Volci, kterým se podařilo utéct z jatek, míří do azylu

Šest volků, kteří minulý týden zběsile pobíhali po ulicích St. Louis poté, co utekli z nedalekých jatek, dostali zpět svůj život – budou moci žít na pastvinách azylu v Tennessee.

Volci se během pětihodinového běhu o život vyhýbali policii i odchytové službě a prorazili i ocelový plot. V pondělí ráno byli na jatkách naloženi a odvezeni na farmu.

Od čtvrtka čekali v nejistotě, zatímco se je několik skupin pokoušelo po jejich odchytu zachránit před porážkou.

Policejní vozidla se snaží ohradit cestu volkovi, který proboural železný plot domova důchodců Little Sisters of the Poor. Z jatek uteklo celkem 6 volků a policie je honila po celém městě.

Povedená šestice zůstane několik týdnů na farmě a pak se vydá do azylu. Pravděpodobně půjde o Gentle Barn, jak uvedl jeho spoluzakladatel Jay Weiner.

(A dodává, že ano, jde o volky – kastrované samce – ne o jalovice, jak v médiích několikrát uvedl zástupce masokombinátu. Jsou mladší dvou let a když neskončí na jatkách, dožijí se 10 až 15.)

„Jsou vyděšení,“ prohlásil Weiner o zvířatech, která byla převezena na farmu v St. Louis. „Dost toho zažili. Ale čekají je samé dobré věci.“

Azyly The Gentle Barn se nachází v Jižní Karolíně a Tennessee. Podle jejich webové stránky organizace zachraňuje zvířata z podmínek těžkého týrání a zanedbání, která jsou „příliš stará, nemocná, chromá či vyděšená, aby byla adoptována do nových domovů. Barn je domovem koní, oslů, krav, prasat, ovcí, koz, krocanů, slepic, lam, pávů, emu, koček a psů, kterým je umožněné prožít své životy v klidu.“

The Gentle Barn na svých rančích pracuje v rámci své terapeutické léčivé filosofie i s hendikepovanými dětmi. Proto bude s volky pracovat tak, aby si zvykli na přítomnost lidí a na péči mladistvých i dospělých.

Weiner uvedl, že cílem organizace je volky umístit na farmě v Tennessee. Pokud to nebude možné, skupina zůstane pohromadě a bude přesunuta do jiného azylu.

Jejich záchrana byla možná i díky pomoci crowdfundingové stránky Adama Brewera, rodáka ze St. Louis, který v současnosti žije v Chicagu. Do pondělka se mu podařilo vybrat více než 16,5 tisíce dolarů na pomoc zvířatům.

(Býček, který uprchl z jatek, byl zachráněn zvířeckoprávním aktivistou)

V pondělí uvedl, že peníze daroval Gentle Barn. Ten volky z jatek vykoupí za nezveřejněnou cenu a pomůže je převézt do nového domova.

Brewer uvedl, že se dostal pod tlak zvířeckoprávní skupiny Farm Sanctuary, která trvala na tom, aby majitel jatek volky azylu daroval. Skupina se staví proti odkupu zvířatu a jatka obviňuje z přemrštěného výkupného za zvířata a následné podpory porážky zvířat.

Brewer v pondělí prohlásil, že usoudil, že neúčinnějším a nejsnazším způsobem, jak všech šest udržet pohromadě, byl rychlý odkup skrz Gentle Barn.

(Azyly a útočiště – díl 4.: Gentle Barn – Společnost zvířat, lék pro lidi)

„Skutečně bych chtěl oddělit naši věc od té jejich,“ prohlásil o Farm Sanctuary.

Weiner odletěl do St. Louis, aby na převoz volků dohlédl spolu s Brewerem. Uvedl, že volci byli umístěni ve společné ohradě a očividně byli vystrašení, dýchali zhluboka a ustupovali do rohu.

Volci byli převezeni na farmu, kde byli umístěni do boxů, aby se uklidnili. Později budou vypuštěni na pastvu.

Objevili se i pochybnosti, zda skupina zůstane pohromadě. V pátek si Kelly Manno, iniciátorka další crowdfundingové stránky, myslela, že domluvila odkup jednoho z volků, Chica, za 1800 dolarů. Chtěla ho převézt na soukromou farmu v okrese Lincoln. Byla přímým svědkem jeho odchytu a měla pocit, že je povinna ho zachránit.

(Frank, býk, který utekl před jatkami, se usazuje v azylu)

Ale Manno v pátek večer na Chica čekala marně. Z sms konverzace s majitelem jatek se dozvěděla, že celá skupina bude ušetřena a zůstane pohromadě.

V pondělí uvedla, že byla zklamaná, že Chico nedorazil, ale byla ráda, že zvířata byla zachráněna a půdou společně do azylu. Rozhodla se věnovat 2738 dolarů, které vybrala, Gentle Barn.

Upraveno z St. Louis Post-Dispatch