Čtyři španělské obce spustily pilotní program antikoncepce divokých zvířat. Zabrání tak jejich odstřelu.

První evropský program na kontrolu populací divokých prasat pomocí antikoncepční vakcíny byl ve čtvrtek spuštěn ve španělské obci Matadepera. Aplikace probíhá pod anestezií a zvíře je během ní pokryto termodekou, která ho uchrání před chladem. Po veterinárním ošetření mu bude na ucho umístěn GPS senzor a aplikována antikoncepční látka.

Pokud vše půjde dobře, bude u kanců snížen pohlavní pud a zmírní se jejich výpady při hledání potravy v zemědělských a městských oblastech, jak uvádí koordinátor projektu, Manel Lopez-Bejar, profesor na fakultě veterinárního lékařství Autonomní univerzity v Barceloně (UAB).

Pilotní program bude probíhat po dobu příštích tří let a bude se týkat 300 zvířat – tedy stovky každý rok v příměstských a městských oblastech obcí, které se do projektu zapojily: Matadepera, Vacarisses, Terrassa Sant Cugat del Valles. Ve všech z nich je snadné narazit na divoká prasata, která si zvykla na přítomnost lidí a žijí v oblastech v těsné blízkosti lidských obydlí. Projekt je financován radou města Barcelona.

(V USA spouští projekt na kontrolu porodnosti divokých jelenů)

Lopez-Bejar vysvětluje, že vakcína vytvoří protilátky proti hormonu, který u savců podporuje reprodukční funkce, ale nemá žádné vedlejší účinky kromě změny jejich sexuální chování. 

„Je to stejné jako očkování. Na rozdíl od jiných návrhů, jako je chemická kastrace nebo chirurgická kastrace, je tato metoda bezpečná, neinvazivní, nízkonákladová a vratná,“ říká koordinátor programu. Konkrétně, vakcína stimuluje protilátky proti hormonu, který reguluje proces reprodukce (GnRH), jak u mužů, tak u žen. „Díky němu varlata a vaječníky produkují pohlavní buňky. Stručně řečeno, dojde ke snížení sexuální apetence,“ dodává profesor.

(Krvelačnost současných lovců je pohromou pro planetu)

V posledních letech stále častěji dochází k setkání lidí s prasaty kvůli rozšiřování oblastí obývaných lidmi. Celoroční dostupnost potravy tak posouvá reprodukční hranici zvířat. A to vše má jasný vliv: „V době rozmnožování jsou samci aktivnější a samice mají vyšší nutriční potřeby.“ Proto podnikají výpravy do zemědělských oblastí a měst. „Je zapotřebí snížit jejich aktivitu a interakce s lidmi, zvláště u samců,“ dodává profesor. 

Projekt byl zahájen v loňském roce a během této doby bylo provedeno několik studií s ohledem na zdraví zvířat a jejich reprodukční stav. Chování jednotlivců bude sledováno až do roku 2019 a poté budou vyhodnoceny výsledky. „Pak uvidíme, zda došlo k posunu negativních interakcí s lidmi,““ říká Lopez-Bejar. Pokud budou výsledky pozitivní, bude vakcína použita i v ostatních částech Katalánska.

Převzato z El Periodico