Jak na houby

Český národ by mohl ve sběru plodin z přírody pořádat snad i mistrovství.

Není nad procházku v lese a k tomu nějaké dobroty, které nám sama příroda nadělí volně ke konzumaci. Ať už se jedná o lesní plody, houby, ovoce, luční byliny, či cokoliv jiného vás napadne, plody sebrané přímo ze zdroje jsou pro nás to nejlepší, co můžeme svému tělu nabídnout. Co by tedy  mohlo být na této záležitosti špatného?

Čím dál tím větší davy sběračů se vrhají do přírody za vidinou zisku čerstvých plodů. Jejich ohleduplnost k samotné přírodě však začíná pokulhávat a tak místo milovníků přírody, kteří si sem tam něco utrhnou, seberou a v klidu odnesou, se v lesích objevují nedočkavci, kteří prahnou po co největším úlovku a za sebou nechávají doslova spoušť.

Z lesů se ozývá štěkot psů, křik dětí, automobily, lidé se pohybují se mimo cesty, odhazují odpadky, plaší zvěř a ničí rostliny, a to mnohdy i vzácné a chráněné. Největší hrozbou jsou v současné době houbaři. Lidé vydávající se na houby odnesou každým rokem z našich lesů přibližně 46 tisíc tun hub.

Návštěvníci se v přírodě chovají natolik nevhodně, že vážně ohrožují zdravou funkci lesních i dalších ekosystémů. Houbaři mají totiž mnohdy ve zvyku neznámé houby rozkopávat, trhat a jinak ničit. Mezi takové patří například muchomůrka císařka, která je v České republice mimořádně vzácná a chráněná.

2134_1.JPG

Houby tvoří důležitou složku lesního hospodářství a přirozeného fungujícího ekosystému lesa. Nejen houby, ale i další rostliny se podílejí na zabraňování eroze půdy, zadržování vody a udržování rozmanitosti rostlinných i živočišných druhů. Vášniví sběratelé hub ničí i naleziště samotná, neboť nesprávným sběrem je nenávratně poškodí a místa, kde se dříve nacházely houby, nyní zejí prázdnotou.

Bez vzájemné symbiózy mezi houbami a stromy není množství dřevin schopno růst a fungovat. Propracovaný komplex podhoubí, který není naším okem téměř množné zahlédnout, tvoří větší část houby – pod plodnicí, kterou sbíráme. Tenké vlásečnice podhoubí umožňují dostatek vláhy a její zprostředkování pro kořeny stromů. A právě svými vycházkami v lese lidé podhoubí nevědomky ničí, a tím tak přispívají k likvidaci mnohých druhů nejen hub, ale i dřevin.

V našich podmínkách se ale zdaleka nejedná jen o houby. Mezi oblíbené plodiny patří i borůvky, maliny, byliny nebo například bezinka. Často se setkáváme dokonce se zájezdy na hromadný sběr těchto lesních plodů. Mohlo by snad les potkat něco horšího než skupiny nenasytných lidí prahnoucí po co nejplnějším košíku?

Pár rad, jak se chovat v lese při sběru plodin:

– své pejsky nechte raději doma, jejich štěkot plaší lesní zvěř a zatoulaný pes v lese není pro žádná další zvířata příjemným překvapením

– nebuďte zbytečně hluční, neodhazujte odpadky, nevyšlapávejte nové cesty

– do lesa si dojděte pěšky, auto zde opravdu nepotřebujete

– houby neuřezávejte, vyviklejte je a otvor v zemi zakryjte mechem či hlínou, aby nedošlo k vyschnutí podhoubí

– nesbírejte nutně všechny houby, které potkáte, jsou důležitou potravou pro lesní zvěř

– do neznámých hub nekopejte, nešlapejte po nich ani je nijak jinak neničte

Pokud si i Vy rádi zajdete odpočinout do přírody a při tom si sebrat něco dobrého, dbejte přitom na nejzákladnější ekologické chování. Lidstvo devastuje naši Zemi a její přirozené prostředí nezadržitelným způsobem. Jestliže se vydáte do lesa, na louku nebo kamkoliv jinam, snažte se být k naší matce Zemi ohleduplní a chovejte se tak, jak si zaslouží – co nejlépe.