„Blackfish“ z Loro Parque je těhotná

Dva dny poté, co byla informace zveřejněna na internetu v novinách El Dia Es, zábavní park Loro Parque potvrdil těhotenství jedné ze svých zajatých kosatek, Morgan.

Podle dnes zveřejněného prohlášení „Loro Parque potvrzuje, že Morgan (jedna z kosatek ubytovaných v našem zařízení poté, co byla v roce 2010 nalezena na pokraji smrti ve Waddenzee) je těhotná. (…) Obvykle se o tyto informace nedělíme s veřejností, ale v tomto případě jsme přihlédli k výjimečnému zájmu veřejnosti o Morgan.“ Prohlášení pokračuje: „Loro Parque považuje reprodukci za přirozené právo každého zvířete, které nemůže být v žádném případě odepřeno.“

(Od únosu Lolity uplynulo 46 let)

Morgan byla v červnu 2010 nalezena u nizozemského pobřeží. Vyhladovělá kosatka byla odchycena a převezena do delfinária v Harderwijk, kde zůstala zhruba jeden rok. V listopadu 2011 nizozemský soud rozhodl, že se Morgan už nemůže vrátit do oceánu a poslal ji do Loro Parque. Rozhodnutí padlo i přesto, že odborníci předložili podrobný plán na její vypuštění a setkání s rodinou. Navzdory odvolání k Nejvyššímu soudu v prosinci 2013 bylo rozhodnutí potvrzeno.

Morgan neviděla oceán ani svou rodinu po dlouhých sedm let. Není těžké si představit, jak stresující musí zajetí být pro divokého mořského savce, který by za normálních okolností strávil celou dobu ve společnosti své rodiny a každý den by uplaval desítky kilometrů v oceánu plném různých a neomezených aktivit. Znepokojující záběry, které loni zveřejnila organizace Dolphin Project, ukazují, jak Morgan opakovaně frustrovaně naráží hlavou do kovové brány. Loro Parque nikdy nepřiznal, že její násilné údery jsou známkou tísně. Zařízení, ve kterém jsou drženy a zneužívány pro zábavu kosatky i delfíni, popisuje její srdcervoucí chování jako „naprosto normální situaci“.

(Tilikum a Granny: Dvě ztracené kosatky, dva rozdílné životy)

Uvádí se, že Morgan je zhruba 11 let stará. Bude z ní velice mladá a nezkušená matka, tak jako z Kohany, další kosatky zajaté v Loro Parque. SeaWorld sem v roce 2006 poslal čtyři příbuzné kosatky, což znamená, že jejich potomci jsou výsledkem incestu. Přidání nových genů do sbírky zajatých kosatek park rozhodně považuje za nedocenitelný přínos. Očividně ale nezvažuje závažné etické dopady množení kosatek v betonových nádržích.

Sea World se nedávno vzdal vlastnictví těchto kosatek ve prospěch Loro Parque. Tyto kosatky jsou tak vyjmuty z rozhodnutí SeaWorld ukončit množení kosatek v zajetí. Obáváme se, že kvůli rozhodnutí SeaWorld Loro Parque přivede na svět mnoho dalších kosatek, které budou strádat v nepřirozených podmínkách.

(Poslední kosatka narozená v zábavním parku SeaWorld po třech měsících zemřela)

Pokud přežije, stráví Morganin potomek celý svůj život v zajetí betonové nádrže bez možnosti řádného pohybu a náplně života. Mládě bude mít všechny působivé a majestátní znaky svého druhu, ale nikdy je nebude moci použít. Místo toho, aby ho Morgan a další členové rodiny naučili potřebným dovednostem k přežití, bude cvičeno k nepřirozenému chování za odměnu ve formě mrtvé ryby. Místo, aby Morgan ukázala svému dítěti, jak ulovit živou kořist a jak dosáhnout nejvyšší rychlosti v přímé linii, Morgan ho bude muset naučit zahnout v každém rohu nádrže. Brzy se naučí plavat v nekonečných kruzích, aniž by se výrazně přesunulo, tak jako Morgan.

Morgan-Loro-Parque-1
Morgan na betonové skluzavce, Loro Parque, Španělsko, 16. května. Credit: DolphinProject.com

Loro Parque ve svém prohlášení ironicky Morganino těhotenství popisuje jako „přirozené právo“. Vše přirozené bylo Morgan a ostatním kosatkám, které zde drží, ukradeno. Základní právo kosatek zůstat v přírodě, v širém oceánu, který tvaroval jejich existenci po miliony let, je ze strany zábavního průmyslu neustále krutě porušováno. Jeho hlavním cílem je přesvědčit platící publikum, že se kosatkám v betonových nádržích, daleko od jejich přirozeného domova, daří dobře.

(Kde se nachází 58 zajatých kosatek a jak jim můžeme pomoci)

Nic není dál od pravdy. Morganino mládě se narodí do holého světa plného betonu, skla a kovu, ze všech stran obklopeného neprostupitelnými zdmi a branami. Tato neuvěřitelně složitá a vysoce inteligentní bytost bude cvičena, aby skákala na povel a vyplavovala se na betonovou klouzačku. Den za dnem bude nucena snášet hluk hlasité rockové hudby a vřeštícího publika. Rolí mláděte bude přilákat obrovské platící davy a Morgan bude moci jen bezradně sledovat, jak zajetí mění její prvorozené mládě na bezmocného, žadonícího klauna. To není život.

Převzato z Dolphin Project