Katalánci se pokouší zachránit krávu před smrtí

Zvířeckoprávní aktivisté z Katalánie minulý týden spustili kampaň na záchranu krávy před smrtí.

Petici na záchranu čtyřleté Margarity podepsalo již více než 184 tisíc lidí.

Zvířeckoprávní skupina El Hogar ProVegan uvedla, že nad Margaritou vynesly ortel smrti úřady, když se zjistilo, že není registrovaná. Jako neidentifikované hospodářské zvíře proto musí zemřít.

Margarita pochází z chovu krav pro býčí zápasy. Jako miminko však byla ušetřena, protože by nenabrala potřebnou váhu. Proto byla darována farmáři v Tortose na jihovýchodě Španělska, který ji považuje za mazlíčka. Mezi místními obyvateli si udělala nespočet přátel, kteří se často zastavují u její ohrady, aby si ji pohladili, nebo jí nosí něco na zub.

1495792720_376512_1495793082_noticia_normal.jpg

Margarita nebyla registrována u ministerstva zemědělství, které tak nemá žádné informace o její veterinární historii. Podle směrnic EU má však povinnost „hospodářská“ zvířata monitorovat kvůli infekčním chorobám.

„V Evropském hospodářském společenství existuje zákon, který vyžaduje, aby všechna neoznačená hospodářská zvířata byla zabita. Ale Margarita nikdy nebyla a ani nebude hospodářským zvířetem. Není vykořisťována, je domácím mazlíčkem,“ uvádí v petici organizace Hogar ProVegan.

Krajská veterinární zpráva přikázala majiteli Margarity, aby ji poslal na jatka a zaplatil pokutu ve výši tří tisíc eur s tím, že už je příliš pozdě na registraci dospělé krávy.

V únoru úřady v Madridu ušetřily další krávu, Carmen, které byla diagnostikována tuberkulóza. Petici na její podporu podepsalo více než 70 tisíc lidí.

59284596c36188935e8b45d9.jpg

V Katalánsku byly býčí zápasy zakázány od roku 2012. Stalo se tak druhou španělskou oblastí, která tuto tradici zakázala. V roce 2016 rozhodl španělský ústavní soud, že je zákaz neplatný, jelikož býčí zápasy jsou údajně součástí španělského kulturního dědictví.

Místní média uvádí, že úřady její páteční porážku odložily, aby měly čas prozkoumat její historii. Představitelé El Hogar doufají, že jí bude umožněno „žít šťastně a klidně“ v jejich azylu.