Život bez odpadu – antikoncepce

Název dnešní dílu bezodpadového seriálu je tak trochu slovní hříčkou. Osobně považuji tabu okolo témat menstruace, sexu a antikoncepce za směšné. Jde o témata, se kterými se potýkáme všichni. Ano, všichni! I ta část populace, která se nemusí s menstruací potýkat, by měla vědět alespoň základní informace o reprodukčním cyklu.

Ale dnešní článek není o menstruaci. O kalíšku a dalších způsobech, jak se s ní poprat bez odpadu, jsme již psali. Sex máme skoro všichni a je docela ostuda, že jen málokdo pořádně ví, jak se chránit nejen před sexuálně přenosnými chorobami, ale i před početím. Takže i když se v dnešním článku budeme soustředit spíš na tu odpadovou stránku, zkusíme si projet i pár základních informací.

Antikoncepce sama o sobě je zelená. Každý člověk spotřebovává hromadu zdrojů a možnost zabránit nechtěnému těhotenství dost pomáhá v omezování růstu lidské populace. Morální dilema se vždycky řeší lépe před než po. Která metoda je však ta nejzelenější?

Kondom a pilulka

U nás jsou nejčastěji používanými formami antikoncepce kondomy a pilulky. Ani jedno však není tou nejbezpečnější variantou! Účinnost antikoncepce se měří podle tzv. Pearlova indexu (PI) – jde o číslo ukazující, kolik žen ze 100 může otěhotnět, pokud celý rok používají danou metodu. U orální antikoncepce je to 0,1-0,9, u kondomů ohromujících 2-12, a to ještě jen pokud jsou používány správně! U typického používání bývá hodnota několikanásobně vyšší. Jen pro informaci, při absenci jakékoliv antikoncepce je hodnota PI 85.

Pokud žena bere orální antikoncepci (či jiný druh hormonální antikoncepce, ke kterým se dostaneme později), jsou do jejího těla vylučovány syntetické hormony estrogen a progestin. Ty brání vaječníkům ve vypouštění vajíček, brzdí růst děložní výstelky, kde by se oplodněné vajíčko mohlo uchytit. Po třech týdnech užívání zpravidla následuje jeden, kdy se pilulky neužívají a dostaví se „pseudomenstruace“. (V tomto týdnu vám poměrně snadno dojde, jak je osvěta o reprodukčním cyklu potřebná, vyděšené pohledy po informaci, že prášky zrovna neberete, jsou trošku na pěst.)

Je třeba však poukázat i na to, že přebytečné hormony jsou ženami vylučovány spolu s močí. Takže končí ve vodě. Pití těchto hormonů neovlivňuje jen lidi, ale i vodní a obojživelná zvířata, a je příčinou jejich neplodnosti či vzniku intersexuálních potomků. Studie z roku 2004 zjistila, že za 35 až 50 procent estrogenu, který se nachází v pařížské Seině, je odpovědná právě orální antikoncepce. Estrogen se dá z vody však jen velice těžko vyfiltrovat.

Typický kondom je vyroben převážně z latexu, přírodního materiálu, který se používá kvůli své elasticitě a odolnosti. Protože latex pochází z gumovníků, latexové kondomy by se nakonec rozložily. Problémem je, že kondomy nejsou vyráběny ze 100% latexu. Při jejich výrobě se používají chemikálie jako mastek nebo kasein (mléčný protein), které zajišťují, že se budou rozkládat déle (i když latex samotný se taky rozkládá hodnou chvilku). Veganské kondomy místo chemických přísad používají rostlinné extrakty nebo kakaový prášek, ale základem je pořád latex, takže se rozkládají přibližně stejně dlouho jako ty neveganské.

Kondomy se dají vyrábět i bez latexu. Polyuretanové kondomy jsou stejně účinné, co se prevence přenosu či početí týká, ale jsou vyráběny z plastu, takže se rozkládají stejně jako igeliťák: velmi, velmi pomalu.

Bez ohledu na to, z čeho jsou kondomy vyráběny, délka jejich rozkladu závisí především na tom, jak se jich zbavíme. Pokud je spláchnut, jeho rozklad se maximálně zpomalí, jelikož se k němu nedostane slunce, bakterie ani jiné urychlující procesy. Navíc, pokud se dostane do odpadních vod, může skončit až v oceánu. Neziskovka Worldwatch Institute uvádí, že dobrovolníci v roce 2009 na plážích celého světa posbírali více než 26 tisíc kondomů. V oceánu se stanou příčinou mnoha problémů, zvláště pokud jsou polknuty. Nejlepším způsobem, jak se kondomu zbavit, je zabalit ho do papíru a vyhodit do koše.

cond.jpg

Osobně bych se ale na kondomy samotné jako na jedinou formu antikoncepce rozhodně nespoléhala. Jsou super, když se chcete chránit před pohlavně přenosnými chorobami, ale jako antikoncepce jsou poměrně nespolehlivé a náročné na dokonale správnou manipulaci. S bezodpadovou variantou kondomů asi hned tak nikdo nepřijde, ale jak už bylo řečeno, alespoň chrání před přenosem chorob a nejsou s nimi spojené žádné vedlejší účinky. I tak můžete ale volit udržitelnější variantu – na trhu najdeme značky, které ctí zásady fairtrade a kondomy vyrábí i z přírodních materiálů a veganské (Glyde, Einhorn).

I u pilulky může dojít ke spoustě chyb v aplikaci. Brát ji každý den ve stejnou dobu není tak snadné, jak to zní. Čas od času prostě můžete zapomenout a najednou jste nechránění po celý zbytek cyklu. Funkci pilulky navíc může ovlivnit i hromada jiných věcí (uveďme si třeba aspoň ATB, průjem, alkohol). A nezapomínejme na docela rozsáhlou sbírku vedlejších účinků – od problémů s menstruací po zvýšené riziko infarktu a krevních sraženin.

Salátové skóre: Pilulka je v podstatě tou nejhorší volbou, co se antikoncepčních účinků, jednoduchosti použití, zdraví i odpadu týká. Kondom je jedinou možnou ochranou před pohlavně přenosnými chorobami, ale jako antikoncepční metoda není výhrou.

(Měsíc bez odpadu)

Hormonální antikoncepce

Pilulka není jedinou hormonální antikoncepcí na trhu. Ani ty ostatní však nejsou úplně bezodpadové, ale všechny jsou ale mnohem účinnější v prevenci početí a jsou s nimi menší problémy. Většina z nich také kombinuje estrogen s progestinem, takže jejich vedlejší účinky a rizika se od pilulky zas tak moc neliší.

Antikoncepční kroužek (PI 0,4 – 0,65) se vkládá do vagíny, kde zůstává po tři týdny. Pak se vyndá, přijde menstruace a vloží se další kroužek. Obsahuje stejné hormony jako pilulka, ale vylučuje běžné uživatelské chyby. Jinak jde ale v podstatě o pilulku nacpanou do kroužku, takže jen menší vylepšení.

Antikoncepční injekce (PI 0,3 – 1,4) obsahuje jen progestin. Nulový obsah estrogenu znamená snížené riziko sraženin a infarktu. Ale i injekce má vedlejší účinky – migrény, nepravidelné krvácení, slabší až žádné menstruační krvácení (což může, ale nemusí být považováno za žádoucí). Pokud je aplikována v prvním týdnu cyklu, je účinná ihned. Jinak je třeba vyčkat alespoň týden. Po dvanácti týden je potřeba ji obnovit, ale jinak nemusíte dělat nic.

Antikoncepční implantát (PI 0,05) je první dlouhodobou variantou antikoncepce z našeho výběru. Jde o progestinovou tyčinku, která se vkládá pod kůži horní části paže. Údajně jde o nejúčinnější antikoncepční metodu, ale mezi vedlejší účinky patří nepravidelné krvácení, nabírání váhy a migrace implantátu. I tady menstruační krvácení zeslabí či zcela vymizí. Mění se po třech letech.

Jak napovídá název, nitroděložní tělísko se vkládá přímo do dělohy. Vyrábí se z plastu nebo mědi – měděná verze (PI 0,9 – 3,0) narušuje plavbu spermií, plastová (PI 0,16) vylučuje nízké dávky progesteronu, hormonu, který brání ovulaci. Ze všech hormonálních variant vypouští hormonů nejméně. Dnes je dostupné i pro mladé dívky a ženy, které ještě nerodily. Uživatelské chyby jsou zde zcela vyloučeny. I když nebrání proti chorobám, jsou slušnou možností při prevenci početí. Environmentálně jde také o vhodnou volbu – jedno tělísko je účinné po 5 až 12 let, během kterých nevzniká žádný další odpad. Jako u všech dlouhodobých možností, je jeho nevýhodou vyšší pořizovací cena. Navíc může jeho aplikace být poměrně bolestivá. Vedlejší účinky plastového se neliší od ostatních hormonálních variant, u měděného hrozí delší a silnější menstruační krvácení. Ve vzácných případech může dojít i k jeho vyloučení či protržení děložní stěny.

Salátové skóre: Oproti pilulce jsou všechny výše uvedené varianty samy o sobě poměrně bezodpadové. Nicméně k obalům a výrobě nezapomeňme připočítat i materiál potřebný na jejich zavedení. Stejně jako pilulka jsou příčinou velkého množství hormonů v pitné vodě.

Cervikální klobouček

Pokud do sebe nechcete prát hormony, ale ani se necítíte na radikální řez, přijde vám vhod klobouček (PI 0,4). Podobně jako kalíšek je vyráběn z lékařského silikonu a vkládá se přímo na děložní čípek. Pokud je správně vložen, čípek mechanicky chrání před vnikem spermií, a tak brání početí. Spolu s kloboučkem je možné používat i spermicidní gel, který zvyšuje jeho účinnost (PI už 0,2). V závislosti na používání je jeho trvanlivost 1-2 roky. Silikonový klobouček je možné zavést i několik hodin před stykem. Zavádí se hluboko do pochvy a díky tomu ho ani neucítíte. Vyjímá se nejdříve 6 hodin po styku, aby se zajistilo, že všechny spermie zahynuly. Celkem může být zavedený až 48 hodin.

Salátové skóre: Podobně jako kalíšek je skvělou alternativou zavedeným metodám. Nevytváří žádný hormonální odpad, ale jeho řádná aplikace vyžaduje cvik. Při špatném zavedení je možné, že se klobouček během styku posune a bude k ničemu.

Přerušovaná soulož

Možná by vás napadlo, že půjde o tu nejzelenější variantu – žádný odpad se netvoří. Až na nové „odpadotvořiče“. Pokud vám tedy nevadí, že otěhotníte, neváhejte a jako antikoncepční metodu s radostí používejte přerušovanou soulož. Z několika jasných důvodů nejde a ani nemůže jít o spolehlivou antikoncepční metodu! Tato metoda spočívá v tom, že před ejakulací dojde k vytažení penisu, a sperma tak skončí mimo vagínu. Historicky šlo o velice rozšířenou metodu antikoncepce. Uvádí se, že ještě v roce 1991 ji užívalo 38 milionů párů. Selhání této metody spočívá v několika faktorech. Pokud vynecháme ty nejjasnější – nesprávný odhad okamžiku přerušení a opakovanou soulož se zbytky spermatu na penisu – je hlavní příčinou početí malé množství preejakulátu, které obsahuje malé množství spermií. A k nočnímu pláči a plenkám stačí jen jedna, že…

Salátové skóre: Pokud by šlo o funkční metodu, byla by spolu s abstinencí vítězem našeho testu. Leč není a možná je to v rámci spravedlivost i dobře.

Plodné dny

Zcela bezodpadovou metodou je výpočet plodných dnů (PI 0,2 – 24). Potřebujete jen teploměr a papír, který dnes hravě nahradí mobilní aplikace. A tady přichází na scénu stručná znalost celého reprodukčního cyklu. Každý měsíc jeden z vaječníků vypustí do vejcovodů vajíčko („ovulace“), které po cestě do dělohy čeká na spermie („plodné dny“). Pokud se dočká, oplozené se usadí v děložní výstelce a začne vypouštět hormony a ke krvácení nedojde („těhotenství“). Pokud se nedočká, spolu s výstelkou, která se budovala od posledního krvácení, je vyplaveno ven („menstruace“). Protože se při ovulaci mírně zvedá bazální teplota těla, je možné jejím měřením odvodit, které dny cyklu jsou plodné a které nikoliv. Během cyklu se mění i složení děložního hlenu a samotný děložní čípek – kombinací všech můžete snadno zjistit, v jaké fázi cyklu se nacházíte.

děloha.png

Salátové skóre: Samozřejmě, že ve srovnání s ostatními metodami nejde o příliš spolehlivý způsob antikoncepce, ať už kvůli lidské chybě, citlivosti organismu na výkyvy či nutnosti dlouhodobého sběru dat. Tato metoda vyžaduje velkou disciplínu a velmi pravidelný denní režim. Znalosti o cyklu se tak hodí spíše při snaze o otěhotnění než při jeho prevenci.

Podvázání vaječníků a přerušení chámovodů

Nejtrvalejší metodou antikoncepce je sterilizace. Tady se může a měl by se iniciativy chopit muž. Vasektomie (PI 0,15) je oproti podvázání vaječníků jednoduchým zákrokem, který zabere pouhou půl hodinku. Navíc je nepoměrně méně nákladný. Jde o krátký ambulantní zákrok, při kterém se chirurgicky přeruší tok spermatu. Vasektomie nemá žádné vedlejší účinky a na rozdíl od ženské sterilizace jde o vratný proces (nicméně reverzní zákrok je mnohem náročnější a také ne vždy úspěšný).

Pokud se přeci jen rozhodnete pro podvázání vaječníků, nemusíte se bát. V dnešní době už nemusíte před komisi a prosit o jeho provedení, nemusíte být starší 35 let a ani už nemusíte mít tři děti. Požádat o ni můžete sami, a pokud si to po dvou týdnech nerozmyslíte, zákroku nic nebrání. Dnes se dá provádět i ambulantně, i když jde samozřejmě o dražší zákrok (ca 30 tisíc oproti 10).  Ženská sterilizace spočívá v chirurgickém přerušení vejcovodů tak, že se spermie k vajíčku nedostanou. Protože se při ní neodnímá žádný orgán, nedochází k menopauze ani k jiným vedlejším účinkům.

Salátové skóre: Kvůli nevratnosti by mělo sterilizaci předcházet velké rozmýšlení. Ale pokud jste si jisti, že děti opravdu nejsou nic pro vás a na permanentní abstinenci neshledáváte nic přitažlivého, jde o tu nejzelenější možnost. Jde o jednorázovou záležitost, takže i přes množství materiálu, který je spotřebován během zákroku, jde o máloodpadovou záležitost. Vasektomie je navíc v podstatě jedinou mužskou antikoncepční metodou (kondomy nepočítáme, jsou stejně spíš na ochranu před chorobami).

Upraveno z Popular Science a WasteLandRebel