Velryby černé mohou být na pokraji vyhynutí. Letos se žádná nenarodila

Vyhlídky pro velryby černé už tak vypadaly nevalně – na seznamu ohrožených druhů se nenachází jen tak. Ale celá jejich existence možná směřuje ke katastrofě, jelikož se zdá, že se letos nenarodila žádná mláďata.

Tento měsíc skončilo čtyřměsíční porodní období a výzkumníci říkají, že v oblasti u floridského a georgijského pobřeží nezahlédli žádné novorozence. Matky s mláďaty v této oblasti obvykle setrvávají do poloviny dubna, uvádí Barb Zoodsma, která v Národní agentuře pro mořský rybolov vede záchovný program velryb černých.

(Proč „piráti“, kteří se pokoušeli zastavit velrybáře u Antarktidy, končí)

„Doufám, že jde jen o výkyv,“ říká. „Ale výkyvy už jsme viděli. Toho, co vidím a slyším teď, se obávám.“

Absence mláďat je pro velryby skutečně špatnou zprávou. Podle agentury na světě zbývá pouhých 450 jedinců tohoto druhu.

Navíc, jak napsal Clay George, vrchní biolog georgijského ministerstva pro přírodní zdroje, v oběžníku ministerstva, počet vyplavených velryb na plážích Atlantiku se loni vyšplhal na 17. Absence porodů a vzrůstající počet úmrtí jsou špatnou kombinací.

„Není to udržitelné,“ uvádí George.

Naděje na vzestup mizí

Velryby černé už špatné porodní roky zažily. Jejich počty však vždy znovu dramaticky stouply. George píše, že v zimě roku 2000 bylo spatřeno jen jediné mládě. Další rok jich  výzkumníci viděli 31 mláďat.

„Pořád si říkám, kdy se objeví ten úžasný vzestup?“ ptá se George ve svém oběžníku, ale tím, že k tomu dojde i tentokrát, si není vůbec jistý.

Zoodsma i George se shodují, že důvodů je několik:
  • Počty porodů velryb černých se posledních pět let drží pod úrovní průměru
  • Výzkumníci odhadují, že ve zbývající populaci Severního Atlantiku se nachází méně než 100 plodných samic
  • Na pobřeží Nové Anglie a Kanady, kde se velryby tradičně shlukují ke krmení, je jich vidět stále méně (jelikož teplejší teplota oceánu ovlivňuje jejich obvyklou kořist)
Zoodsma dodává, že samice velryb černých navíc umírají velmi mladé.

„Velryby grónské (blízcí příbuzní velryb černých) se dožívají až 200 let,“ uvádí. „Většina samic velryb černých umře do třiceti.“

Velryby černé se na seznamu ohrožených druhů nachází od 70. let minulého století. Na konci 19. století byly téměř vyhubeny komerčními lovci.
Lov velryb je dnes však neohrožuje – mezi nejvýznamnější příčiny smrti patří zamotání do rybářských sítí a sražení lodí.
Převzato ze CNN