Indické laboratoře propustily 52 nepotřebných bíglů, dalších 180 na propuštění čeká

Během pouhých čtyř dnů našel sedmiletý bígl, kterému posledních sedm let říkali „Číslo 19“, nejen rodinu, ale i novou identitu. Nyní se jmenuje Phil a díky novému indickému nařízení, které zakazuje testování toxicity na zvířatech, získal zpět svůj život.

V posledních měsících propustily farmaceutické společnosti v Hyderabadu celkem 52 bíglů, kteří byli převezeni do útulku Blue Cross. 20 již našlo domov. Očekává se, že v blízké době dorazí dalších 180. Místo v útulku dochází, a tak budou někteří převezeni do Bangaluru, zatímco se budou hledat osvojitelé.

Tito bíglové prožili celý život v klecích různých farmaceutických laboratoří, které je zneužívají jako pokusné subjekty.

„Když se dostali ven, byli vyděšení,“ uvedla Kavita Kumari, ředitelka útulku. Psi se narodili v zajetí, ale brzy si oblíbili písečné hřiště vedle svých kotců. „Prohlédli jsme je, abychom se ujistili, že jsou zdraví. Také jim poskytujeme speciální krmivo. Všichni jsou v pořádku,“ dodala. Jaké testy byly na psech prováděny je tajné, říká Nita Paropkari, dobrovolnice v útulku. „Farmaceutické společnosti to musí sdělovat jen úřadům,“ řekla.

Kavita Kumari, ředitelka útulku Blue Cross, se zachráněnými bígly.

Phil se však už seznamuje se svými dvěma novými sourozenci. „Mám dva psy a nevadí mu být s nimi. Je trochu odměřený, ale zvyká si,“ řekla Prashant Pandey, která adoptovala „Číslo 19“ a dala mu nové jméno.

Nařízení ministerstva zdravotnictví bylo zveřejněno 18. března. Ministryně Maneka Gandhi schválila dodatek pro pravidla o lécích a kosmetice z roku 1945, a zrušila tak nutnost testování na zvířatech u nových registrací. Dříve bylo testování na zvířatech nutností, i pokud již existovala data o toxicitě z dřívějších testů léků schválených v jiných zemích.

(Pochyby zvířecího výzkumníka)

Bíglové, jako druh, jsou velice poddajní. Jejich poslušnost a důvěřivá povaha z nich dělá ideální oběti biomedicínských laboratoří. Jejich velikost výzkumným zařízením umožňuje držení většího počtu psů. Testy na psech zahrnují nucené krmení, injekce i aplikaci látek kvůli měření toxicity kosmetiky, výzkum rakoviny a mnohá další.

Bohužel ani Česká republika se nemá čím pochlubit. Za loňský rok bylo u nás pokusům podrobeno téměř 645 psů (z celkového počtu 229465 zvířat!). Podobná množící zařízení najdeme i u nás – jedno z nich patří společnosti MediTox. V jejich zařízení v Konárovicích najdete vedle chovu bíglů, myší a potkanů i chov makaků. Z tohoto zařízení jsou zvířata převážena i do laboratoří v zahraničí, jejich celkový počet je tedy mnohonásobně vyšší!

Upraveno z The Indian Express