Do Hongkongu jsou navzdory zákazu stále dováženy žraločí ploutve

Obchodníci označují žraločí ploutve směřující do Hongkongu jako „dary moře“ či „ryby“, aby se vyhnuli odhalení ze strany přepravních společností, které převoz tohoto produktu zakázaly.

Nezisková organizace Sea Shepherd Global prováděla po tři měsíce vyšetřování. Minulý týden oznámila, že její dobrovolníci byli svědky dovozu zásilek žraločích ploutví do Sheung Wan v kontejnerech přepravní společnosti Maersk. Maersk byla jednou z prvních přepravních firem, které zakázaly mezinárodní převoz tohoto výrobku. Rozhodla se tak v roce 2010.

Mluvčí Maersk Davina Rapaport uvedla, že společnost v minulosti odhalila náklady žraločího masa, které byly mylně označeny jako „mražené ryby“.

Prohlásila, že společnost ve shodě s Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy nepřijímá zakázky na převoz jakýchkoliv žraločích výrobků. „Naše směrnice instruují zaměstnance ohledně prověřování a manipulování s nákladními záznamy, aby byli na pozoru před něčím nezvyklým a podezřelým,“ dodala.

Sea Shepherd také uvedla, že letecké zásilky žraločích ploutví na palubě aerolinek Virgin Australia Cargo a Cathay Pacific byly označeny jako „ryby produkty“ a hongkongská celní správa je nerozpoznala. Společnost Virgin Australia Cargo pak vývozce, který se o převoz těchto výrobků pokusil, zapověděla.

(Cathay Pacific ukončil převoz žraločích ploutví)

Společnost Cathay zakázala převoz žraločích ploutví na svých palubách v červnu, kdežto Virgin tak učinila už v roce 2011.

‚Oběti‘

Sea Shepherd uvedla, že přepravní společnosti jsou „oběťmi“ obchodu se žraločími ploutvemi. Nezisková organizace uvedla, že společnosti se zachovaly odpovědně, ale i tak nejsou schopny výrobky detekovat právě kvůli falešným prohlášením obchodníků.

„Obchodníci se žraločími ploutvemi zneužívají systém falešnými prohlášeními a označeními žraločích ploutví obecnými kategoriemi jako „plody moře“, „sušené plody moře“, „sušené zboží“ či „sušené mořské produkty“, aby se detekci vyhnuli,“ uvádí.

Organizace dodala, že se společnostmi Maersk, Cathay a Virgin spolupracuje na tom, aby tuto mezeru zaplnily. „Provádíme úplné přezkoumání jejich záznamových procedur a poplašných mechanismů, abychom jim pomohli ve vynucování jejich zákazů,“ uvedl ředitel Sea Shepherd pro jihovýchodní Asii Gary Stokes.

Polévka ze žraločích ploutví je v Číně považována za tradiční delikatesu. Nárůst její spotřeby během posledních desetiletí ohrožuje mnohé druhy žraloků po celém světě. Mluvčí Cathay Fanny Chan podobně uvedla, že společnost provádí kontrolu dokumentů a fyzické inspekce přepravovaného nákladu a spolupracuje s hongkongskou celní správou a Sea Shepherd, aby nedocházelo k obcházení zákazu.

„Uchováváme záznamy všech přepravních požadavků,“ uvedla. „Včetně těch, které jsou odmítnuty kvůli špatnému prohlášení.“

Před-přepravní dokumenty

V reakci na objev špatně označených žraločích produktů vyzvaly neziskové organizace Sea Shepherd a WildAid hongkongskou celní správu, aby vyžadovala dokumenty k nákladu před tím, než je převezen do Hongkongu. Nyní jsou vyžadovány, až poté, co náklad dorazí.

„Pokud budou dostupné před-přepravní dokumenty, hongkongská celní správa a daňový úřad budou moci dosáhnout účinnějšího profilování rizika, a tak svou práci lépe směřovat,“ říká Sea Shepherd.

Převzato z Hongkong Free Press