Na islandské rybí farmě zahynulo padesát tři tisíc lososů

Během převozu z poškozené mořské ohrady rybí farmy ve West Fjords zemřelo více než padesát tři tisíc lososů.

Podle zprávy, kterou vydala společnost Arnarlax, byla ohrada poškozena na začátku měsíce, když praskl její vnitřní okruh a dovnitř se začala dostávat mořská voda. Kvůli tomu se začala ohrada naklánět. I když se zaměstnancům podařilo poškození dočasně opravit, bylo rozhodnuto, že ryby budou převezeny do jiné ohrady. Špatné povětrnostní podmínky však vyžadovaly, aby ohrada byla vypuštěna a ryby byly převezeny na lodi s přepravní nádrží.

(Společnost Tassal potvrdila smrt 30 tisíc ryb v zálivu Okehamptom)

V poškozené ohradě se nacházelo 194 tisíc lososů. Každý z nich vážil zhruba tři kila. Během přesunu zemřelo 53 tisíc ryb. Pro srovnání – Islandská rybářská asociace uvádí, že stejné množství ryb je chyceno v řekách po celé zemi během jediného roku.

(Rybí farma čtyřikrát překračuje povolenou velikost)

I když se příčina jejich smrti stále vyšetřuje, již teď je zřejmé, že ryby utrpěly šok a stres z přesunu. „Budeme vědět víc, až proběhne pitva,“ prohlásila Erna Karen Óskarsdóttir, vedoucí odboru akvakultury islandské veterinární správy. „Pak budeme moci dělat závěry, ale při špatném počasí a přesunu ryb mezi ohradami je běžné, že dochází ke zvýšenému stresu, který je může zabít.“

Převzato z Iceland Review