Záběry ze Zimbabwe ukazují kruté zacházení při odchytu slonů pro čínské zoo

The Guardian získal exkluzivní videozáběry, které ukazují odchyt mladých divokých slonů v Zimbabwe, kteří budou zřejmě legálně prodáni do čínských zoo.

V časných hodinách 8. srpna bylo v národním parku Hwange za pomoci úředníků ze zimbabwské Správy parků a přírody (Zimparks) odchyceno 5 slonů.

Tyto odchyty jsou obvykle drženy v co největší tajnosti. The Guardian má informace, že v tomto případě vše probíhalo tak, jak je zvykem. Nejdříve je identifikováno vhodné stádo. Pak zaměstnanci z helikoptéry vystřelí na mladší slony sedativum z pušky. Zatímco sloni padají k zemi, pilot se střemhlav vrhne do jejich přímé blízkosti, aby udržel stranou zbytek stáda, který se snaží pomoci padlým zvířatům. Jakmile se situace uklidní, k uspaným slonům se pěšky přiblíží pozemní tým, který je vytáhne na náklaďáky.

Záznam, řada samotných záběrů a fotografií, které byly Guardianu poskytnuty anonymním zdrojem spojeným s akcí, dokumentuje okamžik, kdy zaměstnanci vběhnou do křoví, pak je ukázáno, jak svazují jednoho mladšího slona. Slony pak vidíme nahnané dohromady v ohradě nedaleko turistického tábora v Hwange.

V této části záznamu je vidět, jak zaměstnanci opakovaně kopou mladou slonici do hlavy. Fotografie: The Guardian

A nakonec, na nejvíce znepokojivé části záznamu, vidíme malou slonici, přibližně pětiletou, jak stojí na náklaďáku. Její tělo je pevně připoutáno k vozidlu pomocí dvou lan. Od únosu z divočiny uplynulo jen pár minut, je stále omámená sedativem a nechápe, že se ji úředníci snaží dostat zpět na náklaďák a proto ji bijí, točí jí s chobotem, tahají ji za ocas a opakovaně ji kopou do hlavy.

Podle zdroje, který si kvůli obavám z následků přál zůstat v anonymitě, bylo celkem během této akce uneseno 14 slonů. Slonů chtěli odvézt více, ale helikoptéra se během odlovu zřítila. Odhaduje se, že celkem mělo být uneseno 30 až 40 slonů.

Sloni, kteří byli odvezeni, se dnes nachází v ohradách v Hwange. Podle zdroje jde o nepřístupné zařízení zvané Umtshibi. Jedna z odbornic, která fotografie prohlížela, Joyce Poole, specialistky na chování slonů a spoluředitelky keňské organizace ElephantVoices, uvedla, že se sloni „tlačili“ na sebe – choulí se k sobě, protože jsou vyděšení.

Mladí sloni ve svém výběhu. Podle odborníků se „shlukují“, tísní se k sobě, protože jsou vyděšení. Fotografie: The Guardian

Na záběry se podívala i Audrey Delsink, behaviorální ekoložka a výkonná ředitelka Humane Society International Africa. Podle ní se většina slonů nachází ve věkovém rozpětí mezi dvěma a čtyřmi roky. „Tato slůňata jsou v podstatě čerstvě odstavená, nebo jim ještě rok či dva zbývají.“ V přírodě jsou sloni na matčině mléku naprosto závislí do věku dvou let a plně odstaveni nejsou až do pěti let věku.

Říká, že množství slůňat vykazuje stresové chování. „Mnohá z jejich gest ukazují na znepokojené chování – mimo jiné točení choboty, schovávání chobotu pod tělo, doteky tváře, šoupání nohama, potřásání hlavou, zvedání boltců.“ Zástupci Zimparks na žádost o komentář nereagovali.

Podle vnitřních zdrojů, které si nepřály být jmenovány, je kupcem mladých slonů čínský občan. Vloni byl spojen s případem, jenž se týkal 11 hyen, které byly objeveny v náklaďáku na mezinárodním letišti Harare. Na cestě byly více než 24 hodin, bez vody a jídla a údajně byly ve zvlášť špatném stavu, dehydratované a vyhladovělé a v některých případech i těžce zraněné.

Jedna z hyen nalezených na letišti Harare v Zimbabwe. Fotografie: The Guardian

Legální obchod s živými divokými zvířaty

Odlov sloních mláďat je jen zlomkem akcí, které v Zimbabwe i napříč kontinentem probíhají po několik desetiletí. V roce 2012 bylo z Namibie údajně vyvezeno 9 slonů do Mexika, v roce 2013 šest z Namibie na Kubu a více než 25 ze Zimbabwe do Číny v roce 2015. V roce 2016 bylo do USA dovezeno 17 slonů ze Svazijska navzdory nesouhlasu veřejnosti a ochránců. Udává se, že mezi lety 1995-2015 bylo po celém světě prodáno více než 600 divokých slonů afrických a 400 slonů indických. Tvrdí to databáze Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (Cites).

Podle Cites je obchod se živými slony legální, s několika málo podmínkami. Destinace musí být „vhodná a přijatelná“ a prodej musí být přínosem pro jejich ochranu v domovské zemi. Ale ochránci slonů a zvířeckoprávní obhájci poukazují na několik chyb v tomto systému. „Pro určování toho, co je vhodné a přijatelné, neexistují žádná kritéria, stejně jako pro to, co znamená skutečný přínos ochraně,“ vysvětluje Daniela Freyer z Pro-Wildlife, německé organizace, která se snaží o zlepšení mezinárodní legislativy ohledně divokých zvířat. „V současné době je rozhodování čistě jen na úřadech země dovozu. Neexistují žádná společná pravidla a žádný monitoring podmínek odlovu, počtu prodávaných zvířat, toho, kde končí, či podmínek, v jakých jsou držena v cílové destinaci.“ Nekontroluje se ani požadavek, že prodej musí být přínosem ochraně.

Například Zimbabwe a Čína jsou největšími hráči na poli obchody se živými slony, ale Iris Ho, programová vedoucí v Humane Society International (HSI), uvádí, že ze zemí dovozu mají jen málo informací po příjezdu zvířat. „Nevíme, kolik zařízení v Číně obdrželo během několika posledních let slony dovezené ze Zimbabwe. O těch zvířatech nevíme nic.“

Pokusy o shodu s těmi několika málo pravidly Cites, jako jsou „vhodné a přijatelné destinace“, jsou často zamítány. V roce 2016 se delegace složená ze zástupců Zimparks a zimbabwského úřadu pro ochranu zvířat vydala do Číny, aby si zařízení prohlédla. Zjistili, že většina zoo „vykazuje známky špatného zacházení se zvířaty“. Ale jejich doporučení, aby dodávka 36 slonů „zůstala v Zimbabwe, dokud nebudou čínská zařízení úplně vyhodnocena,“ byla ignorována.

16. září čínské noviny s radostnými titulky oznámily, že do zoologické zahrady Lehe Ledu dorazili tři sloni – dvě samice a jeden samec, ve věku zhruba čtyř let. Fotografie slonů z čínských médií jsme předložili k analýze Poolové, která poznamenala, že tvář jedné ze slonic vypadá škrceně a stresovaně. Bylo vidět, že si sloni začali odírat kly o mříže, když se o ně stále dokola frustrovaně otírají. Poole dodala, že jejich vpadlý pohled, tmavé oči a skvrnitá kůže jsou běžné pro mladé slony v zajetí. „V přírodě uvidíte škrcené, zapadlé pohledy u nemocných či osiřelých slonů.“

Zoo uvedla, že slonům poskytuje více než 1000 metrů čtverečních vnitřního prostoru a 3000 metrů čtverečních toho venkovního. Zvířata mají šest „chův“ na plný úvazek a každé jejich jídlo je pečlivě připravováno na základě vědeckých doporučení.

Video oslavující příjezd slonů do čínské zoo Lehe Ledu

Nakonec došlo na otázky ohledně toho, zda Zimbabwe splňuje podmínky Cites o tom, že prodej slonů musí být přínosem pro jejich ochranu v přírodě. Guardian loni uvedl, ministr pro životní prostředí, Oppah Muchinguri-Kashiri, prohlásil, že prodej slonů je potřebný pro získání financí na péči o národní parky v Zimbabwe, které byly zpustošeny suchem a pytláky. Ale v minulosti se objevily nepotvrzené zprávy o tom, že Grace Mugabe, prezidentova žena, používá výnosy z prodeje slonů na splacení vojenského dluhu vůči Demokratické republice Kongo.

Mezinárodní orgán dohlížející na obchod, Cites, se stále více ocitá pod palbou kvůli své roli. „Vědecká literatura tvrdí, že zařízení pro držení zvířat v zajetí nadále nesplňují přirozené potřeby pohybu, prostoru a rozvětvených společenských sítí slonů s negativními dopady na jejich zdraví, chování a reprodukci,“ prohlašuje Anna Mulà, právní poradkyně ve Fondation Franz Weber, organizaci, která lobuje za to, aby Cites ukončila obchod se živými slony.

Mluvčí CITES uvedl: „Konference CITES, která byla pořádána loni (CoP17), se shodla na tom, že „vhodné a přijatelné destinace“ byly definovány jako destinace, u kterých je Stát dovozu spokojen s tím, zda je příjemce živých zvířat vhodně vybaven pro péči o ně. CoP17 se také shodla na procesu pro zhodnocení toho, zda je k této věci třeba dalšího doplňkového vedení. Dále jsou země dovozu i vývozu nově povinny splnit podmínku, že jakýkoliv obchod se živými slony musí podporovat jejich ochranu v přírodě. Navíc musí Strana vývozu splnit podmínku, že zvířata budou přepravena tak, aby se minimalizovalo riziko zranění, poškození zdraví či krutého zacházení s živými slony… CITES se nevyjadřuje ke způsobu, jakým jsou zvířata odchytávána či ukládána před vývozem.“

Ale prozatím Čína dál dováží bezbranné slony téměř jako na běžícím páse. Podle Ho pociťuje tlak, aby tuto praktiku zastavila, ale země je „ovlivněna pohledem, že množení je ochrana. A pak je zde samozřejmě ochotný partner v Zimbabwe – a vzrušení návštěvníků z pohledu na africké slony.“

Říká, že jde o výhodnou situaci pro ty, kdo na prodeji slonů vydělávají. „Ale jde o bezvýchodnou situaci pro zvířata, pro ty vyvezená, i pro ty, která tam zůstanou.“

Převzato z The Guardian