Na washingtonské univerzitě zemřela další pokusná opice – několik dní nedostala vodu

Americké federální úřady obvinily Washingtonskou univerzitu (UW) z toho, že umožnila, aby pokusná opice zemřela žízní.

Inspekční zpráva odboru pro welfare zvířat Amerického ministerstva zemědělství (USDA) uvádí, že ošetřovatelé si letargie osmileté samice makaka vepřího všimli 8. ledna.

Podle zprávy byla prohlédnuta veterinářem a ten zkonstatoval, že byla „vážně dehydratovaná“. Pokusy o její záchranu neuspěly a o 40 minut později byla mrtvá.

Veterinář odhadl, že bez vody musela být minimálně dva až tři dny.

Představitelé UW prohlásili, že došlo k odpojení hadice, která zvířatům obvykle poskytuje neustálý přísun pitné vody. Mike Mustari, ředitel Washingtonského národního výzkumného centra primátů při UW, řekl, že technik, který měl spojení kontrolovat dvakrát denně, tak neučinil. Daný technik podal výpověď ještě před dokončením disciplinárního procesu.

„K této události nemělo dojít,“ prohlásil Mustari. „Opravdu nás to mrzí.“

Nedávný incident se řádí do dlouhé linie problémů na UW, která se nachází uprostřed výstavby nové podzemní výzkumné laboratoře v hodnotě 142 milionů korun.

Inspekce USDA z roku 2015 univerzitě vyčinila za procedury, během kterých byly třem opicím voperovány lebeční a obratlové implantáty. Všechna tři zvířata zemřela. V dalším pokusu měla jedna opice v hlavě tři implantáty, které zabíraly „velkou část povrchu lebky“, jak uvedla zpráva.

V roce 2014 byla UW obviněna ze smrti tří mladých pokusných opic, které byly umístěny do klecí společně s dospělými samci, kteří na ně zaútočili. V roce 2013 a 2014 inspektoři USDA odhalili, že zaměstnanci univerzity nepodávali dostatečné množství analgetik králíkům a morčatům, která byla podrobována chirurgickým procedurám.

V roce 2011 udělila USDA univerzitě pokutu ve výši 10893 dolarů za to, že umožnila vyhladovění k smrti dalšího makaka vepřího.

Welfarové organizace podaly několik dodatečných stížností proti UW, ale jejich výsledky zůstávají nejasné.

(Pochyby zvířecího výzkumníka)

Na počátku roku USDA odstranila většinu inspekcí a vynucovacích záznamů ohledně welfaru zvířat ze svých webových stránek. Malé množství těchto záznamů bylo obnoveno, ale agentura uvádí, že mnohé další stále prohlíží. PETA a další skupiny na agenturu podaly žalobu, aby ji donutily obnovit veškeré záznamy, které byly dříve na stránkách běžně uváděny.

Představitelé UW uvedli, že smrt opice oznámili USDA, což vedlo k lednové inspekci.

Inspekce také poznamenala, že některé z klecí nebyly čištěny každé dva týdny, jak je požadováno.

Jak smrt, tak porušení hygienických směrnic si vysloužily napomínací dopisy od univerzitní Komise pro institucionální péči o zvířata a její využívání. Ta schvaluje veškerý výzkum na zvířatech a dohlíží na něj.

Mustari uvedl, že UW své zaměstnance přeškolila ohledně čistících protokolů a kontroly welfaru.

Mustari dodal, že před dvěma roky zařízení obdrželo pochvalnou recenzi od nezávislé akreditační organizace AAALAC International (dříve Asociace pro posuzování a akreditaci péče o laboratorní zvířata).

(Paviáni jsou používání při „frankeinsteinských“ experimentech)

Washingtonské národní centrum primátů je největším ze sedmi podobných zařízení po celých USA. Podle nejnovější výroční zprávy pro USDA měla UW v roce 2015 více než 2100 pokusných zvířat, včetně 762 opic a dalších primátů.

Univerzita také provozuje tři chovné opičí kolonie v Louisianě, Arizoně a Texasu.

Zvířata jsou využívána v širokém rozsahu biomedicínských studií, včetně hledání vakcíny proti AIDS a výzkumu léčby srdečních a očních chorob.

Převzato ze Seattle Times