Šest aktivistů čelí až sedmi letům vězení za odpor proti M.A.T.

27. února začíná soud se šesti demonstranty, kteří bojují proti výstavbě věže velmi vysokého napětí ve Fellines. Žalobci, společnost Red Eléctrica Espanola a katalánská vláda, žádají trest ve výši od dvou do osmi let odnětí svobody.

Co je M.A.T.?

Vedení velmi vysokého napětí (‘Muy Alta Tensión’ – M.A.T.) je označení pro elektrické vedení, které přenáší alespoň 400 tisíc voltů. Bylo vystavěno kvůli propojení evropských států mezi sebou a Afrikou. Je potřebné, aby bylo možné prodávat a distribuovat přebytečnou elektřinu, kterou produkují jaderné elektrárny, a kupovat a prodávat přebytečnou energii z fosilních paliv.

Zároveň jde o síť, kterou kapitalismus potřebuje, aby dodával potřebnou elektřinu do nejrůznějších projektů a infrastruktur smrti a ničení, jako jsou třeba linky vysokorychlostní železnice (TAV). Stojí za tím stále ti samí lidé a dané stavební společnosti jsou přímo zapojeny i do jiných projektů, které ničí půdu po celém světě – v Evropě jde třeba o společnost Vinci, v Jižní Americe o společnost Endesa.

Odvážní aktivisté visící na věži

Obnovený odpor proti MAT v únoru 2018 se objevuje během obecné mobilizace v Gironě kvůli Katalánské republice a propuštění politických vězňů. Byly vzneseny požadavky na stržení nepoužívaného vedení MAT a na zrušení nadcházející výstavby plynovodu MIDCAT /STEP, nepotřebné výstavby financované EU, která má se má táhnout skrz Gironu. Viz https://www.facebook.com/NoMesGasBCN/

Část první: 7 aktivistů bylo odsouzeno k jednoleté podmínce a pokutě ve výši 544 euro za pětiměsíční okupaci v zimě 2013/14

Pokuta ve výši 544 euro pro sedm anti-MAT aktivistů, kteří byli zadrženi při vyklízení lesní okupace v Sant Hilari Sacalm.

Rozsudek je odsuzuje za „vyhrožování a závažné neuposlechnutí zástupců státu“, ale naštěstí je osvobodil od placení odškodného vůči společnosti Red Eléctrica ve výši 41 tisíc euro!

2
Evikce anti-MAT tábora v Les Guilleries v roe 2014.

Gironský trestní soud uložil pokutu každému ze sedmi anti-MAT aktivistů, kteří strávili mrazivou zimu ve stromech, aby zabránili výstavbě vedení velmi vysokého napětí. Kromě toho soudní rozhodnutí zdůraznilo i to, že se policisté museli vyhýbat pastem (např. vykopaným příkopům) a lézt po stromech, aby aktivisty sundali.


Část druhá: nadcházející soud pro šestici, které hrozí až osm let odnětí svobody za odpor proti Věži 66

Věž 66 měla být vztyčena jen 15 metrů od statku ve vesnici Fellines (v obci Viladasens, Gironès).

Věž 66 se stala symbolem odporu. K incidentu došlo ráno 8. ledna 2014 – před čtyřmi lety – když na místo dorazili místní policisté a zástupci Grupo de Arquitectura y Obra Civil SLU,  subdodavatelé REE.

Když policisté odstranili překážející karavan, nestačili se divit. Objevili auto pohřbené hluboko pod zem a muže s rukou zalitou v betonu. Nedokázali ho dostat pryč.

3
Věž 66. Sousedé a aktivisté pod ni umístili karavan, pod kterým zakopali auto se zabetonovaným aktivistou.

Jakmile se policie pokusila auto vykopat, zjistila, že by tím zabili okupujícího aktivistu. V tu chvíli započal fyzický odpor.

Ten se protáhl na celý den, na místo dorazily desítky solidárních aktivistů a nespočet policistů. Někteří z nich přijeli z Barcelony.

Došlo na potyčky s pořádkovou policií. Při jedné z nich velitel pořádkové jednotky zlomil ruku jednomu z demonstrujících, který se snažil krýt si hlavu před úderem. Proto na lavici obžalovaných usedne i tento policista.

27.  a 28. února a 1. a 2. března 2018 proběhne soudní stání s těmi, kdo policii vzdorovali ze zakopaného vozidla, spolu s dalšími pěti lidmi, kteří byli identifikováni jako účastníci demonstrace na místě.

Obžalováni jsou i někteří policisté, kteří čelí pěti a půl letům odnětí svobody kvůli agresivnímu násilí a napadení a odškodnění ve výši sedmi tisíc euro za 120 dnů, které byly potřeba k vyléčení zranění, a s nimi související bolesti a pohyblivosti.

4

Žalobci žádají zproštění viny čtyř obviněných policistů s tím, že utrpěli zranění po dopadu kamenů a jiných předmětů, které protestující házeli, a vyžadují kompenzaci ve výši mezi 245 a 1375 euro.

Proti aktivistům stojí i další hromada obvinění. Žalobce požaduje trest ve výši mezi dvěma a sedmi lety odnětí svobody za rušení veřejného pořádku, napadení, napadení nebezpečným předmětem, výhrůžky a poškození.