Veganský biohacker spouští první řadu krmiv s masem z laboratoře

Lola, francouzská buldočka zachráněná z množírny, se žádostivě hrne pro svůj čtvrtý vzorek granulí Wild Earth. Je jedním z několika „ochutnavačů“ tohoto zbrusu nového krmiva, která si klade za cíl přetransformovat trh, který jen v USA každoročně vydělá 30 miliard dolarů. Jejich trumfem jsou produkty z kultivovaného proteinu pro zvířecí společníky.

Konvenční krmiva jsou testovaná na kočkách a psech v laboratořích. Ale Lola a její kolegové granule ochutnávají v pohodlí svých domovů.

Spoluzakladatel a CEO Wild Earth Ryan Bethencourt by to ani jinak nechtěl. Tento veganský biohacker se rozhodl najít ohleduplná řešení našich každodenních životů. Během svého tříletého působení ve startupu IndieBio, který v roce 2014 založil, investoval do několika společností, které používají biotechnologie k výrobě etických a udržitelných produktů. Patří mezi ně i společnosti vyrábějící „čisté“ maso Memphis Meats a Finless Foods i startupy, které vytváří kultivované vaječné bílky, želatinu a rostlinné krevety.

A teď obrací svou pozornost ke krmivu pro zvířecí společníky. „Myslím, že to zvládneme líp, než jak to vypadá dnes v průmyslovém živočišném systému,“ říká Bethencourt. „Poškozuje životní prostředí, naše zdraví i zdraví našich společníků a je to otřesný systém, který každoročně vytváří utrpení miliard zvířat. Chci ukončit využívání zvířat v našem potravinovém systému, ale myslím, že jediným způsobem je nabídnout lidem lepší alternativu.“

Výzkumníci z kalifornské univerzity v Los Angeles a sydneyské univerzity v Austrálii uvádí, že jen v USA je zhruba 163 milionů psů a koček, jejichž spotřeba masa přispívá 25-30 % k dopadu konzumace masa na životní prostředí. Některé z komerčních krmiv obsahují zbytky masa, které nejsou vhodné k lidské spotřebě. Ty pochází ze zvířat se 4D: dead (mrtvých), dying (umírajících), diseased (nemocných) či disabled (postižených), včetně zvířat, která zemřela na infekci. K tomu obsahují i antibiotika a toxické přísady. A FDA nedávno stáhla krmivo, které obsahovalo stopy barbiturátů, které se používají k uspávání zvířat.

(Musíme krmit zvířata jinými zvířaty?)

Wild Earth chce tyto problémy vyřešit spuštěním své první produktové řady, rostlinného krmiva pro psy bez toxinů, antibiotik, pesticidů a karcinogenů. I když jsou na trhu už nějakou dobu veganská krmiva (třeba V-dog a Veganpet), výrobci Wild Earth se odlišují tím, že granule vyrábí z kultivovaných koji, vzdáleného příbuzného hub, v lidské kvalitě.

Psí krmivo bez zvířat je vytvořeno na molekulární úrovni pomocí hub, čímž vzniká vysocebílkovinný obsah, který je srovnatelný se zdroji živočišné bílkoviny (a v některých případech i lepší). Vzhledem k tomu, že růstové podmínky mohou být během procesu kontrolovány, je možné vytvořit různé bílkoviny s různou texturou. Podle vrchního veterináře společnosti Ernieho Warda má kultivované psí krmivo výživový profil, který splňuje stejné požadavky jako masové krmivo.

Výrobek má zatím jen suchou variantu (krmivo v konzervě je stále ve vývoji) a bude prodáváno za cenu podobnou komerčním krmivům (400 až 600 korun za devítikilový pytel). Bude dostupné během tří až čtyř měsíců, zpočátku jen přímo z webové stránky společnosti. „Chceme si vybudovat interaktivnější vztah se zákazníky a očekáváme, že krmivo budeme ještě upravovat pro různé psy a kočky a jejich rozličná stádia života,“ uvádí. „Tak jako nečekáme, že lidé budou jíst stejné jídlo, nečekáme ani, že všichni psy a kočky vyžadují stejné živiny či stejnou chuť.“

https_%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fkatrinafox%2Ffiles%2F2018%2F03%2FKibble-treats-960.jpg

Za pomoci biotechnologií dokáže společnost produkovat krmivo ve velkém, a přinést ho tak na trh rychleji a dostupněji. Proto Wild Earth (se sídlem v kalifornském Berkeley) očekává větší zásilky, prodejní příležitosti včetně prodeje u holistických veterinářů a v azylech a licencované kobrandované produkty do konce roku 2018.

Kromě rostlinného krmiva pro psy Wild Earth přijde i s prvními prototypy a vzorky kultivovaných krmiv založených na laboratorní živočišné bílkovině, které budou určeny pro masožravé společníky – ke konci roku 2018 začnou s myším masem pro kočky. „Druhem, který z biologické a buněčné perspektivy známe nejlépe, je myš a mysleli jsme si, že to bude nejlepší začátek pro kultivovaný produkt, jelikož kočky myši jedí přirozeně. Jen v tomto případě žádná myš nebude muset trpět,“ dodává Bethencourt.

V současné chvíli je většina produktů z „čistého“ masa pro lidskou spotřebu kultivována za pomoci fetálního bovinního séra (FBS), což je krev získávaná z plodů telat, která byla vyňata z těl poražených krav. Prototyp masového produktu pro kočky značky Wild Earth v tuto chvíli FBS také využívá, ale společnost již zahájila snahu o jeho odstranění a spuštění této řady odložili na rok 2019, kdy bude jisté, že je možné krmivo vyrobit bez utrpení působeného FBS. Díky méně obtížným regulacím a standardům v USA je možné kultivované maso v krmivu dodat rychleji a za mnohem lepší cenu než „čisté“ maso pro lidskou spotřebu.

Společnost, kterou zpočátku financovali jen její čtyři zakladatelé – Bethencourt, vědecký ředitel Ron Shigeta, provozní ředitelka Abril Estrada a ředitelka Kristin Wuhrman – a jejíž výrobky, přísady a směsi jsou vyráběny v USA, si již získala financování ve výši 4 milionů dolarů. Mezi vedoucí investory patří Felicis Ventures, StrayDog Capital a VegInvest.

I když se Wild Earth zatím nepodělila o předpovědi objemu prodeje či růstu, považuje se za konkurenta prémiových produktů založených na živočišných proteinech. „V první řadě se soustředíme na produkty,“ říká Bethencourt. „I když můžeme navýšit dodatečný růstový kapitál, naším cílem bude financování společnosti založené na prodeji psích a kočičích produktů.“

Bethencourt je přesvědčen, že kultivované potraviny budou pro společnost „transformativní“. Rozhodně dokážou vyřešit etické dilema mnoha lidí, kteří žijí s masožravými zvířaty, i těch, kdo se obávají o negativní dopady konvenčních krmiv na zdraví, bezpečnost a životní prostředí.

Výdaje na produkty pro zvířata každoročně stoupají (v roce 2017 Američani utratili odhadem 69,3 miliard dolarů, z čehož téměř 30 miliard připadlo na krmiva) a stále více z nich vyhledává pro své zvířecí společníky „čistší“ varianty stravování. To naznačuje, že kultivovaná krmiva čeká růst.

Lola bude blahem bez sebe.

Převzato z Forbes