V kolonii 40 000 tučňáků zůstala naživu pouze dvě mláďata

Obrovské neštěstí ve známé kolonii tučňáků vede k požadavkům na vytvoření chráněné mořské oblasti na východě Antarktidy.

Kolonie asi 40 000 tučňáků kroužkových utrpěla během letošního období rozmnožování neskutečnou katastrofou. Všechna mláďata, kromě dvou, zemřela hlady. Takové neštěstí se přitom stalo už podruhé za pouhé čtyři roky. Během předešlých 50 let pozorování této kolonie k ničemu podobnému nedošlo.

tučnákmrtvej

Zjištění vyvolalo naléhavé výzvy k založení chráněné mořské oblasti ve východní Antarktidě, o kterém se bude diskutovat příští týden na schůzce 24 států Evropské Unie a Komise pro zachování mořského života (CCAMLR) v Austrálii.

V kolonii zhruba 18 000 párů na ostrově Petrels Island objevili francouzští vědci na začátku roku pouhá dvě žijící mláďata. Tisíce vyhladovělých mláďat a nevylíhnutých vajíček pak našli po celé ploše ostrova v oblasti zvané Terre Adélie.

Kolonii postihla podobná událost už v roce 2013, kdy nepřežilo ani jedno mládě. Ve vyjádření výzkumníků, kteří situaci řešili, se objevila informace, že k úhynu tučňáků došlo kvůli neobvyklému množství letního ledu v moři a „nebývale dlouhým dešťům“.

Nezvyklé množství ledových ker v moři způsobilo, že tučňáci museli za potravou cestovat dalších 100 kilometrů. Deštivé počasí pak zapříčinilo, že se mláďata nedokázala udržet v teple a suchu, neboť na povrchu svého těla ještě nemají dostatečně vyvinutou voděodolnou vrstvu.

tučnákmervej2

I letošní vymření tučňáků je připisováno nezvykle velkému množství mořského ledu. Na Antarktidě nejsou obří ledové kry plující ve vodě příliš obvyklé, oblast kolem kolonie ale byla výjimkou.

V roce 2010 se na tomto území rozpadl obrovský ledovec, když se z něho ulomila část dlouhá 80 kilometrů a široká 40 kilometrů. Tento rozpad ledovce, který se odehrál 250 kilometrů daleko od ostrova Petrels, měl velký dopad na proudění v oceánu a tvorbu dalších ledových ker v této oblasti.

„Rozpad ledovce Mertz v roce 2010 měl opravdu velký dopad na další události na ostrově a v jeho okolí. V kombinaci s výraznými meteorologickými problémy způsobenými klimatickou změnou se vliv a zásah na prostředí na ostrově stává fatálním. Jinými slovy, existuje naděje, že se následující líheň kolonie tučňáků vyvede a bude úspěšná, ale následky zmíněných problémů se bohužel budou ozývat častěji pravidelně.

Souvislost mezi změnou klimatou rozsahem mořského ledu kolem Antarktidy není zatím zcela jasná. Množství mořského ledu se v posledních letech zvyšuje, což by mohl být následek zvyšování poměru sladké vody v oceánu kolem kontinentů způsobené změnou klimatu. Z dlouhodobého hlediska lze ale předpokládat, že změna klimatu zapříčíní spíše pokles ledu v mořích a oceánech.

V současné situaci se zvětšuje množství mořského ledu a to je pro druhy velký problém, protože led zapříčiní, že musí cestovat daleko od svého hnízdiště za potravou.

Je jasné, že lidské zásahy včetně klimatické změny již mají několik velmi dramatických dopadů na populaci tučňáků. Na Antarktickém poloostrově, který byl klimatickou změnou velmi ovlivněn populace tučňáků velmi klesají a odborníci se domnívají, že by mohly vymizet úplně.

Podle vědců zabývajícími se situací tučňáků na Antarktidě však existují další faktory, které jejich kolonie ovlivňují. Je to například rybolov či čím dál více oblíbený turismus v těchto oblastech.

Upraveno z The Guardian