Vypuštěná samice delfína v přírodě porodila

Tým jihokorejských a japonských vědců v pátek oznámil, že samice delfína Ehrenbergova, která byla před třemi roky vypuštěna do přírody u Jeju, největšího ostrova Jižní Korey, tento týden porodila.

Tým sestavený z výzkumníků z univerzit Jeju, Ewha Womans a Kyoto uvedl, že dvacetiletou samici pojmenovanou Boksoon spatřili s mládětem v pobřežních vodách.

Boksoon byla do přírody vypuštěna v roce 2015 spolu s Taesanem, třiadvacetiletým samcem. Jde o třetí případ, kdy se v Jižní Koree narodilo mládě vypuštěné samici. V dubnu a srpnu 2016 se narodila mláďata samicím Sampal a Chunsam.

V pondělí si tým povšiml, že Boksoon plave v mateřském postoji.

Fotografie, které tým pořídil, naznačují, že Boksoon byla do 27. července sama, ale od 7. srpna vedle ní plavalo mládě. Vědci potvrdili, že na všech fotkách jde o stejné mládě a že na svém těle nese pruhy, které naznačují, že jde o novorozence.

(Další dva delfíni se vrací do oceánu po 20 letech v zábavním parku)

„Jen velice vzácně se novorozenec účastní tohoto postoje s jinou matkou,“ uvádí tým. „Jsme přesvědčeni, že Boksoon porodila někdy mezi koncem července a začátkem srpna.“

Booksoon patří do skupiny pěti zajatých delfínů, kteří byli rehabilitováni v mořských ohradách u Jeju a v letech 2013 až 2015 byli vypuštěni. Tato pětice (Boksoon, Sampal, Chunsam, Taesan a Jedol, jediný samec) byla odchycena nelegálně a prodána do jihokorejských zábavních parků.

(Turistické klamy – Díl 3.: Krutá pravda skrytá za plaváním s delfíny)

K jejich vypuštění došlo poté, co nejvyšší soud v březnu 2013 rozhodl, že zábavní park Pacific Land musí čtyři nelegálně chycené delfíny odevzdat. Spolu s Jedolem ze Seoul Grand Zoo získali šanci vrátit se do podvodního světa, jakmile se aklimatizovali v mořských ohradách a znovu nabyli svého zdraví.

Převzato z Koreabizware