Monsanto čelí žalobám za skrývání rakoviny

Únik vnitřních emailů odhalil, že americký agrochemický obr Monsanto zmanipuloval studie ohledně svého herbicidu Roundup. Odborníci jsou přesvědčeni, že tento produkt způsobuje rakovinu – a následky pro společnost by mohly být katastrofální.

Reputace některých společností je tak špatná, že veřejnost nemá příliš velká očekávání, co se týká jejich etiky a obchodních metod. Ani to však nezmírňuje šok, když se černé na bílém ukáže, že obvinění stojící proti nim jsou pravdivá.

Agrochemický obr Monsanto se ocitl pod palbou kvůli svému herbicidu Roundup (aktivní ingredience: glyfosát), o kterém se soudí, že je karcinogenní. Povolení k prodeji této chemikálie v EU vyprší 15. prosince, ale členské státy mají rozhodnout, zda ho obnoví na dalších deset let. A nyní se dlouhotrvající spor ohledně glyfosátu zintenzivňuje kvůli odhalení výbušných dokumentů.

V interních emailech, prezentacích a zprávách byla odhalena strategie Monsanta glykosát očistit. Co hůř, tyto „Monsanto Papers“ naznačují, že společnost si ani není jistá, zda Roundup nepoškozuje lidské zdraví.

„Nemůžete říct, že Roundup není karcinogen“ píše v jednom z emailů toxikoložka Monsanta Donna Farmer. „Neprovedli jsme dostatek testů, abychom to potvrdili.“

Email zaslaný 22. listopadu 2003 je jedním z více než 100 dokumentů, které slouží jako důkazy u soudu, ve kterém se zhruba dva tisíce žalobců snaží domoci odškodnění od Monsant. Tvrdí, že Roundup je příčinou vzniku Non-Hodgkinova lymfomu, formy rakoviny lymfatických uzlin, u nich či členů jejich rodiny.

Dokumenty ukazují, že společnost rizika zakrývala. Jejich zveřejnění je tak pro společnost katastrofou. Tento problém bude zřejmě i předmětem diskuze ve společnosti Bayer, německé chemické společnosti, která se snaží Monsanto získat.

„Monsanto Papers vypráví šokující příběh o studiích bez autorů, vědecké manipulaci a zadržování informací,“ říká Michael Baum, partner v advokátní kanceláři Baum, Hedlund, Aristei & Goldman, která jednu z žalob řeší. Podle něj použilo Monsanto stejnou strategii jako tabákový průmysl: „vytvořit pochyby, útočit na lidi, předepisovat studie“.

Glyfosát je nejpoužívanějším herbicidem na světě. Společnosti jako Monsanto, Syngenta a Bayer každý rok vyprodukují více než 800 tisíc metrických tun této látky, kterou prodávají po celém světě. Farmáři ji používají při přípravě polí na novou sezónu či ho stříkají na bramborová a řepková pole, aby rostliny zabili ještě před sklizní a sklizeň byla snazší.

Oblíbená zemědělská chemikálie se používá více než 40 let a dnes ji najdete téměř všude: v moči lidí i jiných zvířat, v mléce, v pivu, ve zmrzlině a dokonce i v krmných granulích z USA a Brazílie, které jsou zkrmovány evropským kravám a prasatům.

Převzato z Spiegel.de