Zábavní park Miami Seaquarium čelí kritice za to, že nechal zajaté kosatky a delfíny na pospas hurikánu

Lolita, zajatá kosatka v Miami Seaquarium, se v parku nachází od 70. let. Navzdory tomu byla tato šestimetrová kosatka spolu s několika delfíny zanechána v nezakryté nádrži, zatímco se po floridském pobřeží proháněl hurikán Irma. Zvířeckoprávní aktivisté zábavní park kritizují za to, že Lolitu „opustil“, ale zaměstnanci tvrdí, že prioritou byla záchrana lidských životů.

Hurikán kategorie 4 se prohnal „Slunečním státem“, vytrhal střechy domů, zaplavil ulice, odřízl elektřinu a spustil evakuaci 5,6 milionu lidí. Ve Spojených státech si zatím vyžádal 22 lidských obětí a číslo stále stoupá.

Akvárium bylo považováno za zvlášť zranitelné kvůli svému umístění na Virginia Key, bariérovém ostrově u pobřeží Miami. Lolita je „hvězdou“ parku již 47 let. Ve svých šesti letech byla unesena od své rodiny v Puget Sound a převezena téměř 5000 kilometrů, aby byla umístěna do jedné z nejmenších nádrží na světě. V ní žije už 36 let sama. Během hurikánu byla zanechána na otevřeném prostranství, místo aby byla evakuována ona i další obyvatelé parku.

b36f8db52abb9c727d2fce42c1cfd901--free-willy-animal-activist.jpg

I když zábavní park již potvrdil, že zvířata bouři přežila, nevyjádřil se k jejich stavu.

Park čelí za své chování kritice, zvláště vzhledem k tomu, že akvárium na Kubě „své“ delfíny přesunulo do bezpečí včas.

„Odhaleným kosatkám v zajetí hrozí zranění od střepin, poranění od tupých předmětů, stres a spolknutí cizích předmětů v nádrži. V přírodě se bouřím vyhnou. Většinu času tráví pod hladinou a ve větších hloubkách.“

(Komise pro mořské savce rozhodla, že Lolitina nádrž je nevyhovující)

Pokud by se Irma náhle nestočila na západ, dvaašedesátiletá nádrž, ve které je Lolita držena, by se stala její hrobkou.

„Miami Seaquarium se nestará o to, co je v Lolitině nejlepším zájmu. Kdyby ji poslali do pobřežního azylu, kde by nebyly žádné střechy, sedačky, žádné cedule, které by na ni mohly spadnout, mohla by se mohla ponořit do hlubších vod a uniknout bouřím tak, jak to dělají kosatky ve volné přírodě,“ prohlásil Jared Goodman z PETA.

Mateřská společnost akvária, Palace Entertainment, uvedla, že zvířata jsou „v pořádku“ a že se společnost více zajímá o pomoc lidem. „Snažíme se pomoci lidem. Lidský život je pro nás teď prioritou,“ uvedla jejich mluvčí. O několik hodin později se na twitteru objevila stará fotografie Lolity s trenérem s komentářem, že zvířata jsou „v bezpečí“. To vyvolalo další kritiku, protože lidé se dožadovali současné fotografie. Jeden tweet ukázal zčásti zdemolovaný výběh tuleňů, který byl ukázán v záběrech místní televize.

Jeffrey Ventre, bývalý trenér v SeaWorld, který se staví proti držení kosatek v zajetí, se na Twitteru vyjádřil k pokrytectví parku.

„Navzdory o tom, že po Blackfish tvrdili, že Lolita je jejich ‘rodinou’, ukázalo Miami Seaquarium svou skutečnou tvář. Nechali ji, aby se s Irmou vypořádala sama.“

„Pokud by se bouře pohybovala tak, jak bylo předpovězeno, nádrž by se rozlomila vejpůl,“ uvedl Lincoln O’Barry z Dolphin Project. „Tu nádrž jsem viděl a vypadá to, že několik prasklin bylo jen zaplněno tmelem. To místo je zchátralé. Od jeho postavení nedošlo k žádným zásadním renovacím.“

(Puget Sound by se mohl stát domovem pro vysloužilé kosatky)

V hodinách poté, co Irma minula Miami, se sociální média začala plnit nervózními komentáři dožadujícími se vyjádření k Lolitině osudu. Narozdíl od jiných zoo se akvárium nepodělilo o specifické informace o přípravě na bouři ani neinformovalo o stavu během bouře a po ní. Jejich stránky na sociálních médiích mlčely.

Proto O’Barry vyslal nad akvárium drone a pořídil fotografie černé hmoty plovoucí ve špinavé nádrži.

O’Barry prohlásil, že zařízení zřejmě utrpělo škody. Především jde o výběh tuleňů a vykořeněné stromy.

Rozhodnutí neevakuovat Lolitu může být považováno za porušení federálních vyhlášek ohledně ohrožených zvířat v zajetí. Kate Brogran, mluvčí Národní oceánské a atmosférické správy, uvedla, že Seaquarium má podle federních zákonů poskytovat péči a údržbu, „pokud nehrozí, že by takové praktiky či procedury skončily zraněním“.

Ministerstvo zemědělství USA má za úkol na ohrožená zvířata v zajetí dohlížet. Mluvčí R. Andre Bell uvedl, že jeho agentura obdržela před úderem Irmy ze Seaquaria informace ohledně „proaktivních opatřeních…které sníží potencionální dopady hurikánu Irma“.

Odmítl sdělit, jaká opatření je možné podniknout při přímém zásahu hurikánu kategorie 4.

Dodal, že federální vyšetřovatelé Seaquarium zkontrolují, aby „zhodnotili škody a zajistili welfare zvířat“.

(Od únosu Lolity uplynulo 46 let)

Lolita je po desetiletí ohniskem intenzívní bitvy za její návrat do stáda v chráněném moři v místě jejího narození na pacifickém severozápadě. Žalobcem ve dvou případech je PETA, která se pokouší Lolitu vysvobodit na základě zákonů o welfaru zvířat. V prosinci jde jedna ze žalob k odvolacímu okresnímu soudu.

Lolitina nádrž je nejmenší v Americe a není ani dostatečně hluboká na to, aby se mohla potopit přímo. Lolita nemá ochranu před sluncem ani žádné stálé společníky. Kanál NBC’s Dateline v roce 1996 o Lolitě natočil reportáž. Vědci v ní zachytili zvuky vydávané Lolitinou rodinou. Lolita na nahrávku reagovala.

I když evakuace kosatky je těžkým úkolem, nechat Lolitu napospas osudu jen znovu přidává na argumentu, že zvířata nemají být držena v zajetí. Protože takhle se rodina nechová…