6 činností, které jsou lepší než návštěva zoo

„Kolik dalších zvířat bude zastřeleno kvůli zločinu života v zajetí s prstem nezodpovědných lidí na spoušti?“

[Zoo jsou]…místa, kde jsou vystavovány znuděné bytosti za ploty a zdmi, pochodující tam a zpět ubíjeny vlastním neustávajícím pochodováním.“ – JoAnne McArthur

V nedávné době byl v cincinnatské zoo zastřelen sedmnáctiletý samec vzácné gorily Harambe poté, co mu do výběhu spadl čtyřletý chlapec. Nebylo to poprvé, kdy do výběhu v zoo spadlo dítě, a dokud budou zoo v provozu, nebylo to ani naposledy. Není překvapením, že tato i další naprosté tragédie rozpoutaly debatu mezi zastánci zoo a ochránci zvířat stran archaické praktiky držení zvířat v zajetí a na výstavce. Jedna z online petic zvaná „Spravedlnost po Harambeho“ získala do dnešního dne více než 415 tisíc podpisů.

Navzdory jejich běžně uváděným výhodám zoo nejsou pro zvířata sladkým domovem. Ani ta nejlepší zoo není schopna replikovat či nahradit přirozené habitaty vybraných zvířat. Zvířata jsou buď unášena ze svých domovů, nebo se narodí do zajetí, kde je jim bráněno ve vykonávání přirozených činností, jako je běhání, procházení se, létání, šplhání, sbírání potravy, výběr partnera, založení rodiny a trávení času s jinými členy svého druhu.

(5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo)

Zoo je byznys, ve kterém mimina vábí davy a dospělá zvířata jsou běžně vyměňována, půjčována nebo prodávána. Likvidace starších („přebytečných“) zvířat není zas tak dobře chráněným tajemstvím o (někdy nezákonné) praktice tohoto odvětví. Zvířata mohou skončit v aukcích, na loveckých rančích, ve výzkumných laboratořích nebo umírat v ještě pokřivenějších situacích.

Zoo budí zdání, že jsou rušnou osou dění, a rodiče se mohou obávat, že jejich děti o něco přicházejí, když se do zoo nedostanou. Vůbec! Existuje tolik lepších alternativ, které dětem ukáží svět zvířat. I těchto šest vás i vaše děti poučí o zvířatech, jejich chování a životech mnohem více než zoologické zahrady.

Návštěva azylu pro zvířata

Azyly pro zvířata jsou největším osvětovým nástrojem veganství a dokonalou alternativou návštěvy zoo. V těchto místech se lidé mohou „propojit se zvířaty“ tak, jak to zoo nedokáže. Návštěvníci mohou se zvířaty interagovat v klidném a přirozeném prostředí, což jim umožňuje lépe poznat jejich životy jako jednotlivců.

Jarikhanda – Azyl nejen pro hospodářská zvířata v Březůvkách u Zlína. Kromě smečky psů a koček tu najdete krávy, koně, prasata, ovečky, kozy i „ovcokozy“ a slepičky. Pomáhají zde i holubům a dalším divokým zvířatům v nouzi. Dnes tu najdete již více než osmdesát zachráněných zvířat.

Život bez krutosti na statku – V Třebihošti u Jičína najdete další padesátku zachráněnců. Prasátka, ovce, kozy, slepice i kachny, které na statku našly bezpečí, jsou dokonale sehranou partou.

Pozorujte habitaty divokých zvířat a naučte se poznávat místní rostliny, stromy a zvířata

Jedním z nejsnazších způsobů, jak se děti učí o zvířatech, je prostá venkovní procházka. Hned za vašimi dveřmi se nachází hojný zvířecí život. Poznejte všechny různé druhy zvířat, která žijí ve vašem sousedství.

Forest-animals-4.jpg

Navštivte místní parky a turistické stezky

Popadněte dalekohled a vydejte se do parku nebo na stezku. Hledejte různé druhy zvířat v oblasti – zahrajte si hru, kdo uvidí víc zvířat. Poznávání místní fauny děti naučí nejen o životech zvířat, ale i o tom, jak s nimi žít.

Podívejte se na vzdělávací dokumenty

Kanály jako Planet Earth, National Geographic, Animal Planet, ČT2 a další vysílají úžasné filmy s vynikajícími komentáři, které učí a baví zároveň. Navštivte webové stránky Dokumentarium pro více filmů a seriálů se soucitným poselstvím, které pomáhají děti učit laskavosti.

Vezměte na procházku psa nebo pečujte o jiná zvířata v místním útulku

Jde o zkušenost z první ruky se zvířaty, která potřebují jemnou a milující péči. A děti se navíc naučí, jak jednat se zvířaty a žít s nimi v míru.

stažený soubor

Čtěte a dělte se o knihy s dětmi

Následující knihy jsou jen krátkým výběrem. Názorně popisují životy zvířat způsobem, jaký v zoo nezažijete a zažít ani nemůžete.

Vlci u našich dveří – Vlci živí lidskou představivost již celá staletí. Do obecného povědomí se vryl jejich obraz jako nemilosrdných dravců a bytostí temnoty. Aby tento mylný názor opravili, strávili Jim a Jamie Dutcherovi šest let ve stanovém táboře na samém okraji divočiny ve státě Idaho, kde žili a filmovali uprostřed vlčí smečky.

Citový život zvířat – Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře uvádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat.

Když sloni pláčou –  Průkopnická kniha předního amerického psychologa J. M. Masoona přináší na podkladě mnohaletého bádání a přímého pozorování přesvědčivé důkazy o tom, co lidé odedávna tušili: zvířata milují a strádají, bývají osamělá, žárlí, prožívají zklamání, jsou zvídavá a zvědavá. Zkrátka cítí.