New York oficiálně zakázal vystupování slonů v cirkusech

Cirkus pro slony ve státě New York skončil.

Guvernér Cuomo ve čtvrtek podepsal zákon na ochranu slonů, který zakazuje jejich využívání pro zábavu, včetně cirkusů, karnevalů, průvodů a veletrhů.

„Využívání slonů v těchto prostředích je nebezpečné pro jejich fyzické i psychické zdraví,“ prohlásil Cuomo. „Zákon na ochranu slonů podporuje snahu vlády v boji proti týrání zvířat a vytváří silnější, humánnější New York.“

Na jaře zákon prošel parlamentem jako reakce na zprávy o krutém zacházení se slony ze strany cirkusových trenérů.

(5 důvodů, proč sloni nepatří do zajetí)

„Zajetí, mučení a nezdravé životní podmínky vedly k předčasnému úmrtí těchto inteligentních, laskavých zvířat,“ prohlásila poslankyně Amy Paulin (D-Westchester), předkladatelka návrhu.

„Sloni už nadále nebudou předměty krutého zacházení pro naši zábavu,“ dodává.

Celostátní zákaz přichází poté, co byl v červenci podobný návrh podepsán starostou de Blasio. Cirkusům tak zakázal využívání zvířat v pěti čtvrtích.

Přichází také poté, co Ringling Brothers and Barnum & Bailey Circus — jeden z největších provozovatelů cirkusů — na počátku roku uzavřel své brány.

Cuomo také ohlásil vznik pětimilionového „Kapitálového fondu pro zvířecí společníky“, který má pomoci neziskovým a obecním útulkům modernizovat svá zařízení.

Fond byl schválen v rámci nejnovějšího státního rozpočtu a poskytne granty na pokrytí nákladů na modernizaci, která má zlepšit péči o zvířata a zacházení s nimi.

„Díky tomuto financování budou newyorské útulky lépe vybaveny na svou důležitou práci při nalézání milujících domovů pro tato zvířata,“ dodal Cuomo.

Převzato z NY Daily News