Lola, francouzská buldočka zachráněná z množírny, se žádostivě hrne pro svůj čtvrtý vzorek granulí Wild Earth. Je jedním z několika „ochutnavačů“ tohoto zbrusu nového krmiva, která si klade za cíl přetransformovat trh, který jen v USA každoročně vydělá 30 miliard dolarů. Jejich trumfem jsou produkty z kultivovaného proteinu pro zvířecí společníky.
Konvenční krmiva jsou testovaná na kočkách a psech v laboratořích. Ale Lola a její kolegové granule ochutnávají v pohodlí svých domovů.
Spoluzakladatel a CEO Wild Earth Ryan Bethencourt by to ani jinak nechtěl. Tento veganský biohacker se rozhodl najít ohleduplná řešení našich každodenních životů. Během svého tříletého působení ve startupu IndieBio, který v roce 2014 založil, investoval do několika společností, které používají biotechnologie k výrobě etických a udržitelných produktů. Patří mezi ně i společnosti vyrábějící „čisté“ maso Memphis Meats a Finless Foods i startupy, které vytváří kultivované vaječné bílky, želatinu a rostlinné krevety.
A teď obrací svou pozornost ke krmivu pro zvířecí společníky. „Myslím, že to zvládneme líp, než jak to vypadá dnes v průmyslovém živočišném systému,“ říká Bethencourt. „Poškozuje životní prostředí, naše zdraví i zdraví našich společníků a je to otřesný systém, který každoročně vytváří utrpení miliard zvířat. Chci ukončit využívání zvířat v našem potravinovém systému, ale myslím, že jediným způsobem je nabídnout lidem lepší alternativu.“
Výzkumníci z kalifornské univerzity v Los Angeles a sydneyské univerzity v Austrálii uvádí, že jen v USA je zhruba 163 milionů psů a koček, jejichž spotřeba masa přispívá 25-30 % k dopadu konzumace masa na životní prostředí. Některé z komerčních krmiv obsahují zbytky masa, které nejsou vhodné k lidské spotřebě. Ty pochází ze zvířat se 4D: dead (mrtvých), dying (umírajících), diseased (nemocných) či disabled (postižených), včetně zvířat, která zemřela na infekci. K tomu obsahují i antibiotika a toxické přísady. A FDA nedávno stáhla krmivo, které obsahovalo stopy barbiturátů, které se používají k uspávání zvířat.
(Musíme krmit zvířata jinými zvířaty?)
Wild Earth chce tyto problémy vyřešit spuštěním své první produktové řady, rostlinného krmiva pro psy bez toxinů, antibiotik, pesticidů a karcinogenů. I když jsou na trhu už nějakou dobu veganská krmiva (třeba V-dog a Veganpet), výrobci Wild Earth se odlišují tím, že granule vyrábí z kultivovaných koji, vzdáleného příbuzného hub, v lidské kvalitě.
Psí krmivo bez zvířat je vytvořeno na molekulární úrovni pomocí hub, čímž vzniká vysocebílkovinný obsah, který je srovnatelný se zdroji živočišné bílkoviny (a v některých případech i lepší). Vzhledem k tomu, že růstové podmínky mohou být během procesu kontrolovány, je možné vytvořit různé bílkoviny s různou texturou. Podle vrchního veterináře společnosti Ernieho Warda má kultivované psí krmivo výživový profil, který splňuje stejné požadavky jako masové krmivo.
Výrobek má zatím jen suchou variantu (krmivo v konzervě je stále ve vývoji) a bude prodáváno za cenu podobnou komerčním krmivům (400 až 600 korun za devítikilový pytel). Bude dostupné během tří až čtyř měsíců, zpočátku jen přímo z webové stránky společnosti. „Chceme si vybudovat interaktivnější vztah se zákazníky a očekáváme, že krmivo budeme ještě upravovat pro různé psy a kočky a jejich rozličná stádia života,“ uvádí. „Tak jako nečekáme, že lidé budou jíst stejné jídlo, nečekáme ani, že všichni psy a kočky vyžadují stejné živiny či stejnou chuť.“
Za pomoci biotechnologií dokáže společnost produkovat krmivo ve velkém, a přinést ho tak na trh rychleji a dostupněji. Proto Wild Earth (se sídlem v kalifornském Berkeley) očekává větší zásilky, prodejní příležitosti včetně prodeje u holistických veterinářů a v azylech a licencované kobrandované produkty do konce roku 2018.
Kromě rostlinného krmiva pro psy Wild Earth přijde i s prvními prototypy a vzorky kultivovaných krmiv založených na laboratorní živočišné bílkovině, které budou určeny pro masožravé společníky – ke konci roku 2018 začnou s myším masem pro kočky. „Druhem, který z biologické a buněčné perspektivy známe nejlépe, je myš a mysleli jsme si, že to bude nejlepší začátek pro kultivovaný produkt, jelikož kočky myši jedí přirozeně. Jen v tomto případě žádná myš nebude muset trpět,“ dodává Bethencourt.
Společnost, kterou zpočátku financovali jen její čtyři zakladatelé – Bethencourt, vědecký ředitel Ron Shigeta, provozní ředitelka Abril Estrada a ředitelka Kristin Wuhrman – a jejíž výrobky, přísady a směsi jsou vyráběny v USA, si již získala financování ve výši 4 milionů dolarů. Mezi vedoucí investory patří Felicis Ventures, StrayDog Capital a VegInvest.
Bethencourt je přesvědčen, že kultivované potraviny budou pro společnost „transformativní“. Rozhodně dokážou vyřešit etické dilema mnoha lidí, kteří žijí s masožravými zvířaty, i těch, kdo se obávají o negativní dopady konvenčních krmiv na zdraví, bezpečnost a životní prostředí.
Výdaje na produkty pro zvířata každoročně stoupají (v roce 2017 Američani utratili odhadem 69,3 miliard dolarů, z čehož téměř 30 miliard připadlo na krmiva) a stále více z nich vyhledává pro své zvířecí společníky „čistší“ varianty stravování. To naznačuje, že kultivovaná krmiva čeká růst.
Lola bude blahem bez sebe.
Převzato z Forbes