Zuřivé reakce na smrt matadora vyzdvihují útrapy býčích zápasů

Zvířeckoprávní aktivisté tleskají býkovi, který na jihozápadě Francie zabil Ivána Fandiña

 

V posledních dvou letech prožilo Španělsko téměř identické drama rozehrané na veřejné scéně. Smrt známého torera v aréně zažehla příval smutku a holdu od obdivovatelů, ale i oslavy smrti ze strany zvířeckoprávních aktivistů.

Následuje rozhořčení.

V červenci 2016 zemřel Víctor Barrio poté, co byl nabodnut v býčí aréně ve městě Teruel. Stal se tak prvním profesionálním matadorem, který byl v tomto století zabit při činu. Stoupenci býčích zápasů a jejich oponenti se kvůli smrti střetli na sociálních médiích. Jeden uživatel na Twitteru napsal, že by „si zatančil na hrobě“ Barria – zápasnická organizace proti němu podnikla právní kroky a případ je dodnes stále otevřen.

(Španělský matador zabit bránícím se býkem)

V sobotu 17. června zemřel v nemocnic Iván Fandiño poté, co během „zápasu“ zakopl a byl nabodnut v Aire-sur-L’Adour na jihozápadě Francie. Býk ho probodl pravým rohem v úrovni ledvin, a způsobil mu tak nevratné poškození ledvin, jater a plic. Fandiño měl na svědomí stovky býků.

Býk Provechito patřil pod číslem 53 ranči Baltasara Ibána. Narodil se v březnu 2013 v oblasti Escorial. Během prvního zápasu mu Fandiño odřízl ucho, které si chtěl uschovat jako tradiční památku. Provechito byl nakonec zabit jiným zápasníkem. Po smrti ho odvlekli na jatka, kde mu odřízli i ocas a jazyk a vydloubli oči, jak velí zápasnický rituál.

Jeho smrt nese následky pro celou jeho rodinu. Podle zápasnické tradice musí být zabiti všichni členové rodiny zvířete, které je odpovědné za smrt matadora – tedy jeho matka a potomci, aby se jeho odbojná povaha dále nešířila.

Smrt hvězdy světa býčích zápasů, 36letého Fandiña, spustila záplavu obdivných vzkazů a kondolencí od jeho kolegů. „Zbabělec zemře tisíckrát, odvážný je jednou,“ tweetoval Alejandro Talavante, další torero. „Odpočívej v pokoji, příteli.“

Král Filip VI., premiér Mariano Rajoy a mnozí další politici také vyjádřili svůj smutek a podporu. Ale pak následovaly mnohem slavnostnější vzkazy. Mnohé z nich tleskaly čtyřletému býkovi Provechitovi, který Fandiña zabil, za to, že se vzepřel svému popravčímu.

„Zrovna jsem četl o torerovi, který zemřel v nemocnic. Žehnám tomu býkovi,“ píše jeden tweet, zatímco druhý říká: „Iván Fandiño dobrý torero, lepší mrtvola.“

Do debaty se zapojil i britský komik Ricky Gervais: „Nádherný umučený býk se brání.“ (Před dvěma lety reagoval na smrt amatérského torera ve Španělsku slovy: „Ani já ani ten býk nechceme, abys s ním bojoval. Ale pokud na tom trváš, doufám, že se bude bránit. Do hajzlu se všema, kdo týrají zvířata pro zábavu.“)

Zesměšněn

Dokonce i Fandiñova údajná poslední slova – „Dostaňte mě do rychle do nemocnice, umírám“ – se stala cílem zesměšnění těch, kdo jeho smrt považují za jeho vlastní vinu. Fran Rivera, jeden ze španělských nejznámějších matadorů, úder vrátil a řekl, že by „nasral na hroby všech špatných lidí, kteří mají radost ze smrti dobrého muže“.

Na rozdíl od Barriova loňského případu se neobjevily žádné zprávy o právních krocích v reakci na zuřivost, která po Fandiñově smrti následovala. Ale hořké dopady, které se nyní zdají být ve Španělsku zvykem po smrti matadora, vyzdvihují napětí, které obklopuje tuto kratochvíli, zatímco zápasí o přežití v 21. století.

(Zvířeckoprávní aktivisté se v Pamploně postavili proti každoročnímu festivalu)

„Zápasnické lobby, které zoufale upadá, už nějakou dobu není schopno skrývat příznaky svých smrtelných křečí,“ poznamenaly noviny El Diario.

Mnohé z obtíží fiesty vychází z nedávné španělské ekonomické krize, díky které začaly vysychat veřejné dotace a mnohé fanoušky odradily ceny lístků, které tvrdohlavě zůstávaly vysoké. Ekonomika se od té doby zotavila, ale toto odvětví nikoliv.

Údaje španělských úřadů ukazují, že počet zápasů klesl z 3650 v roce 2007 na méně než 1900 v roce 2014.

Ale jsou zde i politické překážky.

V roce 2012 byly býčí zápasy zakázány v Katalánsku. V nedávné době získala práva zvířat na nebývalé důležitosti díky vzestupu mladších politiků hlásících se k tzv. „nové levici“ s progresivním, převážně městským myšlením.

Každoroční fiesty

Levicová strana Podemos stojí v čele snah o zákaz býčích zápasů na Baleárských ostrovech. Jižanské město Córdoba je jedním z několika, které přestaly dotovat zdejší každoroční fiesty. Socialistický starosta Valencie, Joan Ribó, zdánlivě pod tlakem nastávající změny vybídl k nezabíjení býků během zápasů, jak je tradicí v Portugalsku. Mezitím v několika městech proběhlo referendum vyvolané Podemos a dalšími levicovými stranami – např. v městech Xátiva a Aldaia na východním pobřeží, která obě hlasovala pro zákaz.

(Úřady zakázaly zabíjení býků na festivali Toro de la Vega)

Generační problém není viditelný jen mezi mladšími politiky, ale i mezi obyčejnými Španěly.

Anketa Ipsos Mori z minulého roku ukazuje, že jen 7 procent ze skupiny 16-24 let zápasy podporuje, zatímco 84 procent ze stejné skupiny pociťuje „málo“ nebo „žádnou“ hrdost na to, že žijí v zemi, kde jsou zápasy povoleny.

Je tedy jen malým překvapením, že se zápasnické odvětví cítí být zatlačeno do kouta – o to víc, když je zabita jedna z jeho mladých hvězd.

„Jsem Španěl, mám rád býčí zápasy,“ řekl Fran Rivera, jeden z nejzapálenějších a nejkontroverznějších obhájců této kratochvíle. Ale navzdory jeho snahám je stále těžší najít další lidi, kteří by z úst vypustili to samé.

Upraveno z Irish Times