10 nejohroženějších druhů – #8 Lobelka horská obrovská

Od tučňáků v Antarktidě přes motýly ve Španělsku po hlodavce a korály Velkého bariérového útesu. Jak se svět ohřívá, druhy mizí. Kterých deset druhů je klimatickou změnou ohroženo nejvíce?

S rostoucími teplotami ustupuje lobelka horská obrovská do vyšších nadmořských výšek, ale hory jí nakonec dojdou.

0220_Eth_BM.jpg

Vzrůstající teploty představují výzvu pro všelijaké druhy horských rostlin. Mohou se uchýlit do vyšších nadmořských výšek, ale nakonec jim na horách dojde místo. V horských oblastech také pravděpodobněji dojde k extrémním změnám teploty: zatímco Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) odhaduje, že klimatické oteplování 21. století zřejmě v mnoha scénářích přesáhne 2°C, předpovídá se, že míra vzestupu teploty v horských oblastech bude mnohem vyšší – možná až trojnásobek vzestupu zaznamenaného během 20. století.

Lobelka horská obrovská (Lobelia rhynchopetalum) je původem z Etiopie. Jde o okázale vypadající tropickou skalničku, která připomíná ostnatou tropickou palmu, z níž vystřeluje obrovský ochmýřený výrůstek, někdy až 10 metrů vysoký. Neskutečně obrovská v suchém horském terénu, rodina rostlin lobelia pozoruhodně předchází tvorbě vysokých hor ve východní Africe, na které jsou přizpůsobeny.

YooniqImages_106652175

Přizpůsobit se antropogenní klimatické změně pro ně není tak snadné. Loňská vědecká studie vyhlídek rostliny usoudila, že v teplejších klimatech „utrpí masivní zmenšení rozsahu“, do roku 2080 bude stále vyhovovat jen 3,4 % jejího habitatu. Předpovídá se, že v té době bude odsouzena jen do čtyř vyhovujících horských habitatů, „které mohou být příliš malé, aby udržely životaschopnou populaci“. Je zde však i další problém. Protože velehorské druhy jako lobelka horská obrovská budou uzavřeny v izolovaných vrcholech hor, jejich genetická diverzita se dramaticky zúží – o 82 % – což dál zvýší pravděpodobnost jejich vyhynutí.

Lopota tohoto horského obra je shodná u horských rostlinných druhů po celém světě, včetně vysokohorských druhů v Británii. Botanik Trevor Dines, z organizace Plantlife, říká: „Už teď je jasné, že některé z našich nejvzácnějších arktických skalniček, jako vysočinský lomikámen, jsou v ohrožení. Jak se klima otepluje, přesouvají se do vyšších poloh, aby našly chladnější, vlhčí podmínky. V určitém bodě už nebudou mít kam šplhat a budeme čelit vyhynutí dalších nejzáhadnějších a nejkrásnějších rostlin.

Upraveno z The Guardian