Sea Shepherd nabízí Faerským ostrovům jeden milion euro

Organizace Sea Shepherd UK nabídla Faerským ostrovům jeden milion euro (necelých dvacet šest milionů korun) v rozpětí deseti let, pokud skončí se zabíjením velryb, místně známým jako grindadráp.

Sea Shepherd uvádí, že za posledních deset let bylo na Faerských ostrovech zavražděno celkem 7744 malých kytovců pěti různých druhů (za posledních padesát let se číslo vyšplhalo na 58897 jedinců šesti druhů).

(Operace Krvavé fjordy: Sea Shepherd vyhlásili válku grindu)

Slíbený jeden milion euro bude vyplácen v deseti splátkách na konci každého kalendářního roku po dobu deseti let – první splátka ve formě sto tisíc euro by proběhla 1. ledna 2020. Ke splátce dojde, pokud v předchozích dvanácti měsících nebudou na Faerských ostrovech úmyslně loveni a zabiti žádní kytovci. Vyplacení peněz je podmíněno i tím, že budou utraceny na Faerských ostrovech v následujících projektech:

1. Propagace „eco-friendly“ turistiky na Faerských ostrovech
2. Ustanovení družstevních podniků na pozorování kosatek/delfínů v malých komunitách po celých ostrovech
3. Poskytnutí učebních materiálů či zvláštních přednášek faerským dětem ohledně mořské ochrany
4. Výcvik občanů v záchranných technikách, aby bylo možno zachránit vyplavené kytovce

Nabídka byla 25. září přednesena přímo vládě Faerských ostrovů.

Sea Shepherd uvádí, že kytovci trpí dlouhou a bolestivou smrtí, ale Hans J. Hermansen, bývalý prezident a posledních dvacet dva let člen rady Faerské asociace lovců kulohlavců, v minulosti prohlásil, že při grindadrápu jsou používány humánní metody zabíjení. „Je povinností, ctí a hrdostí každého lovce, že zvířata zabíjí tak rychle a humánně, jak jen je možné.“

Údajnou „humánnost“ posuďte sami:

Zabíjení plískavic bělobokých při grindadrápu, zemřelo 80+ kulohlavců a 13+ plískavic.

Zabíjení posledního kulohlavce černého z více než osmdesátičlenného stáda, spolu s 13+ plískavicemi bělobokými. 16. srpna 2018, pláž Hvannasund.

Lov kulohlavců natočený Sea Shepherd na pláži Hvannasund 16. srpna 2018.

Převzato z Maritime Executive