TUDYZNUDYNE!

Kterým místům byste se rozhodně měli vyhnout, pokud toužíte po rodinném výletu? Níže najdete seznam atrakcí v České republice, které se možná zdají nadmíru zábavné, ale jejich děsivou stránku plnou utrpení zvířat vám nikdo na plakátu neukáže. Zařízení zneužívající zvířecí bezmoci pro svůj profit se hájí tím, že přímý kontakt se zvířetem je pro vzdělávání v této oblasti nezbytný. Tento společenský omyl rádi uvedeme na pravou míru.

Krokodýlí zoo

Vskutku nevšední zážitek ze setkání s krokodýli, kajmany, aligátory i gaviály vám nabízí rovnou dvě zařízení. V Praze a Protivíně se nachází dvě krokodýlí zoo. V Protivíně pod záminkou ochrany zvířat a jejich udržení (udržení za sklem) chová majitel této soukromé zoo podle svých slov „výstavní kolekci“ čítající přes 120 zvířat… Se svou „kolekcí“ se také náležitě chlubí. Dovézt mláďata na premiéru filmu do Imaxu, poskytnout zvířata na focení pro celebrity i další ohavnosti nejsou této zoo cizí.

1

Medvědárium Beroun

Tři medvědí sourozenci, kteří se stali krátce po svém narození hrdiny večerníčku pro děti, se následně přemístili do Berouna, kde žijí dodnes. Ačkoliv je uváděno, že medvědi si užívají v obrovském výběhu s bazénem a prolejzačkami, stojí za zmínku, že medvěd ve svém přirozeném prostředí potřebuje opravdu více prostoru než 25 arů.

(5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo)

Jízdárny

Jízda na koni se stala jakýmsi hitem mezi dívčí populací, a tedy je snem každé druhé holčičky jezdit na koníkovi. Centra, kde se na koni můžete povozit, jak je vám libo, jsou nejčastější atrakcí, kterou u nás můžete najít. Celá naše republika je poseta centry s koňmi a poníky, určených k jízdě. Právě tyto jízdárny společně s cirkusy jsou těmi, kdo vozí koně do malých manéžích na poutě a podobné události, kde koně chodí celý den dokola pod rozpálenou střechou manéže. Proč je jízda na koni krutou záležitostí se můžete dočíst na našich stránkách.

(Je jízda na koni krutá?)

Ohrádky se zvířaty

Advent, Velikonoce i další svátky a oslavy znamenají trhy a veselí ve městech i vesnicích. I na takových událostech se ale můžeme setkat se skutečným týráním zvířat. Do města se organizátoři trhů snaží vnést autentické kouzlo svátků, a tak zařazují ohrádky s živými zvířaty. V těchto maličkých ohradách zvířata celé dny stojí uvázaná na vodítkách a návštěvníci si je můžou pohladit nebo nakrmit. Mezi nejobvyklejší zvířata na trzích (kromě těch mrtvých v klobásách) patří osli, kozy, ovce a poníci. Často jde o cirkusová zvířata, která majitelé cirkusů dávají k dispozici „mimo sezónu“ právě těmto účelům.

Ringelland Habrkovice

Opravdu bizarní podnik manželského páru, který se zabývá drezurou zvířat a cestuje s nimi po celém světě, aby je předváděl v cirkusech. V jejich „kolekci“, jak zvířata také nazývají, se nachází sibiřští tygři, hroch, lev, puma nebo dikobraz. „Jedinečný“ zoo park se chlubí svojí cirkusovou manéží, kde se pravidelně konají vystoupení pod vedením mistrů drezúry.

2

Mořský svět, akvária

Akvária a podobná zařízení lákají zákazníky na překrásné expozice plné vodních živočichů, nádherně nasvícená akvária ve tmě a lákavé prosklené tunely, kde se můžete projít skrze veškerý vodní život. Ani ryby držené v zajetí ale nejsou tím, co by vás či vaše potomky mělo vzdělávat. Nejen, že jsou ryby drženy v nádržích, které neodpovídají ani minimálně velikostí jejich přirozenému habitatu, ale do takovýchto akvárií jsou povětšinou získávány odchytem z přírody. V Praze je velký Mořský svět a dalším takovým zařízením je Obří akvárium v Hradci králové.

Zámek Konopiště

Medvědi jsou u nás k vidění nejen v Berouně, ale také na zámku na Konopišti. Zámek se chlubí tím, že jeho chov medvědů je dokonce „tradiční“. Ačkoliv prošel „výběh“ rekonstrukcí, málokdo by hádal, že zde vůbec nějaký medvěd může přežít. Vzácný medvěd ušatý (v Asii je tento druh chován na žlučových farmách) se zde pohybuje v betonové jámě o minimálních rozměrech a jeho bazének s vodou je povětšinou prázdný. U medvěda Jirky je pozorovatelné chování vykazující známky stresu a stereotypu. V jednom rohu svého vězení se pohybuje v kruzích stále dokola už nějaký ten pátek.

3