Centrum Londýna uzavřely tisíce lidí podporující zákaz lovu lišek

Volné pondělí se stalo jevištěm pro největší veřejný protest této volební kampaně. Aktivisté se vydali do londýnských ulic v rámci kampaně proti lovu lišek.

„The Make Hunting History March“ (Pochod za konec lovu) byl organizován koalicí zvířeckoprávních skupin. V jeho čele se objevilo mnoho známých tváří, včetně ochránců Dominica Dyera a Billa Oddieho, herce ze seriálu Downton Abbey Petera Egana a televizní moderátorkou Annekou Svenska, která se navíc chopila mikrofonu, aby dav oslovila.

Organizátoři uvádí, že zhruba 2200 lidí vyzývalo premiérku Theresu Mayovou, aby byl lov lišek, jelenů a zajíců dál nezákonný.

Demonstrace přichází po jejím oznámení, že pokud konzervativci zvítězí ve volbách 8. června, bez hlasování zruší lovecký zákaz z roku 2004 – znovu by tedy byl povolen lov divokých zvířat se psy.

592c73f7dab23d14c24f0ef5_anna
Moderátorka Anneka Svenska

Tento krok by byl u voličů značně nepopulární, jelikož průzkumy ukazují, že 84 procent britské veřejnosti stojí za loveckým zákazem. Aktivisté tvrdí, že se Mayová nechává ovlivnit proloveckou organizací Vote OK, která slibuje podporu konzervativním parlamentním kandidátům.

Událost začala minutou ticha za oběti nedávného teroristického útoku v Manchesteru. Dyer řekl: „Teroristům nemůže být dovoleno bránit nám ve výkonu naše práva na svobodu projevu a poklidný protest, které jsou ještě důležitější právě během volební kampaně.“

592c7483ee79f47a883a9292_March1
Vražda není sport

K velkému davu pak promluvil o lovu: „Tohle je úder zpět. Ukazujeme vládě, že ať dělají cokoliv, naše hlasy budou slyšet.

„Způsob, jakým zacházíme se zvířaty, má velký dopad na to, jak zacházíme s lidmi. Pokud krutost na zvířatech nepodléhá kontrole, dopadne na lidi. Tohle hnutí za zvířata jim přinese změnu v 21. století.“

„Nejmocnější člověk v zemi [Theresa Mayová] se pokusil z lovu udělat politickou otázku této kampaně.“

TV hvězda Oddie dodal: „Myslel jsem, že po tom úžasném úspěchu v roce 2004 – loveckém zákazu – tento den nikdy nenastane. Spousta z nás si říkala: ‚ Pusťme se do něčeho dalšího‘. To, že musíme znovu řešit tohle, je nechutné.“

Poděkoval davu za účast a dodal: „Buďte jemní, buďte kultivovaní, vyjádřete se.“

Před pochodem promluvil i veterinář a profesor v oboru welfaru zvířat Andrew Knight, parlamentní kandidát Strany pro welfare zvířat.

O lovu řekl: „Lišky nejsou přizpůsobené takovému stresu. Samozřejmě je to naprosto děsivé, zřejmě za celý život nic podobného nezažily. Takže se samozřejmě snaží zmizet do svých nor. A často zjistí, že tyto úkryty jsou blokovány lovci.

592c74e27a4db614b220a55d_foxsake

„To končí zdlouhavým stresujícím naháněním po venkově, tato vyděšená zvířata jsou někdy pronásledována po kilometry… dokud se nakonec nevyčerpají a nedoženou je psi.

„Někdy jsou doslova roztrhány na kusy. Theresa Mayová si myslí, že lov lišek působí „rychlou čistou smrt“. Tato zavádějící tvrzení se objevují od chvíle, kdy se objevily pokusy odvrátit protiloveckou legislativu.

„Ministerstvo vnitra proto provedlo šetření za pomoci veterinárních patologů z Bristolské a Cambridgeské univerzity, které zjistilo, že do roku 2000 výsledky pitev ukazovaly, že lišky jsou jen vzácně zabity okamžitě. Mnohem obvyklejší je, že mají několikrát prokousnutou tvář, hlavu, krk, hrudník a břicho. V mnoha případech jsou zvířata před smrtí vykuchána.“

Po proslovech se pochod zhruba v půl druhé vydal z Cavendish Square ve středu Londýna, přes Haymarket a okolo Trafalgar Square k Whitehall. O 30 minut později byl zakončen v Richmond Terrace (naproti Downing Street).

Ozývaly se pokřiky aktivistů, včetně: „Pro týrání zvířat není omluva“ a „Lov není sport, je to násilí“.

592c756c7334cd7aa645cdef_dom
Bill Oddie s Dominicem Dyerem

Po příchodu do Whitehall dav oslovil herec Peter Egan: „Volím 51 let a volil jsem různé vlády. Žádné z nich se nikdy nepovedlo všechno, po pravdě některým z nich se nepovedlo nic, většině z nich se povedla snad jedna věc. V roce 2004 se vládě Tonyho Blaira povedlo zavést lovecký zákaz.

„V roce 2002 se Therese Mayové v opozici podařilo popsat svou stranu jako sprostou. V roce 2017 se jí to vyplní, pokud budou hlasovat o odvolání loveckého zákazu.“

Konzervativec Chris Packham se akce nemohl zúčastnit, ale poslal prohlášení, které bylo přečteno organizátorem Dominicem Dyerem. „Více než 8 z 10 obyvatel UK nechce, aby lišky byly trhány psy na kusy pro zábavu. Ceňme si jejich krásy. Tvořme a nezabíjejme. Nejsem zvířeckoprávní extremista ani neobjímám stromy. Jsem konzervativec a jako 80 procent lidí v této zemi zákaz podporuji.“

Upraveno z Plant Based News