V SeaWorld se narodila poslední kosatka v zajetí

V zábavním parku SeaWorld v texaském San Antoniu se narodila další kosatka. Před více než rokem se park po zvířeckoprávních protestech a poklesu prodeje lístků rozhodl přestat kosatky množit.

Společnost uvedla, že se mládě – poslední v generaci kosatek narozených v zajetí – narodilo ve středu odpoledne. SeaWorld ji zatím nepojmenoval, jelikož veterináři musí teprve určit, zda jde o dívku či chlapce.

Takara s mládětem krátce po porodu.

Matka, 25letá Takara, již byla těhotná, když SeaWorld v březnu 2016 oznámil, že přestane kosatky množit se slovy „společnost se mění“. Období březosti u kosatek trvá 18 měsíců.

„I když jde o poslední možnost vidět mládě kosatky zblízka, jeho růst a dospívání, SeaWorld bude i nadále pečovat o kosatky ve svých parcích,“ uvedla společnost ve středečním prohlášení.

SeaWorld loni uvedl, že kosatky nemůže vypustit do přírody, protože se narodily v zajetí a na svobodě by „zřejmě zemřely“.

(Puget Sound by se mohl stát domovem pro vysloužilé kosatky)

Ale aktivistická skupina PETA ve středu prohlásila, že nejde o návrh „buď a nebo“. Vyzvali SeaWorld, aby Takaru a její mládě „propustili do pobřežního azylu, kde by jednoho dne mohli být opět spojeni s Takařinou matkou a sourozenci.“

(Kde se nachází 58 zajatých kosatek a jak jim můžeme pomoci)

SeaWorld se rozhodl ukončit chovný program a představení kosatek do roku 2019. K tomuto rozhodnutí byl přinucen veřejným míněním, které se postavilo proti držení kosatek, delfínů a dalších zvířat v zajetí pro zábavu. Reakce se vystupňovaly po zveřejnění dokumentu „Blackfish“, který kritizoval péči o kosatky v SeaWorld. Soutředil se na Tilika, který v roce 2010 zabil svou trenérku, když ji stáhnul do nádrže před vyděšenými návštěvníky.

(SeaWorld ukončí show s kosatkami)

Tilikum, který se během 25 let v Orlandu stal otcem 14 mláďat, v lednu zemřel na bakteriální zápal plic.

(Tilikum a Granny: Dvě ztracené kosatky, dva rozdílné životy)

Otcem novorozeného mláděte je Kyuquot. SeaWorld tak v tuto chvíli ve svých parcích v USA drží 23 kosatek. V následujících letech mají všechny zůstat ve svých nádržích, kde  je budou moci okukovat návštěvníci i výzkumníci.

Veterináři uvedli, že se mládě narodilo normálně – ocasem napřed – po zhruba hodině a půl hladkého porodu. Po porodu obě kosatky plavaly v klidu a nadechovaly se nad hladinou.

„Matka si obvykle odpočine, ale nemůže odpočívat příliš. Mládě je unášeno jejím proudem, tak se pohybuje,“ uvedl Chris Dold, vedoucí péče o zvířata. „Předpokládáme, že všechno poběží hladce, ale nebereme to jako samozřejmost.“

Novorozené mládě je Takařiným pátým potomkem. Dva z nich zůstali v sanatonijském parku, jeden žije v parku v Orlandu a další byl zapůjčen do parku ve španělském Tenerife. Dold uvedl, že SeaWorld nemá v plánu Takaru a novorozence v budoucnu oddělit ani přesouvat jiné kosatky.