Od tučňáků v Antarktidě přes motýly ve Španělsku po hlodavce a korály Velkého bariérového útesu. Jak se svět ohřívá, druhy mizí. Kterých deset druhů je klimatickou změnou ohroženo nejvíce?
S rostoucími teplotami ustupuje lobelka horská obrovská do vyšších nadmořských výšek, ale hory jí nakonec dojdou.
Vzrůstající teploty představují výzvu pro všelijaké druhy horských rostlin. Mohou se uchýlit do vyšších nadmořských výšek, ale nakonec jim na horách dojde místo. V horských oblastech také pravděpodobněji dojde k extrémním změnám teploty: zatímco Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) odhaduje, že klimatické oteplování 21. století zřejmě v mnoha scénářích přesáhne 2°C, předpovídá se, že míra vzestupu teploty v horských oblastech bude mnohem vyšší – možná až trojnásobek vzestupu zaznamenaného během 20. století.
Lobelka horská obrovská (Lobelia rhynchopetalum) je původem z Etiopie. Jde o okázale vypadající tropickou skalničku, která připomíná ostnatou tropickou palmu, z níž vystřeluje obrovský ochmýřený výrůstek, někdy až 10 metrů vysoký. Neskutečně obrovská v suchém horském terénu, rodina rostlin lobelia pozoruhodně předchází tvorbě vysokých hor ve východní Africe, na které jsou přizpůsobeny.
Přizpůsobit se antropogenní klimatické změně pro ně není tak snadné. Loňská vědecká studie vyhlídek rostliny usoudila, že v teplejších klimatech „utrpí masivní zmenšení rozsahu“, do roku 2080 bude stále vyhovovat jen 3,4 % jejího habitatu. Předpovídá se, že v té době bude odsouzena jen do čtyř vyhovujících horských habitatů, „které mohou být příliš malé, aby udržely životaschopnou populaci“. Je zde však i další problém. Protože velehorské druhy jako lobelka horská obrovská budou uzavřeny v izolovaných vrcholech hor, jejich genetická diverzita se dramaticky zúží – o 82 % – což dál zvýší pravděpodobnost jejich vyhynutí.
Lopota tohoto horského obra je shodná u horských rostlinných druhů po celém světě, včetně vysokohorských druhů v Británii. Botanik Trevor Dines, z organizace Plantlife, říká: „Už teď je jasné, že některé z našich nejvzácnějších arktických skalniček, jako vysočinský lomikámen, jsou v ohrožení. Jak se klima otepluje, přesouvají se do vyšších poloh, aby našly chladnější, vlhčí podmínky. V určitém bodě už nebudou mít kam šplhat a budeme čelit vyhynutí dalších nejzáhadnějších a nejkrásnějších rostlin.
Upraveno z The Guardian