Americký odvolací soud potvrdil kalifornský zákaz foie gras, vyráběného násilným krmením kachen a hus

Federální odvolací soud v pátek potvrdil kalifornský zákon, který zakazuje prodej foie gras – ztučnělých jater násilně krmených kachen a hus.

Panel tří soudců zvrátil rozhodnutí okresního soudce a prohlásil, že Kalifornie má právo zákaz vynucovat.

Zákaz byl schválen v roce 2004 poté, co zákonodárci usoudili, že násilné krmení je kruté a nehumánní. Produkce foie gras, drahé „delikatesy“ vyráběné z ptačích jater, obvykle zahrnuje vstrčení 25 až 30 centimetrů dlouhé kovové či plastové trubice do jícnu ptáka, pomocí které se do jeho těla vpraví ohromné množství koncetrované potravy.

Zákon výrobcům poskytl více než sedmileté období na vynález nové metody výroby foie gras. Výrobci a restaurace, které pokrm servírují, podali žalobu na zvrácení zákazu prodeje. Okresní soudce rozhodl, že státní zákon nelegálně narušuje zákon federální. Jelikož federální zákon „zvažuje rozsáhlé státní zásahy, kongres rozhodně neměl v plánu okupovat pole s drůběžími produkty,“ prohlásil odvolací soud.

 

Marcus Henley, manažer Hudson Valley Foie Gras v New Yorku, uvedl: „Odvoláme se. Tento proces může zabrat měsíce. Dokud nebude odvolání dokončeno, zákon ani zákaz nevejde v účinnost a v Kalifornii bude dál legální prodávat a servírovat foie gras.“

Ingrid Newkirk, prezidentka People for the Ethical Treatment of Animals, v prohlášení uvedla, že „létají zátky od šampaňského“.

„PETA proti této praktice protestuje už léta. Ukazujeme videa zobrazující násilné krmení hus, které nikdo kromě těch nejotrlejších kuchařů nedokáže strávit, a odhalující, že foie gras je neuvěřitelně kruté mučení,“ dodala Newkirk.

Převzato z LA Times