Stavba bavorského obchvatu pozastavena kvůli spánku křečků

Křečci polní se rozhodli uložit k zimnímu spánku na staveništi v bavorském Euerbachu. I když jde zdánlivě o neškodnou záležitost, znamená to, že stavba obchvatu musí být pozastavena do příštího jara.

Výstavba obchvatu a kruhového objezdu měla započít na počátku srpna, jak uvádí die Welt, ale kvůli tomu, že křeček, kterého na staveništi objevili, je ohroženým druhem, stavba musí být pozdržena do konce dubna či května.

Podle německého červeného seznamu, jsou křečci polní čili ‚cricetus cricetus‘ v Bavorsku považováni za ohrožené. V celém Německu jsou dokonce kriticky ohrožení. Proto by zabití křečka či zničení jeho habitatu mělo vážné trestní důsledky.

Křečci polní se častěji vyskytují v okresu Schweinfurt, kam spadá i Euerbach. Zdejší půda je totiž pro ně zvláště lákavá.

Křečky není povoleno přesouvat, kromě výjimečných případů. Zákaz platí zvláště během jejich hibernačního období. Smí být přesunut pouze odborníky a jen poté, co se probudí ze svého zimního spánku a je znovu aktivní. K tomu může dojít až v květnu.
Není to poprvé, kdy tento druh zdržel stavební práce v oblasti. Před deseti lety byla zdržena výstavba velkého obchodu s nábytkem kvůli přesunu 180 křečků, uvádí Die Welt.
Steffen Jodl, odborník na křečky polní, uvedl, že pokles počtů křečků polních je zapříčiněn intenzivním zemědělstvím.
Kvůli kopání a přidávání hnoje či pesticidů si křečci nedokážou najít potravu na zimu. Kromě toho se jejich habitaty stále zmenšují právě kvůli stavebním projektům a silnicím.
Převzato z The Local.de