Mexický senát schválil federální tresty za psí zápasy

Mexičtí zákonodárci schválili tresty za psí zápasy a s nimi spojené činnosti, včetně organizování zápasů, vlastnictví či prodeje zápasnického psa, vlastnictví nemovitostí využívaných na pořádání zápasů či účast na zápasu jako divák. Zákon vejde v platnost, jakmile bude zveřejněn ve federálním registru (Diario Oficial de la Federación).

Anton Aguilar, výkonný ředitel Humane Society International/Mexico, vydal následující prohlášení:

„Jsme vděční, že naši zákonodárci zakázali a nyní budou i trestat psí zápasy v Mexiku. Kvůli psím zápasům příliš dlouho trpěl bezpočet psů a společnost se rozpadala. Kriminální kruhy, které je obklopují, byly z velké části netknuté ze strany mexického právního systému. Tyto dny jsou u konce. Zápasníci, buďte na pozoru – psí zápasy jsou v Mexiku zločinem a nyní budou všichni, kdo se této kruté podívané účastní či ji podporují, čelit podle zákona závažným důsledkům.“

Časová osa:

  • duben 2017: Soudní komise senátu schválila tresty za psí zápasy a návrh zákona se přesunul do senátu, který jej schválil.
  • leden 2017: senát a sněmovna schválily novelu článku 82 BIS 2 zákona o ekolgoické rovnováze a ochraně životního prostředí, která stanovuje, že Federace, Federální státy a Mexico City musí do jednoho roku určit tresty za psí zápasy.
  • prosinec 2016: sněmovna schválila novelu federálního trestního zákoníku trestající různé činnosti spojené se psími zápasy, včetně jejich organizování, vlastnictví či prodej zápasnického psa, vlastnictví nemovitosti využívané na pořádání zápasů a účast  na zápasu jako divák.
  • červenec 2016: HSI/Mexico spustila  kampaň proti psím zápasům, včetně petice za zákaz a trestání psích zápasů v Mexiku. V listopadu 2016 HSI předložila více než 200 tisíc podpisů.

Převzato z Humane Society International Mexico