Vancouver zakázal dovoz nových kytovců do akvárií

Kanadské město zakázalo akváriím dovážet nové delfíny, velryby a narvaly.

Vancouverská rada parků odhlasovala zákaz dovozu veškerých nových kytovců, a to i pokud jsou zraněni či zachráněni.

Studie prokazují, že držení velkých savců v zajetí je kruté a nebezpečné pro jejich zdraví. Ale Vancouver Aquarium tvrdí, že zákaz ukončí rehabilitaci a výzkum velryb v Kanadě.

Akvárium, které se nachází na pozemcích odboru parků, v současné době drží v zajetí tři kytovce, z nich všichni byli zachráněni a jsou považováni za neschopné života v přírodě.

Tato zvířata zde zůstanou a zákazem nebudou ovlivněna.

V pondělí se u hlasování objevily obě protestující strany.

(V SeaWorld se narodila poslední kosatka v zajetí)

Jak uvedl mluvčí Vancouver Humane Society Peter Fricker, veřejnost se již nějakou dobu odvrací od držení kytovců v zajetí.

„Existují značné vědecké důkazy o tom, že kytovci v zajetí strádají, a to rozhodně převažuje to, že je vystavujeme pro svou zábavu,“ uvedl.

Společnost pro prevenci krutosti ke zvířatům zákaz také podporuje.

Michael Wiebe, předseda Vancouverské rady parků, uvedl, že poté, co loni na podzim v akváriu zemřely během několika dnů dvě běluhy, rada rozhodla, že se musí podívat na to, zda je správné přivážet další.

„Věřím, že je čas jít dál,“ uvedl.

Vnitřní vyšetřování odhalilo, že velryby byly zabity neznámým toxinem, který se zřejmě objevil v jejich jídle.

Ale Vancouver Aquarium tvrdí, že zákaz zvířatům nakonec spíš ublíží než pomůže. Jeho Program na záchranu mořských savců je jediným programem v Kanadě, který poskytuje dlouhodobou péče zachráněným kytovcům, kteří nemohou být vypuštěni zpět do přírody, uvedl CEO John Nightingale.

„Otáčí se zády k mořským zvířatům, která potřebují pomoc,“ řekl.

I přesto, že v záchranném centru bylo za posledních 50 let ošetřováno pouhých 6 kytovců, Nightingale trvá na tom, že jeho zařízení pomohlo přilákat nejlepší odborníky, kteří pomohli dalšímu výzkumu.

Převzato z BBC