Žraloci nemohou přestat plavat – jak tedy spí?

Spánek a spací zvyky žraloků jsou odjakživa takovou malou záhadou. V návaznosti na to, že většina druhů žraloků musí plavat, aby mohli dýchat, je zkrátka nemožné, aby s plaváním přestali a dali si šlofíka. To znamená, že pokud by tedy chtěli spát, nebo odpočívat, museli by při tom žraloci stále plavat.

Jak tedy žraloci spí a relaxují během plavání?
Podle všeho žraloci přímo nespí. Alespoň tedy ne tak, jak jsme na to zvyklí například u lidí.

iStock_56157656_XXXLARGE.jpg

„Spánek, který máme na mysli je ten, který chápeme z lidského hlediska,“ uvádí George Burgess, ředitel výzkumu pro žraloky, Florida Program for Shark Research. „Neexistuje žádná spojitost mezi spánkem lidí a žraloků, to znamená, že žralok si nenajde místo pro odpočinek, nelehne si, nezavře oči a na chvíli si nezdřímne. Zredukují pouze množství aktivit, ale ne těch, které jsou pro ně nezbytné a které normálně vykonávají.“

Místo klasického spánku, který tedy známe, spousta žraloků dělá podle George tzv. yoyo plavání.
Když žralok provádí yoyo plavání, přestane vlastně plavat a nechá se jen volně unášet, při čemž klesá ke dnu. To dělají do té doby, dokud se nedotknou dna oceánu, pak vyplavou pod hladinu a znovu se potopí až ke dnu. Při jeho klesání tak žralok nemusí plavat ani vynakládat žádné úsilí a tím tak může odpočívat, což je žraločí verze spánku.

Žraloci, kteří žijí na dnech oceánů také odpočívají, ale jejich oči jsou stále dokořán otevřené a připravené, takže jsou technicky vzato pořád bdělí. Před pár lety se v Mexiku podařilo odhalit skupinku různých druhů žraloků, která společně odpočívala na dně jedné jeskyně. Skupina tak dostala jméno „Spící žraloci z Mexika“.
Tím byly zažehnány zvěsti o spánku žraloků, ale naopak se vyvolala otázka, jestli si žraloci volí konkrétní místo odpočinku.
„Do té jeskyně proudí čerstvá svěží voda,“ řekl Burgess. „Ten čerstvý proud je pro žraloky jako narkotikum, dělá jim to zkrátka dobře.“ Podle všeho tedy jeskyně nebyla jen tak náhodně zvoleným místem.
Zdá se, že žraloci umí odpočívat po svém a náramně si to užívají.

Upraveno z The Dodo