Po dvanácti letech byl na Kubě zadržen Joseph Dibee, obviněný ze „zelené hrozby“

10. srpna 2018 americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že po dvanácti letech „zadrželo“ Josepha Dibeeho, obviněného ze „zelené hrozby“. Dibee byl údajně zatčen na Kubě. V roce 2006 obvinil federální soud v Oregonu Dibeeho a dalších 12 lidí z ekonomické sabotáže ze strany Fronty za osvobození Země a Fronty za osvobození zvířat. Skupina způsobila škody ve výši jedné miliardy korun. Mezi lety 1995 a 2001 zaútočili například na koňská jatka a federální záchytné zařízení, dřevařské společnosti a lyžařský rezort, který narušoval habitat rysa kanadského.

Pozůstatky koňských jatek Cavel West.

Jacob Ferguson, jeden z obviněných z oregonského Eugene, se FBI dobrovolně přihlásil jako informátor a ve snaze lapit ostatní cestoval po celé zemi s odposlouchávacím zařízením. Bez Fergusonovy pomoci by FBI tyto případy zřejmě nikdy nevyřešila.

Soudy se táhly a obvinění se rozdělili do dvou skupin. Jedni odmítli se státem spolupracovat a dostali přibližně osmnáct měsíců navíc. Do této skupiny patří Jonathan Paul, Daniel McGowan, Joyanna Zacher a Nathan Block (mezi obviněné mimo hlavní případ patří Marius Mason, Rebecca Rubin a Justin Solondz). Druzí se stali informátory – Jacob Ferguson, Kevin Tubbs, Stanislas Meyerhoff, Chelsea Gerlach, Darren Thurston, Kendall Tankersley (Harvey), Lacey Philabaum, Suzanne Savoie, Jennifer Kolar, Briana Waters (při svém druhém soudu, kdy práskla Philabaum, a Kolar při prvním) a Frank Ambrose. V době zadržení Dibeeho zůstává ve vězení již jen Marius Mason.

Dva jedinci byli v roce 2006 obviněni, ale nenacházeli na území USA. Dnes, po dvanácti letech, čelí Dibee stíhání v okresech Oregon, Západní Washington a Východní Kalifornie. V tuto chvíli je obviněn z jednoho bodu úmyslu spáchat žhářství, úmyslu zničit energetické zařízení a jednoho bodu žhářství týkajícího se zničení koňských jatek Cavel West. Také čelí jednomu bodu úmyslu spáchat žhářství, držení neregistrovaných střelných zbraní a držení ničivého zařízení na podporu trestného činu v okrese Západní Washington a jednomu bodu úmyslu spáchat žhářství, vypálení vládní budovy a držení ničivého zařízení v okrese Východní Kalifornie kvůli útoku na federální záchytné zařízení na divoké koně v Susanville (odkud jsou divocí koně transportováni na jatka).

„Stát jako obvykle používá teroristickou rétoriku, aby se pokusil ovlivnit soudní proces vedený proti jedincům, kteří jsou obviněni ze zničení majetku, které neměly způsobit  a nezpůsobily škody na lidských ani zvířecích životech. Skutečnost, že se úřady pokouší vznítit nenávist a neinformovanost o faktu, že tento bývalý americký zvířeckoprávní aktivista pochází ze středovýchodního prostředí, je otřesné a rasistické,“ říká Lauren Regan, ředitelka Centra pro obranu občanských svobod a jedna z bývalých obhájců aktivistů, kteří byli v minulosti stíháni kvůli „zelené hrozbě“.

Pravdou je, že ALF i ELF jsou zavázáni „Využívat všech možných opatření, aby nedošlo k ublížení jakémukoliv zvířeti, ať už lidskému nebo nelidskému.“ Jejich cílem je způsobit ekonomické škody těm, kdo vydělávají na utrpení a vykořisťování zvířat a na ničení životního prostředí.

Převzato z Civil Liberties Defense Center