Jedenáct ohrožených nosorožců bylo přesunuto, aby počali novou populaci. Deset z nich zemřelo.

Desátý nosorožec dvourohý zemřel po převozu do nového keňského národního parku. Pro kriticky ohrožený druh jde o naprostou katastrofu.

Nosorožec patřil mezi jedenáctičlennou skupinu, jež byla tento měsíc převážena do Tsavo East National park. Další nosorožec, který převoz přežil, byl v novém domově napaden lvy. Ve čtvrtek to uvedl ministr turismu Najib Balala.

Jeho stav během léčby je pozorně sledován.

V rámci vyšetřování bylo zjištěno, že většina nosorožců zemřela po vypití vody s vysokou koncentrací soli. V důsledku toho utrpěli selhání organismu z dehydratace, přítomnosti bakterií  ve vyšších cestách dýchacích a žaludečních vředů.

(Azyly a útočiště – díl 7.: Park, ve kterém střílí lidi, aby ochránili nosorožce)

„Vysoká hladina soli vedla k dehydrataci, která spustila žízeň, a vedla tak k nadměrnému příjmu slané vody, jenž celý stav zhoršil,“ uvedl Balala.

Před převozem byla provedena analýza vody a životního prostředí, ale její výsledky nebyly podle Balaly před převozem uváženy.

Ze smrti zvířat viní nedbalost a špatnou komunikaci a koordinaci mezi úředníky, kteří se převozu zúčastnili. Kvůli nezdařenému převozu bylo několik z nich suspendováno.

Proč byla zvířata převážena?

Nosorožci byli převáženi z národních parků v Nairobi a u jezera Nakuru, aby v oblasti založili novou populaci.

„V tuto chvíli jsou kvůli rohům upytlačeni v průměru tři nosorožci denně. Každá ztráta je obzvláště bolestná,“ říká Mohamed Awer, ředitel organizace World Wildlife Fund Kenya.

Na celém světě zbývá posledních pět tisíc nosorožců dvourohých, a tento druh je tak kriticky ohrožen. Na konci loňského roku se v Keni nacházelo zhruba 745 zástupců tohoto druhu.

(Severokorejští diplomaté zapleteni do nelegálnícho obchodu s nosorožčími rohy)

Ochránci doufají, že se jim díky relokaci a řízení hustoty podaří zvýšit míru růstu a posílit genofond.

Ochrana nosorožců je stěžejní

Nosorožci jsou častým cílem pytláků, kteří jejich rohy pak prodávají na asijských trzích, kde se používají k „léčbě“ různých onemocnění. Odborníci uvádějí, že nosorožčí roh se stává lukrativnějším artiklem než drogy.

Právě kvůli pytlákům byl před sedmi lety za vyhynulého prohlášen nosorožec dvourohý severozápadní. Letos zemřel poslední samec nosorožce tuponosého severního, čímž se tento druh také ocitl na prahu vyhynutí.

Na světě zbývá posledních pět druhů nosorožce a jak uvádí organizace Save the Rhino, všechny jsou považovány za ohrožené.

Odborníci se domnívají, že pokud nebude pytlačení učiněna přítrž, počet úmrtí nosorožců přesáhne počet porodů.

Převzato ze CNN