Co se děje s divokými zvířaty během hurikánu?

Lidé mají při hrozbě hurikánu možnost se evakuovat, kdežto divoká zvířata takový luxus nemají. Takže zatímco téměř šest milionů lidí utíká před hurikánem Irma, co se stane s našimi opeřenými, chlupatými a šupinatými přáteli?

Některá zvířata jsou schopna hrozící hurikán vycítit, takže se mohou připravit nebo se dostat do bezpečí. Výzkumy ukazují, že si ptáci dokáží všimnout změn prostředí, například poklesu barometrického tlaku a infračerveného zvuku, které značí, že se blíží něco špatného. Pokud se blíží migrační sezóna, mohou se ptáci na cesty vydat o trošku dříve, aby bouřce unikli, uvádí Forbes.

Ale někdy se ptáci dostanou do potíží, pokud je jejich migrační vzorce vedou do bouře: Loni bylo hejno ptáků uvězněno v oku hurikánu Matthew.

Ptáci, kteří nemigrují, se pokouší najít úkryt ve svém obvyklém prostředí, v křoví či spadaném listí. Menší ptáci hledají díry, do kterých se mohou zavrtat. Ale pokud zůstanou uvězněni, mohou se v takových štěrbinách či na stromech utopit, když do nich udeří povodňová vlna.

Při hurikánu trpí i další městská divoká zvířata, třeba veverky. Chlupatí tvorečci mohou být ze svých vysokých hnízd shozeni prudkým větrem a bouře je může připravit i o zásoby ořechů.

A co se děje pod vodou, když se bouře blíží k pobřeží? Bouře mísí teplou vodu s tou studenou, která se nachází ve větších hloubkách. Přívalové deště mohou snížit hladinu salinace v mělčích vodách a vlny narušují mořské dno. Studie ukazují, že žraloci černocípí reagují na environmentální změny, které poukazují na hrozící bouři, a z oblasti se vytratí, jakmile poklesne barometrický tlak.

Hrozící zkázu ale nedokážou vycítit všechny druhy a některé ryby skončí vyplavené na březích a o život mohou přijít i další mořští živočichové, třeba krabi a želvy. Teritoriální zvířata, která svůj domov neopustí, mohou být vážně zasažena vlnami i poklesem hladiny kyslíku ve vodě, uvádí Live Science. Smrtí mohou zaplatit i korálové útesy, které mohou být vytrženy či zaneseny sedimenty.

Podle National Wildlife Federation je životní prostředí schopno se uzpůsobit následkům nepříznivého počasí. Ale stoupající intenzita bouří narušuje dovednost ekosystémů vrátit se po bouři do původního stavu.

Převzato z Miami Herald