Smrt 2400 ovcí na palubě lodi směřující do Kataru šokovala Austrálii

Australská vláda v pondělí oznámila, že prošetří špatné zacházení se zvířaty. Reaguje tak na nedávno zveřejněné video, na kterém tisíce ovcí umírají na následky teplotního šoku na palubě lodi směřující na Střední Východ.

Ministr zemědělství David Littleproud uvedl, že ho záběry „šokovaly a rozčílily“ a slíbil, že odpovědné osoby potrestá.

Video bylo zřejmě pořízeno v srpnu 2017 na plavidle lodní společnosti Emanuel Exports se sídlem v Perthu. Původně převáželo auta a bylo přestavěno na převoz živých zvířat. Loď Awassi Express plula z Fremantlu, přístavu v Západní Austrálii, do katarské Dohy.

Loď Awassi Express v přístavu Fremantle v pondělí.

Záznam, který byl v neděli vysílán ve zpravodajském programu “60 Minutes”, ukazuje, jak na palubě umírají ovce a tlející těla jsou házena přes palubu. Podle zprávy zemřelo na následky teplotního šoku více než 2400 ovcí.

Video obsahuje i záběry ovcí umírajících ve vlastních výkalech.

Každý rok je na lodě v Západní Austrálii naloženo zhruba 1,4 milionu ovcí. Podle Davida Sladea, ředitele obchodní organizace WAFarmers Livestock, vzejde z tohoto státu každý rok téměř 75 procent obchodu se živými zvířaty – v celkové hodnotě jedné miliardy australských dolarů, tedy téměř 16 miliard korun.

(Dálkové transporty a halal porážky – jsou čeští farmáři beránky ve vlčím rouše?)

Kritici prohlašují, že vzhledem k důležitosti obchodu se živými zvířaty pro stát je nepravděpodobné, že video vyústí ve skutečnou změnu.

John Wilson, poslanec z Fremantlu a člen labouristické strany, prohlásil, že exporty živých zvířat jsou „opovrženíhodným selháním“.

„Na tyto ‘lodě smrti’ nikdy nedohlíží a za masová úmrtí a utrpení ovcí nepadají žádné tresty,“ dodal Wilson, který obvinil vládnoucí liberály z toho, že toto odvětví neregulují dostatečně.

„Nepřekvapilo by mě,“ řekl, „kdyby vývozce od té doby učinil jen jedinou větší změnu, a to, že zakázal zaměstnancům na palubě smartphony.“

Zvířeckoprávní aktivisté uvedli, že není pravděpodobné, že vláda premiéra Malcolma Turnbulla uvalí na obchod s živými zvířaty další omezení. Předchozí vláda byla kritizována za to, že v roce 2011 pozastavila vývozy krav do Indonésie.

„Chtěli bychom nakonec být svědky naprostého zákazu vývozu živých zvířat na Střední Východ, ale k tomu zřejmě nedojde,“ uvedla Katrina Love, členka organizace Stop Live Exports, která v pondělí v Petrhu pořádala demonstraci.

(Hrůzné záběry odhalují extrémní krutost australského vývozu živých zvířat do Vietnamu)

Dodává, že by vláda mohla alespoň zakázat vývoz živých zvířat od května do září.

Není to poprvé, co se společnost Emanuel Exports objevila v hledáčku kvůli špatnému zacházení se zvířaty.

V červenci 2016 zemřelo na následky teplotního šoku více než tři tisíce ovcí, které byly převáženy z Fremantlu do Dohy. Žádný z představitelů společnosti nebyl potrestán ani pokutován.

Upraveno z New York Times