Ohrožená sviňucha kalifornská zemřela v zajetí

Sviňucha kalifornská, kterou ulovila mezinárodní skupina vědců snažící se o záchranu druhu před vyhynutím, zemřela. Operace, která byla minulý měsíc spuštěna v Kalifornském zálivu, bude podrobena revizi.

„Celý záchranný tým je touto ničivou ztrátou zdrcen,“ uvádí nedělní prohlášení organizace VaquitaCPR, v jejímž čele stojí mexické ministerstvo pro životní prostředí spolu s Národní nadací pro mořské savce a dalšími organizacemi.

Traduje se, že na světě je již méně než 30 jedinců tohoto druhu sviňuchy. Smrt tohoto jedince je vážným zásahem do plánované – a evidentně riskantní – snahy na záchranu tohoto druhu. Ta spočívá v odchytu živých zvířat a jejich převozu do zajetí. Operace byla spuštěna v půlce října u pobřeží San Felipe v Baja California. Účastní se jí odborníci na mořské savce z celého světa.

sd-1509920718-cl1uwp7n1h-snap-image
Dospělá samice sviňuchy, která přišla o život v zajetí.

Prohlášení uvádí, že mrtvá sviňucha byla zadržena v sobotu odpoledne. Podle popisu šlo o dospělou samici, která nebyla těhotná ani nekojila. Byla převezena do mořské expozice u pobřeží San Felipe, kde se jí mělo dostat „stálé péče o její zdraví a bezpečí,“ jak uvádí prohlášení.

Veterináři specializovaní na mořské savce „si všimli, že se její stav začíná zhoršovat a rozhodli se ji vypustit“. Nicméně „vypuštění nebylo úspěšné a byly podniknuty kroky k záchraně jejího života“.

Zpráva o její smrti přišla jen několik hodin po optimistickém prohlášení mexického ministra pro životní prostředí, Rafaela Pacchiana, který okamžitě po jejím zadržení tweetoval: „Jde o velký úspěch, který nám dává naději.“

V tweetu následujícím po smrti sviňuchy oznámil, že „budeme dál bojovat, aby sviňuchy nevyhynuly“.

Jde o druhou sviňuchu, která byla v rámci této záchovné snahy odlovena. 18. října byla zadržena zhruba šestiměsíční samice. Také vykazovala známky stresu a byla okamžitě vypuštěna.

sd-1509929015-kyyvxueeta-snap-image
Dočasná ohrada nazvaná „El Nido“, kam byla sviňucha převezena ke sledování.

VaquitaCPR je považována za poslední možnost v záchraně malých a plachých sviňuch, které žijí jen v kalifornském Upper Gulf. Jejich populace za poslední roky strmě klesá. Na vině jsou sítě používané při lovu jiného endemického druhu, smuhy. Po jejich měchýřích je velká poptávka na asijských trzích, protože někteří lidé jsou přesvědčení, že mají léčivé účinky.

Nelegální lov pokračuje i navzdory snahám mexické vlády ho zarazit. Počty sviňuch tak dál klesají. Cílem CPR je odvezení zvířat z jejich habitatu a jejich držení v chráněných expozicích, kde by se množily v zajetí. Pak by měly být znovu vypuštěny do přírody, jakmile bude vyřešen nelegální lov.

„Riziko ztráty sviňuch během operace jsme vždy uznávali jako možnost, ale rozhodli jsme, že není možné, abychom jen tak stáli a přihlíželi tomu, jak sviňuchy mizí bez snahy o záchranu,“ uvádí prohlášení VaquitaCPR.

(Nejohroženější druh mořské savce má již pouhých 30 jedinců)

Vědci od počátku uznávali, že si vlastně vůbec nejsou jisti, jak to dopadne. „Jako veterináře mě děsí smrt zvířete v síti během této operace,“ prohlásila Frances Gulland v rozhovoru z minulého měsíce. Právě ona je vedoucí veterinářkou expedice, vědkyní v Centru mořských savců v Sausalito a členkou Komise pro mořské savce USA.

Události vedoucí ke smrti sviňuchy jsou nyní předmětem vyšetřování vědců z VaquitaCPR ve „spolupráci s nezávislým revizním panelem, který byl pro tento účel ustanoven. V rámci revize byla provedena pitva a odebrány vzorky tkání.“

Pacchiano, ministr životního prostředí, ve tweetu uvedl, že „čekáme na výsledky pitvy a technická doporučení Komise pro záchranu sviňuch,“ mezinárodní skupiny vědců, kteří radí mexické vládě.

Operace si získala mezinárodní podporu. Mezi zastánce patří Národní nadace pro mořské savce, Centrum pro mořské savce a Chicagská zoologická společnost. Najdeme zde i Dukovu univerzitu, Národní správu oceánů a atmosféry a námořní program pro mořské savce. Nedá se opominout, že pochvalně se o projektu vyjadřuje i společnost provozující zábavní parky SeaWorld.

Od svého počátku je však VaquitaCPR pod drobnohledem mezinárodní environmentální komunity. Některé skupiny, třeba Sea Shepherd Conservation Society, se k plánu na odchycení sviňuch vyjádřily kriticky s tím, že by cílem mělo být spíše sviňuchám zajistit bezpečí v zálivu. Sea Shepherd po měsíce zdůrazňují, že tento projekt nemůže fungovat. Sviňuchy jsou vysoce citlivé na jakýkoliv stres a umírají, pokud jsou přinuceny být v zajetí.

„Sea Shepherd toho nechce být součástí. Namísto toho dál soustředíme své snahy na lokalizování a zabavování nelegálních tažných sítí a používáme své drony na vysledování pytláků. Jsem přesvědčen, že právě díky těmto snahám sviňuchy zatím nevyhynuly. Klíčem k ochraně sviňuch je obrana jejich útočiště. To znamená zastavení pytláků a odstranění jejich nelegálních sítí,“ uvedl v prohlášení zakladatel Sea Shepherd kapitán Paul Watson.

Upraveno z San Diego Tribune