Aktivista a herec James Cromwell byl zatčen během protestu v SeaWorld

James Cromwell, herec nominovaný na Oscara, se po svém účinkování v úspěšném filmu Babe stal vegan. Ve středu byl zatčen během protestu v zábavním parku SeaWorld v San Diegu.

Známý herec a etický vegan James Cromwell protestoval jako zapálený zvířeckoprávní aktivista proti zacházení s kosatkami v zajetí. Spolu s několika dalšími protestanty byl spoután a zadržen.

Cromwell se objevil na jevišti během představení s názvem „Orca Encounter“ („Setkání s kosatkami“), aby promluvil o tom, že se zvířaty je špatně zacházeno a v zábavním parku umírají.

PETA živě vysílala toto video – záznam ukazuje Cromwella s megafonem a tričkem „SeaWorld Sucks“ („SeaWorld je na hovno“).

Ve svém prohlášení Cromwell uvedl: „Kosatky si zaslouží žít naplno v oceánech, ne v doživotním vězení, kde donekonečna plavou dokola v kruzích, dokud je neskolí nějaká nemoc. Spolu s mými přáteli v PETA chci, aby SeaWorld bez odkladu přesunul tato inteligentní zvířata do pobřežních azylů.“

Cromwell je od 70. let vegetariánem a jeho zážitky během natáčení Babe ho přivedly k veganství. „Natáčel jsem film v Austrálii, jmenoval se Babe. Pracoval jsem se spoustou zvířat a jejich trenéry. Záleželo mi na jejich pohodě a pak si samozřejmě dáte oběd a všechno to leží před vámi. Říkal jsem si, že bych do toho měl jít naplno. Tak jsem se rozhodl a během natáčení jsem se svého rozhodnutí držel. Když jsem se vrátil, zapojil jsem se do PETY. Film byl samozřejmě velice úspěšný.“

Cromwell se zapojil do kampaně PETA, jejímž cílem je záchrana prasat z programů 4-H (jde o školní programy, během kterých se žáci celý rok starají o „hospodářské“ zvíře, které je na konci školního roku prodáno na jatka). Také daboval filmy o velkochovech prasat a slepic, díky kterým začal pracovat s azylem Farm Sanctuary.

orcas-768x432.jpg

Cromwellovo zatčení přichází ve stejný týden, kdy SeaWorld oznámil, že v parku v San Antonio zemřela Kyara, poslední kosatka narozená v rámci chovného programu SeaWorld. Od konce minulého týdne trpěla infekcí. Její stav se navzdory péči veterinářů stále zhoršoval  a tento týden bohužel zemřela ve věku pouhých tří měsíců.

(Poslední kosatka narozená v zábavním parku SeaWorld po třech měsících zemřela)

PETA v reakci na její úmrtí zveřejnila následující prohlášení.

„Představitelé SeaWorld se starají jen o peníze, ale ani oni nemohou ignorovat skutečnost, že Kyara zemřela v den světového bojkotu SeaWorld, zatímco se herec James Cromwell připravoval převzít vedení nad představením s kosatkami. V SeaWorldu již zemřelo 40 kosatek – je na čase, aby „závadný“ park přesunul zbytek svých zvířat do pobřežních azylů dřív, než počet mrtvých stoupne na 41.“

Převzato z Vegan Food and Living