Jižní Korea před olympiádou uzavírá největší trh se psím masem

Zvířata na trhu v Seongnam byla držena v nehumánních podmínkách a zabíjena pomocí elektrického proudu, oběšení a bití.

Za největším jihokorejským trhem se psím masem se začínají stahovat rolety. Země se pokouší předejít mezinárodní kritice kvůli zabíjení psů pro lidskou spotřebu, než bude příští rok pořádat zimní olympiádu.

Trh Moran v Seongnam každý rok prodá více než 80 tisíc psů, živých či mrtvých. Podle místních médií jde zhruba o třetinu spotřeby psího masa v Jižní Koreji. Úředníci a obchodníci začali v pondělí odstraňovat řeznická zařízení a klece, ve kterých byla zvířata držena před tím, než byla poražena. Rozhodnutí trh uzavřít přichází poté, co zvířecí aktivisté upozornili na nelidské podmínky, ve kterých byla zvířata držena, a na metody, které byly používány k jejich usmrcení: elektrický proud, oběšení a bití.

Zvířeckoprávní aktivisté leží v klecích během demonstrace proti konzumace psího masa. Foto: Park ji-Hwan/AFP/Getty Images

Zápach a hluk podnítily i stížnosti obyvatel blízkého okolí. Avšak uzavření trhu se setkalo s odporem. Jihokorejská média uvádí, že několik z 22 prodavačů psího masa, kteří loni v prosinci souhlasili s přesunem, jsou nyní proti a požadují kompenzaci za obchodní ztráty.

„Téměř 80 % našich zákazníků v našich obchodem kupuje čerstvé psí maso. Co budou dělat, když jim ho nebudeme moci poskytnout? Zaplatí nám úřady?“ prohlásil Shin Seung-cheol, moranský obchodník. Úředníci v Seongnam, města nedaleko Soulu, uvedli, že obchodníci obdrží finanční podporu, aby mohli své provozovny zmodernizovat a otevřít nové obchody. Jde o součást snahy přestavět venkovní tržiště a ukončit jeho dlouhé spojení s obchodem psím masem.

Prodavači psího masa po desetiletí využívali právní šedé zóny: hygienické zákony o hospodářských zvířatech se nevztahují na zabíjení a prodej psů. Úřady tak nemohou odvětví regulovat. Aktivisté však poukazují na to, že zákon na ochranu zvířat sice přímo nezakazuje porážku psů, ale staví mimo zákon „brutální“ metody a zabíjení zvířat na otevřeném prostranství.

(Jednoduchá animace ukazuje, proč je na čase přehodnotit maso)

Podle Korejské statistické agentury bylo v roce 2010 na více než 100 farmách drženo 892820 psů. Zastánci odvětví tvrdí, že psí maso může zlepšit mužskou plodnost a pomáhá v boji proti únavě a nemocem, obzvláště během horkých letních měsíců.

Na moranském trhu si zákazníci obvykle vyberou živé psy, kteří jsou pak poraženi přímo před zraky nakupujících. Organizace International Aid for Korean Animals (Mezinárodní pomoc korejským zvířatům) uvádí, že i když psí maso jí pravidelně jen malá část Jihokorejců, tisíce restaurací a obchodů se zdravou výživou ho nadále prodávají, především v polévkách a guláších nebo jako součást bylinkových tonik.

Mezinárodní kritika konzumace psího masa se zintenzivnila během Světového poháru ve fotbale v roce 2002, který Jižní Korea spolupořádala s Japonskem. Někteří aktivisté spustili online petice vyzývající k bojkotu příští olympiády v Pchjongjangu, pokud země konzumaci psího masa nezakáže.

Převzato z The Guardian