Dálkové transporty a halal porážky – jsou čeští farmáři beránky ve vlčím rouše?

Zatímco v Polsku zpřísňují pravidla pro lov, u nás hrstka farmářů po státu žádá povolení k vyhubení vlků na našem území.

„Vzhledem k tomu, že soud nemůže úkolovat stát v tom smyslu, aby provedl změny platné legislativy, jsem žalobu zamítla,“ shodila ve čtvrtek jejich žádost ze stolu soudkyně Štěpánka Dvouletá. Kromě toho musí farmáři uhradit i náklady na soudní řízení. Proti rozhodnutí se samozřejmě chystají odvolat.

„Žalobu jsme podávali, protože stát je nečinný. Vlci nám tady trhají ovečky a je otázkou času, kdy napadnou člověka,“ prohlásila jejich advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

S „ovečkami“ mají totiž farmáři zcela jiné úmysly…

Ekozemědělec Jan Šefc je chovatelem ovcí z broumovské obce Lachov. Je také nejhlasitějším zastáncem odstřelu vlků, kteří se na Broumovsko vrátili před čtyřmi roky. Jeho nejčastějším argumentem, kterým obhajuje svůj požadavek na vybití vlků, je údajné týrání ovcí, kterého se vlci mají při zabíjení dopouštět. Sám Šefc se ovšem každoročně dopouští týrání zhruba 2000 jehňat.

29939796_10210551067084146_115540479_n

Jak potvrzují internetové stránky www.jehnata-ovce.cz, Šefc je velkochovatelem ovcí. Kromě toho jehňata i vykupuje, aby je mohl naložit na kamiony a přepravit je do zemí arabského světa, kde na ně čeká halal porážka.

Šefc tak týrá „své“ ovce mnohadenním pobytem ve stísněných prostorách kamionu se vším, co k dálkové přepravě živých zvířat patří. Každoročně při takové přepravě trpí až 40 milionů zvířat, která pocházejí z EU.

  • Zvířata nejsou na přepravu zvykána a je pro ně silně stresující sama o sobě.
  • Kvůli nedbalému rozvržení prostoru zvířata padají jedno na druhé.
  • I přesto, že to legislativa zakazuje, jsou přepravovány i březí samice.
  • Zvířata nemají k dispozici vodu, nebo neví, jak se z napáječek napít. Trpí tak dehydratací.
  • Ventilace často nefunguje a zvířata jsou tak přepravována v rozpálených výhních nebo naopak mrznou.
  • Kvůli co největší vyplněnosti kamionů jsou zvířata často nakládána do více pater a nemohou se tak narovnat.

(Týrání, utrpení a bolest při exportu živých zvířat)

A co víc, člověk, který přirozené predátory obviňuje z týrání, se neštítí vydělávat na halal porážkách, které jsou prováděné bez předchozího omráčení, tedy za plného vědomí. Jejich průběh dokumentují následující videa.

Oproti mukám, které Šefc svým podnikáním ovcím způsobuje, je vlk opravdovým beránkem.

Možná by se namísto bezhlavého vzteku měl více soustředit na nedostatky ve svém „podnikání“ a rozumně se zamyslet nad tím, k čemu by po odstřelu vlků na našem území došlo.

V Česku se vlci vyskytují na okraji rozšíření populací tohoto druhu. V Německu a západním Polsku dnes žije zhruba 120 smeček. „Mladí vlci ze sousedních států by proto časem obsadili uvolněná teritoria v Česku. Odstřelem jednoho z členů rodičovského páru může také dojít k rozpadu smeček a mladí, méně zkušení vlci, začnou o to častěji napadat domácí zvířata, která jsou pro ně snadnější kořistí,“ konstatuje v tiskové zprávě hnutí Duha, které se dlouhodobě snaží farmářům se zabezpečením stád pomáhat.

(Reintrodukce ztracených masožravců může pomoci obnovit krajinu)

V roce 2016 došlo na Broumovsku k 37 útokům. Podle ministerstva zemědělství je na tomto území registrováno zhruba 7000 ovcí.

„V některých případech nejsou škody kompenzovány spravedlivě. Je určitě pořád co zlepšovat. O to více si vážíme chovatelů, kteří jsou ochotni i za současných podmínek hledat cesty, jak svá stáda účinně chránit legální cestou a jsme rádi, že jim v tom můžeme pomáhat. V současnosti realizujeme a připravujeme projekty účinných preventivních opatření s desítkou chovatelů z Broumovska,“ uvádí Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí Duha Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Většina farmářů totiž místo řečí a nesmyslných žalob proti státu raději koná – staví ohrady a cvičí pastevecké psy. Na obojí dostávají i dotace od státu.

(Vlk, kterému říkali Jidáš)

„Zavádění účinných opatření do praxe znamená zvýšené finance a náklady. Řada chovatelů už situaci proaktivně řeší a pracují na lepší ochraně svých stád, často ve spolupráci s Hnutím DUHA. Připravuje s nimi projekty a poskytuje konzultace a kontakty na ukázkové chovy pasteveckých psů. Aktuálně připravujeme projekty s deseti chovateli z Broumovska (dva již podporu získali) a se čtyřmi chovateli z dalších oblastí výskytu šelem a komunikujeme s řadou dalších,“ uvádí tisková zpráva Hnutí Duha.