Evropská komise chce potrestat Polsko. Szyszko i tak dál těží.

Evropská komise každou chvílí vynese trest za těžbu, kdežto polský ministr pro životní prostředí Jan Szyszko dál ničí Bělověžský prales a narychlo prodává vytěžené dřevo.

Poté, co byl Szyszko vyslýchán v Lucemburku, má Evropská komise čtyři dny na to, aby ospravedlnila svou žádost o potrestání Polska. Polsko pak bude mít čtyři dny na odpověď.

Dá se předpokládat, že po tak významných rozhovorech a během čekání na vyhlášení rozhodnutí, Státní lesní správa alespoň ustane v ničení Bělověžského pralesa. A přesto, jen o den později, se v těžbě dál pokračuje. 12. září harvestory pokácely 160 let staré smrky a téměř 200 let staré duby v oblasti 338Ba. V ten samý den stroje stroje musely dvakrát les opustit, protože oblast těžby byla zablokována aktivisty. V noci pršelo a lesní stráž se musela pod tlakem ze strany aktivistů stáhnout.

(Bělověžský prales v ohrožení – pomoz mu i Ty!)

13. září práce opět pokračovaly. Nejde jen o porušení polského záchovného plánu Natura 2000, ale i o překročení mezinárodního zákona – rozhodnutí Evropského soudu a UNESCO. Zatímco byly stromy káceny k zemi, náklaďáky dál vyvážely dřevo z lesa.

Harvestory byly chráněny lesní stráží, k níž byly tento týden převeleny další posily. Stráž je navíc posílena o další policejní složky z Białystoku.

Navzdory zákazům a výslechům Evropské komise destrukce pralesa pokračuje. Aktivistický tábor situaci dál monitoruje a snaží se ničivé práce zastavit. Připojte se k němu i Vy!

 

 

 

Převzato z Save Bialoweza