V konžském gorilím parku Virunga bylo při přepadení zabito šest rangerů

Šest strážců jednoho z nejdůležitějších útočišť pro gorily horské a další kriticky ohrožené druhy přišlo na začátku týdne o život při přepadení.

Představitelé národního parku Virunga, proslulého útočiště pro gorily v Demokratické republice Kongo, uvedli, že muži byli v pondělí časně zrána zastřeleni milicionáři nedaleko hranic s Ugandou.

„Národní park Virunga s těžkým srdcem potvrzuje zprávy o dnešním útoku na naše zaměstnance,“ stojí ve vyjádření parku.

„Při přepadení v centrální části parku bylo zabito pět rangerů a jeden řidič. Šestý ranger byl zraněn.“

(Proč šloni hledají útočiště v Botswaně)

Joel Malembe, mluvčí parku, uvedl, že tým projížděl buší mezi sektory Lulimba a Ishasha, když na ně v šest hodin ráno místního času začali z aut střílet milicionáři.

Cosma Wilungula, ředitel konžských národních parků, prohlásil, že útočníci patří k jedné ze zdejších miličních skupin „Mai Mai“, které byly původně založeny v 90. letech, aby odrážely hraniční útoky z Rwandy.

Za posledních dvacet let bylo při ochraně národního parku Virunga, který se rozkládá na na trojnásobné ploše Lucemburska, zabito více než 150 rangerů.

Park Virunga byl založen v roce 1925 a je považován za nejstarší africký národní park.

Pokrývá téměř osm tisíc čtverečních kilometrů divočiny na hranicích s Rwandou a Ugandou a jde o jeden z nejrozmanitějších afrických habitatů. Sídlí zde zhruba čtvrtina z posledních 880 goril horských.

(Smečka lvů zabila 6 pytláků a 3 další zranila)

Útočiště tu našly i velké populace goril východních, šimpanzů, okapi, lvů, slonů a hrochů.

Oblast je však pleněna nepokoji, které zachvátili konžskou provincii Severní Kivu. Tucty ozbrojených skupin cílí na místní obyvatelstvo a bojují o kontrolu nad bohatými zdroji dřeva, zlata a dalších surovin.

Také často pytlačí zvířata kvůli masu.

Stanoviště rangerů jsou častým cílem útoků a není nezvyklé, že po sobě rangeři a milicionáři střílí po několik hodin. Emmanuel de Merode, belgický ředitel parku, byl postřelen při přepadení na cestě mezi parkem a hlavním městem Severního Kivu Gomou v roce 2014.

(Pytláci zabili jednoho z posledních „Velkých ků“ Afriky)

Od chvíle, kdy prezident Demokratické republiky Kongo Joseph Kabila odmítl po ukončení volebního období v roce 2016 odstoupit ze svého postu, se země zmítá ve stále větší nestabilitě.

Kabila souhlasil s novými volbami v lednu, ale Spojené národy a humanitární organizace varují, že stoupající násilí a bezpráví se brzy vymknou kontrole.

Násilí na východě země od února eskaluje ve velkém a rostou obavy z návratu otřesné občanské války, která si mezi lety 1998 a 2008 vyžádala miliony životů.

Milicionáři Mai Mai jsou odpovědní i za smrt katolického kněze v Severním Kivu, ke které došlo o víkendu.

(Azyly a útočiště – díl 7.: Park, ve kterém střílí lidi, aby ochránili nosorožce)

Spojené národy uvádí, že za posledních pár let bylo z oblasti vytlačeno více než 5,1 milionu lidí a dalších třináct milionů potřebuje humanitární pomoc. Krize tak dosahuje podobných rozměrů jako ta v Sýrii.

Národní vláda takový popis situace odmítá a tvrdí, že se nezúčastní dárcovské konference Spojených národů, která v pátek proběhne v Ženevě.

Spojené národy mají v Demokratické republice Kongo patnáct tisíc členů Mírových sil. Jde o největší misi na světě.

Převzato z The Telegraph