Pytláci zabili jednoho z posledních „Velkých klů“ Afriky

Zhruba 50letý Satao II byl v keňském národním parku Tsavo zřejmě zastřelen jedovatým šípem .

Podle ochranářské skupiny, která chrání mizející skupinu „Velkých klů“ byl jedním z nejstarších a největších slonů Afriky zabit pytláky v Keni. Odhaduje se, že jich zbývá přibližně 25.

„S velkým smutkem vám oznamuje smrt Sataa, jednoho z nejikoničtějších a nejmilovanějších klů… Tsavo ani Keňa se už nebudou těšit jeho mocné přítomnosti.“ Foto: Tsavo Trust/Facebook

Richard Moller z Tsavo Trust uvedl, že padesátiletý Satao II byl v pondělí nalezen mrtvý. Podle něj byl zřejmě zastřelen otráveným šípem. Dva pytláci, kteří jsou zřejmě odpovědní za jeho smrt, byli zadrženi nedaleko poté, co bylo jeho tělo spatřeno při rutinní letecké obhlídce národního parku Tsavo.

„Naštěstí jsme byli díky práci, kterou děláme s Keňskou agenturou pro ochranu přírody (KWS), schopni tělo najít dřív, než pytláci mohli získat slonovinu,“ uvedl Moller.

Slon, pojmenovaný po jiném obrovi, který byl zabit v roce 2014, byl u návštěvníků parku oblíben. Moller uvedl, že v Keni zůstává zhruba 15 „velkých klů“, pojmenovaných podle ohromných klů, které téměř šoupou po zemi. Jejich celosvětová populace se odhaduje na 25 jedinců. „Jsou to ikony, jsou sloními vyslanci,“ dodal.

Sataova smrt přichází dva dny poté, co byl během protilovecké akce v parku zabit úředník KWS. Úřady uvedly, že jde o druhou smrt člověka rukama pytláků za méně než měsíc. Mezinárodní svaz ochrany přírody uvádí, že počty slonů afrických se za poslední desetiletí propadly o 111 tisíc na 415 tisíc jedinců.

Zabíjení nevykazuje známky polevení. Každý rok je kvůli slonovině zmasakrováno zhruba 30 tisíc slonů, z velké části kvůli uspokojení poptávky asijského trhu po výrobcích, které jsou vyhledávány jako tradiční medicína či jako symboly statutu.

(Proč sloni hledají útočiště v Botswaně)

Moller uvedl, že jeden ze Sataových klů vážil 51,5 kg, druhý 50,5 kg. „Jsem z toho dost zničený. Tento slon byl zvláště přístupný, jeden z těch starých pohodových chlapíků,“ dodal Moller. „Přežil mnohá období sucha a pravděpodobně i jiné pokusy o pytláctví.“

Tsavo pokrývá zhruba 42 tisíc čtverečních kilometrů a pro rangery je jeho ochrana velkou výzvou. Tsavo Trust pomáhá slony monitorovat pomocí leteckého a pozemního průzkumu a úzce spolupracuje s KWS. Moller pochválil „rychlou akci“, která vedla k zatčení.

Převzato z The Guardian