10 nejohroženějších druhů – #10 Šatovník havajský

Od tučňáků v Antarktidě přes motýly ve Španělsku po hlodavce a korály Velkého bariérového útesu. Jak se svět ohřívá, druhy mizí. Kterých deset druhů je klimatickou změnou ohroženo nejvíce?

Malé ostrovní druhy, uzavřené v omezeném terénu jsou vždy zranitelné, zvláště vůči invazivním druhům, rostoucí lidské populaci a novým nemocem. Na Havaji se klimatická změna protíná s těmito třemi faktory, které ohrožují její jedinečné ptáky, včetně šesti druhů šatovníků.

f300f30711cf3cb5cceeea95459e1003

Malí, často pestře barevní šatovníci přežívají ve vysokých nadmořských výškách, kde je méně pravděpodobné, že jejich lesní habitat bude zničen lidmi. Vyšší polohy jsou také chladnější a méně přitažlivé pro komáry, kteří byly na Havaj poprvé dovezeni v 19. století, dávno poté, co se zde vyvinuli ptáci. Epidemie nemocí přenášených komáry jako ptačí malárie a neštovice ptáků se objevily krátce nato.

Jak se svět ohřívá, komáři se přesouvají do vyšších poloh – a šatovníci nemají kam utéct. Ptáci jsou zvláště citliví na ptačí malárii. Minulý rok poznamenala vědecká studie, že výskyt ptačí malárie se od 90. let ve vyšších oblastech havajského ostrova Kauai více než zdvojnásobil. Naturalisté pracující v horách Kauai se s komáry poprvé setkali před zhruba šesti lety, kdy se stali samozřejmostí. Kromě komárů urychluje zánik místních ptáků i to, že klimatická změna pomáhá nepůvodním konkurentům a invazivním plevelům.

44c01e795146afe6693d614e6123fa34

Eben Paxton z amerického Výzkumného geologického centra ekosystémů pacifického ostrova se obává, že dva druhy šatovníků, ‚akikiki a ‚akeke’e, vyhynou v příštím desetiletí, pokud „nedojde k velkému zásahu“. To znamená akci neznámou mnoha ochráncům přírody: odstranění stojaté vody kvůli redukci populace komárů a dokonce i vypuštění geneticky modifikovaných komárů, které populaci průběžně sníží, tak jako to provedli v Brazílii v boji proti viru Zika.

Upraveno z The Guardian