Francie chce do roku 2040 zakázat všechna benzínová a dieselová vozidla

Ministr životního prostředí odhalil pětiletý plán na splnění závazků Pařížské dohody

Nový ministr životního prostředí oznámil, že Francie chce do roku 2040 zakázat všechna benzínová a dieselová vozidla.

Oznámení Nicolase Hulota je součástí řady opatření plánu nově zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona. Do roku 2050 by se podle něj měla země stát uhlíkově neutrální.

Hulot uvedl, že je mu jasné, že tento cíl postaví francouzské výrobce aut pod tlak, ale že v současné době mají projekty, které „mohou tento slib naplnit“.

Součástí plánu bude i finanční výpomoc pro chudší domácnosti, aby mohli svá znečišťující vozidla vyměnit za čistší alternativy.

Oznámení přichází poté, co Volvo ve středu ohlásilo, že od roku 2019 se chystá vyrábět jen elektrická a hybridní vozidla.

Hulot na tiskové konferenci novinářům řekl, že Francie přestane do roku 2022 používat uhlí na výrobu elektřiny a že energetickou výkonnost podpoří investice do výše 4 miliard euro.

Oznámení je součástí pětiletého plánu na podporu čisté energie a splnění závazků Pařížské dohody.

Hulot prohlásil, že vláda chce udržet své „vedení“ v klimatické politice.

„Chceme ukázat, že boj proti klimatické změně může vést ke zlepšení každodenního života Francouzů,“ uvedl.

Francie není jedinou zemí, která plánuje zakázat auta s vnitřním spalováním. Nizozemí a Norsko již dříve uvedly, že se chtějí benzínových a dieselových vozidel zbavit do roku 2025, Německo a Indie ohlásily podobné plány do roku 2030.

Hulot oznámil i plány na ukončení dovozu produktů, jako je palmový olej či neudržitelně pěstovaná sója, které přišpívají k odlesňování po celém světě a zvláště v Amazonském pralese, jihovýchodní Asii a v Kongu.

Bývalý novinář a moderátor uvedl, že odlesňování představuje 10 procent globálních emisí skleníkových plynů.

Řekl, že by bylo „schizofrenní“ vybízet průmysly a výrobce ke snižování jejich emisí a zároveň přijímat skutečnost, že jsou káceny miliony stromů, které absorbují oxid uhličitý.

Dále prohlásil, že budou ustanoveny „občanské panely“, které budou diskutovat o praktických cestách, jak může Francie splnit své závazky v rámci Pařížské dohody a snížit své emise.

Francouzský parlament by měl na podzim hlasovat o návrhu, který by zakázal vydávání nových povolení pro těžbu ropy, zemního plynu a uhlí.

Francie se také zavázala ke snížení jaderné energie ze 75 procent na 50 procent do roku 2025.

Výkonný ředitel neziskové environmentálně-právní organizace ClientEarth v reakci na novinky uvedl: „Jde o velké prohlášení ze strany francouzské vlády a je ukázkou toho, jaké exponenciální změny bychom měli v nadcházejících letech vidět, zatímco se vlády popasují se změnami nutnými ke zlepšení kvality ovzduší a nšeho klimatu.

„V návaznosti na včerejší oznámení Volva vypadá budoucnost spalovacích motorů bledě. Teď je zcela jasné, jakým směrem se vydáme, a průmysloví hráči, kteří se nezapojí, budou brzy zápolit.

„Tyto kroky by měly následovat i další vlády a odvětví. Musí začít jednat, aby nás ochránili před znečištěním v našich městech a pomohli zmírnit klimatickou změnu.“

Převzato z The Independent