Zoo, ve které během 4 let zemřelo téměř 500 zvířat

Když inspektoři ze Společnosti pro Ochranu Zvířat v Zajetí (CAPS) navštívili Zoo Safari South Lakes (nyní pod názvem Zoo Cumbria) v Anglii, byli naprosto otřeseni tím, co spatřili.

„Například na kost vyhublý klokan,“ popisuje zážitek Madeline Taylor z CAPS. „Lemur, který měl na boku ohromné boláky. Surikaty mají vidět kůži a místy chybějící srst.“

zoo3

Inspektoři z CAPS nebyli jediní, kdo navštívil zoo a objevil velké množství problémů. Během dvou posledních návštěv v roce 2016 nařídily úřady zahradu prověřit a bylo odhaleno, že zvířata zde zahynula – nebo ještě umírala – na následky podvyživení, přehřátí nebo kvůli různým úrazům a zraněním.

zoo1
Vyhublý klokan

Tyto výsledky jsou online k nahlédnutí zde (v tabulce pod kolonkou Appendix N ve druhém řádku tabulky).

Během uplynulých 4 let v této zoo zemřelo nejméně 486 zvířat.

„Podle mne je nejděsivější skutečnost, že zvířata takto trpí už několik let,“ řekla Taylor. „Byli požádáni,aby věci uvedli do pořádku a odstranili do očí bijící problémy. Ale pracovníci zoo se zdají být tak…neochotní udělat i jen minimální krok pro zlepšení podmínek, ve kterých zvířata chovají.“

CAPS má ale i mnoho dalších obav. Jejich inspektoři byli totiž například minulý rok v červenci svědky fyzického násilí páchaného na zvířatech.
Zoo nabízí návštěvníkům možnost dostat se do přímého kontaktu se zvířaty v k tomu určených výbězích.
„S určitým druhem zvířat podstupujete riziko přenosu onemocnění,“ vysvětluje Taylor. „Pak tu také máme zvířata, která by mohla být nebezpečná.“

Inspektorům se dále povedlo odhalit například tučňáky chované ve výběhu bez vody, ve které by mohli plavat, a to navzdory horkému letnímu počasí.
„Naši inspektoři stáli přímo ve výběhu s tučňáky, kteří neměli žádnou vodu, ve které by se mohli alespoň ochladit. Je ironií, že přímo vedle výběhu byl funkční kohoutek, ze kterého voda tekla, ale bohužel mimo jejich výběh.“

zoo2
Tučňáci ve svém výběhu bez vody

„Tahle zoo není ani minimálně schopná zajistit zvířatům ty nejzákladnější podmínky pro zvířata,“ dodala Taylor. „Několikrát jim bylo vysvětlováno, jak by se ke zvířatům měli chovat.

Samozřejmě, že to není poprvé, co má South Lakes Safari Zoo problémy s udržením základních standartů co se týče zdraví a bezpečnosti jak zvířat, tak návštěvníků.
V květnu roku 2013 utekl z výběhu tygr sumaterský a zabil čtyřiadvacetiletého ošetřovatele. Zoologická zahrada dostala pokutu přes 313 tisíc dolarů, ale pozoruhodně zvládla nechat své brány otevřené.

Nyní ale existuje naděje, že bude toto trápení zvířat ukončeno. Na základě důkazů a otřesných zjištění se nyní místní soud rozhoduje, zda zahradě prodlouží licenci nebo ne. Během začátku tohoto týdne se rozhodne.

(Proč nic jako dobrá zoo neexistuje)

Bohužel toto není jediný případ zoo, kde zvířata trpí a umírají, neboť jim není poskytovaná dostatečná péče. Podle Taylor je však jediný rozdíl v tom, že záběry z South Lakes Safari Zoo byly zveřejněny. Jinak zoologické zahrady svá tajemství utrpení dále skrývají. Zvířata v těchto zařízeních dále tiše naříkají a umírají, ale to až za oponou a iluzí, že je zoo krásné místo plné šťastných zvířátek. O jejich nářku vám jejich ošetřovatelé nikdy nepoví.

Upraveno z The DoDo