Německý soud zarazil vyklízení hambachského lesa

Německý soud rozhodl, že vyklízení obléhaného hambachského lesa kvůli uhelnému dolu musí být zastaveno. Soud teď bude řešit, zda je les chráněn regulemi EU ohledně ochrany životního prostředí. Soudci uvedli, že energetická společnost RWE neposkytla dostatečné důkazy k tomu, proč je nutné prales vykácet, a vyklízení prozatím zastavili. Environmentální organizace na víkend naplánovaly hromadný protest a v reakci na rozsudek prohlásily, že ho „budou slavit“.

Správní soud západoněmeckého města Münster přikázal okamžité zastavení procesu vyklízení  obléhaného hambachského, dokud nepadne soudní rozhodnuté ohledně provozního plánu dolu energetické společnosti RWE. Společnost může nadále těžit v nedalekém hnědouhelném dolu, „pokud těžba nebude rozšířena do oblasti lesa“, uvedl soud v tiskovém prohlášení.

Nezisková environmentální organizace Friends of the Earth Germany (BUND) podala na RWE žalobu kvůli jejímu provoznímu plánu do roku 2020.

Soud prohlásil, že musí být nejdříve rozhodnuto, zda starobylý les nespadá pod regule EU o ochraně životního prostředí kvůli přítomnosti chráněné populace netopýrů. Soud prohlásil, že s tímto spojené „nezvykle“ složité faktické a legální otázky není možno zodpovědět narychlo. Proto RWE nemůže být umožněno „vytvořit nezvratné skutečnosti při využití lesních oblastí“ a pokácet stromy, aby si připravila rozšíření dolu. Soud tvrdil, že RWE nepodala přesvědčivé důvody k nutnosti okamžitého vykácení lesa z důvodu „vyhnutí se vážnému a konkrétnímu nebezpečí“ v dole a zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny ve státě Severního Porýní-Vestfálska (NRW) či celého Německa.

(Lidé zničili desetinu pozemské divočiny během čtvrt století)

„Jde o velký úspěch po letech právních snah. Je to skutečně průkopnické rozhodnutí,“ prohlásil Dirk Jansen, vedoucí pobočky BUND. „Máme z toho opravdu radost.“

A population of the Bechstein's Bat might qualify the Hambach Forest for EU protection. Photo: Vespertillion/wikipedia  Hambach se v posledních měsících stal symbolem klimatických aktivistů z celého Německa i světa. Zatímco se v zemi diskutuje o ukončení využívání fosilních paliv jako zdroje elektřiny, RWE oznámila, že má v plánu svůj hnědouhelný důl rozšířit a stromy vykácet. Tím si vysloužila hněv mnoha environmentálních organizací i běžných občanů. Ti začali vyzývat k zastavení provozu do chvíle, než bude o budoucnosti uhlí v Německu rozhodnuto. RWE však tuto myšlenku zavrhla s tvrzením, že toto rozhodnutí nemá s rozšířením dolu nic společného.

RWE zatím žádné stromy kácet nezačala, ale policie v posledních týdnech přímo v lese vyklidila několik protestních táborů. Některé z nich existovaly už několik let. Společnost uváděla, že nemůže zaručit stabilitu přiléhajícího dolu, pokud nebude les vykácen, a že by mohly být ohroženy dodávky energie do celého státu. Nechat les nedotčený by tak vyšlo „na miliardy“, jak uváděl ředitel RWE Rolf Martin Schmitz.

„Budeme slavit,“ oznámilo na tiskové konferenci několik environmentálních organizací, která byla původně svolána k předání informací o víkendovém masovém protestu proti RWE. Policie ohlásila, že lesní demonstraci s očekávaným počtem dvaceti tisíc účastníků z bezpečnostních důvodů zakáže. Organizátoři se však proti tomuto rozhodnutí ohradili. Podle nich je rozhodnutí soudu založené na žalobě BUND „fackou do tváře“ RWE i vládě NRW, která se za společnost v nedávných týdnech postavila.

(Sedm smrtících věcí, kterými ničíme planetu (a lidský život s ní))

Aktivista Christoph Bautz z organizace Campact uvedl: „Určitě budeme svědky dvojité porážky RWE a vlády NRW“, jelikož zakazování protestů je „útokem na naše občanská práva“, který žádný soud nepodpoří. „Pokud se vláda domnívala, že by nás mohla tímto způsobem umlčet, dosáhne přesného opaku,“ prohlásil Bautz.

Martin Kaiser z Greenpeace uvedl: „Dnešek je dobrým dnem pro ochranu životního prostředí a klimatu.“ Dodal, že RWE spustila konflikt v Hambachu „bez opory v zákoně“ a ve snaze „podkopat společenský konsenzus o ukončení využívání uhlí“. Zásah soudu svědčí o tom, že „RWE se nachází na špatné straně dějin“.

Krátce před oznámením rozhodnutí soudu vyzvala více než stovka občanských společností z celého světa, včetně Greenpeace a E3G, kancléřku Angelu Merkelovou, aby „okamžitě zasáhla a podpořila moratorium na kácení stromů“ a otevřeně se zavázala k ukončení využívání uhlí v Německu.

Převzato z Clean Energy Wire