Bangladéšská vláda zasáhla proti protestujícím dělníkům

Mezinárodní tlak po zhroucení budovy textilní továrny v Bangladéši v roce 2013, při kterém zemřelo více než 1100 lidí, přinesl zlepšení bezpečnosti práce a donutil vládu premiéra Sheikha Hasina, aby novelizovala pracovní zákony země. Přesto by pro západní spotřebitele byl předpoklad, že oblečení vyrobené v Bangladéši je nyní vyráběno v bezpečných, férových podmínkách, naprosto mylný. Nedávný brutální zákrok proti protestujícím textilním dělníkům je důkazem, že oblečení vyráběné v Bangladéši má stále otřesnou cenu pro lidi, kteří ho vyrábí.

Prosincová stávka dělníků v továrně Windy Apparels proti pracovním podmínkám a otřesně nízkým platům spustila protesty v tuctech továren. Majitelé reagovali suspendováním nebo propuštěním zhruba 1500 dělníků. Majitelé továrny, která vyrábí oblečení pro společnosti jako H&M, Gap, Walmart, C&A, Abercrombie and Fitch a Tommy Hilfiger, podali žalobu na 25 aktivistů a dělníků, na některé z nich v rámci rozsáhlého 1974 Special Powers Act.

(Etika dne Svatého Valentýna – Jak zelená je vaše růže)

Pravdou je, že reformy zákoníku práce z roku 2013 zlepšily práva dělníků jen málo: do konce loňského roku mělo jen 10 procent z více než 4500 bangladéšských textilních továren registrované odbory. Minimální mzda 32 centů na hodinu nebyla od roku 2013 zvýšena, a to ani navzdory inflaci.

Zásah má dělníky zcela jistě zastrašit a udržet Bangladéš i nadále jako zemi s nízkými platy, a chránit tak odvětví, které odpovídá za zhruba 80 procent vývozu. Ale také by mohl odstrašit i západní obchodníky, kteří zjistí, že reputace jejich značek byla kompromitována. Zase znova. American Apparel a Footwear Association vyzvaly minulý týden Hasinovu vládu k osvojení „řádného a transparentního mechanismu na kontrolu platů“. Ale osud dělníků bangladéšských textilních továren se nezlepší, pokud západní obchodníci budou tlačit na dodavatele, aby náklady nadále snižovali.

Evropská unie, největší obchodní partner Bangladéše, má také odpovědnost pomoci. The Sustainability Compact for Bangladesh, který byl spuštěn v reakci na zhroucení budovy v roce 2013, zahrnuje „úctu k pracovním právům, zvláště ke svobodě spojování a právu na kolektivní smlouvu“, stejně jako „zodpovědné obchodní jednání“. Neschopnost textilního odvětví a Hasinovy vlády držet se těchto principů odvětví poskvrňuje a ohrožuje ekonomiku a stabilitu Bangladéše.

převzato z The New York Times