Etika dne Svatého Valentýna – jak zelená je vaše červená růže?

Příliv předražených květin, laciné čokolády ve tvaru srdce a vzdálený zvuk úprku do dárkového obchodu může znamenat jen jednu věc. Noční můra před dnem svatého Valentýna se na nás znovu valí. Ale než popadnete ten výhodný buket, zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pochází? Jak zelená je vaše červená růže? Nevyráběli vaše sladkosti otroci?

Podle Kenya Flower Council bylo zhruba 70 % rostlin prodaných během tohoto týdne v UK uříznuto v oblasti jezera Naivasha v údolí Rift Valley, které se rozprostírá mezi Asií a Afrikou. Tomuto odvětví vládnou nadnárodní společnosti, které vlastní rozsáhlé farmy, a přibližně 800 milionů květin bude před 14. únorem vysláno z Keni do Evropy, což z nich dělá nejvýdělečnější vývozce země.

valent
Víte, kdo vypěstoval vaše květiny?

Aby k vám mohla taková květina dorazit „čerstvá“ musí být ošetřena nespočtem chemických látek, které mají pro půdu fatální následky. Poněkud nepřirozený a téměř dokonalý vzhled růží zkrátka není přírodním jevem, ale kombinace mnoha faktorů a chemických pokusů.
Pokud je pro vás živá květina v únoru nezbytná, zkuste volit rozumnější cestu, než růži plnou chemikálií, jejíž transport způsobil malou ekologickou katastrofu.
I když uhlíková stopa odvětví má do voňavé dost daleko, je třeba také uvážit problém s nízkými mzdami a tvrdými zaměstnaneckými podmínkami pro sběrače. Mezi mnohé z otázek, které probouzí obavy, patří i špatná situace z velké části ženských dělníků v Kolumbii.

Země Latinské Ameriky je druhým největším vývozcem řezaných květin; zaměstnává 80 tisíc lidí, 70 % z nich jsou ženy. Podle War on Want vydělávají ženy lopotící se ve sklenících v květinové oblasti Bogoty často méně než 1 dolar denně a trpí vykořisťovatelské pracovní podmínky. Obvykle vydělávají méně než jejich mužské protějšky, jsou najímány krátkodobě na dobu tří až šesti měsíců – a smlouvy nejsou obnovovány, pokud zaměstnanec onemocní, otěhotní nebo se pokusí vytvořit odbory, uvádí organizace.

Před darováním květiny se zkuste zamyslet, jestli vám za veškeré utrpení ostatních lidí a naší matky Země opravdu stojí.

(Proč nejsou lampiony ani ohňostroje krásným zážitkem)

Valentýnské čokolády, které v tento den obrží snad každý zamilovaný člověk, jsou také dalším úskalím. O palmovém oleji se snad zmiňovat nemusíme. Obchodní řetězce nabízí nespočet druhů čokolád, bonbonů a dalších sladkostí ve tvaru srdcí a pusinek a tak podobně. Palmový olej je samozřejmě nezbytnou součástí.

Bornean orang-utan (Pongo pygmaeus); Tanjung Puting National Park, South Kalimantan (K. Selatan), Kalimantan (Indonesian Borneo), Indonesia
Víte, kdo zemřel pro vaše sladkosti?

Rostoucí chuť po čokoládě vyvolává ale i další podobné obavy. Den svatého Valentýna možná není v Africe široce oslavován, ale tento kontinent leží v karamelovém středu čokoládového průmyslu. Většina kakaových bobů je vyprodukována zde, což znamená, že čokoládky, které dostanete od svého milého, svůj život pravděpodobně začaly na africké půdě. Pouhé dvě země, Ghana a Pobřeží Slonoviny zásobují 75 % světové trhu s kakaem.
V západní Africe se kakao pěstuje především na vývoz a zatímco se svět přecpává stále větším množstvím čokolády, poptávka po levném kakau exponenciálně roste. Jeden ze čtyř obyvatel Pobřeží Slonoviny je závislý na zisku z kakaa, aby nakrmil svou rodinu. Ale protože mnoho farmářů sotva přežívá na prodeji bobů, někteří se uchýlili k využití dětské pracovní síly, aby své ceny udržely konkurenceschopnými. Malé děti s mačetami a rozsáhlými řeznými ránami sbírají boby, aby uspokojili poptávku společností, které je vykořisťují.
Šíření takových praktik vyvolalo v nedávných letech mezinárodní odsouzení a lidskoprávní skupiny začaly tlačit na největší čokoládovny, včetně Hershey, Mars a Nestlé, aby proti vykořisťování dětí zakročily. V roce 2001 několik těžkých vah průmyslu podepsalo dohodu o vymýcení takových praktik. Ale obavy o pracovní podmínky rivalských společností zůstávají, navíc několik tajných investigací ukázalo, že děti i nadále pro velké společnosti otročí.

valent2
Víte, kdo sbíral kakaové boby pro vaší čokoládu?

Jestliže je pro vás svátek Svatého Valentýna neodmyslitelnou součástí vašeho vztahu, zkuste ho oslavit ekologicky, eticky a s láskou i k naší Zemi.
V obchodech se zdravou výživou či podobně zaměřených, můžete najít čokolády, které nejsou vyrobeny na úkor pracujících dětí ani z palmového oleje.Hledejte je s označením „Fair trade“. Bohužel, není však fair trade jako fair trade.

 Jestliže se rozhodnete darovat květinu, určitě nikoho neurazíte tou v květináči. Můžete pořídit rostlinku, která byla zasazena v naší zemi a nemusela cestovat několik týdnů do vašeho oblíbeného květinářství.
Řezané květiny jsou v tomto období zkrátka nesmysl, ale jestliže si bez ní nedovedete den zamilovaných představit, zajděte na farmářské trhy, kde se dají sehnat lokálně vypěstované.
Máme pro vás však ještě pár tipů, jak si tento svátek se svojí polovičkou zpříjemnit. Můžete například darovat finance, které byste jinak utráceli za obří bonboniéry a večeře,organizaci, kterou podporujete a její činnost pro vás má smysl.
Dalším příjemným „dárkem“ je například zvíře z útulku. Tento krok je však řádně zvážit a pokud by pro vás mělo zvíře význam jen dárku na jeden den, určitě nic takového nedělejte. Darovat však do vaší rodiny dalšího láskyplného člena, o kterého se můžete společně starat, a zároveň darovat rodinu opuštěnému tvorovi je rozhodně krásná laskavost.

Upraveno z The Guardian