Lidé zabíjí miliony oslů ročně pro jejich kůži

Po několik staletí původní a venkovské kultury po celé Zemi chovaly zvíře, které bylo povětšinou součástí rodiny, pomáhalo na farmách a celkově s chodem celé vesnice.

Nejen, že miliony lidí i nyní využívají osly jako šikovné pomocníky, ale také se stále velmi často setkáme s oslem, jakožto členem rodiny a mazlíčkem. Osli jsou velmi inteligentní a loajální zvířata.

Ale vztah mezi oslem a člověkem je však velmi ohrožen kvůli rostoucímu trhu s věcí, o které jste jste nejspíše ještě ani nikdy neslyšeli. „Ejiao“ (také známé jako „colla cori asini“ nebo „vnitřní oslí lepidlo“ ) je druh želatiny, která se vyrábí z oslí kůže a poptávka po ní doslova zabíjí miliony oslů ročně.

osli1.jpg
Produkty ejiao prodávané v Hong Kongu

Nejnovější zpráva od The Donkey Sanctuary z Británie ukazuje, jak ohromný tento vzrůstající obchod vlastně je. Přes 1,8 milionů oslích kůží se prodá každý rok. Toto množství se ale může pohybovat mezi 4 až 10 miliony. Průběh obchodu s kůží není úplně jednoduché sledovat a dosud ani nebyl příliš zmonitorovaný.

„Naše zpráva odhaluje šokující rozsah tohoto globální obchodu a také řetězící se problémy s chovem a celkovými podmínkami pro osly na každém kroku této výroby – od jejich získání až po smrt,“ uvedl Mike Baker, generální ředitel společnosti The Donkey Sanctuary.

„Ejiao je lék s prastarými kořeny a dříve se propagoval se jako produkt císařů,“ uvádí se ve zprávě s vysvětlením, že tradiční bylinkáři v Číně tvrdí, že ejiao může zvýšit libido, zaručit pomalejší stárnutí a slouží jako prevence před onemocněním. Západní medicína však ejiao nikdy nevyužívala, ani jeho účinky nepotvrdila.

Přesvědčení čínských léčitelů tak způsobilo fakt, že jsou osli nyní mnohem více využívání pro svou kůži a jejich cena tak razantně stoupá. Rodiny na venkově, především ty původní, které osly považují za členy své rodiny a chovají je jako mazlíčky si je tak už nemohou dovolit tak jako dřív. Ani tam ale nejsou osli v bezpečí. Velmi často dochází ke krádežím zvířete přímo od rodiny, kde dosud žilo, aby mohlo být staženo z kůže.

osli3.jpg

Export oslích kůží začal v Jižní Americe a Asii, avšak největším zdrojem je Afrika, kde se velké množství živých oslů (nejčastěji ukradených) prodává na „oslích trzích“, kde jsou často svázáni k sobě a bez jakéhokoliv přístřešku nebo vody jsou vystaveni na horkém slunci a čekají na porážku.

Kůže jim je pak odřezána a zbytek těla je spálen.

osli4.jpg

„Takový trh je něco mnohem horšího, než jsem očekával,“ řekl Alex Mayers, manažer The Donkey Sanctuary, který byl na oslím trhu minulý týden, a to v Tanzanii. „Bylo tam přes 700 oslů, kteří doslova čekali na smrt. Nemají jídlo a ani vodu. Jsou velmi vystrašení a vystresovaní a zpozoroval jsem mnoho známek dehydratace a vyhladovění.

osli2
Osli jsou na trhu namačkáni v ohradách na rozpáleném slunci.

Ale zdá se, že existuje naděje.

Některé země se už aktivně zapojily a obchod s oslí kůží zakázaly. Týká se to afrických zemí v Nigérii, Burkina Faso, Pákistánu a v Asii.

„Vyžadujeme i po dalších zemí, které jsou tímto obchodem zasaženy, aby následovaly i Burkina Faso a Nigérii a zakázaly porážky a exporty oslů pro jejich kůži,“ řekla Suzi Cretney z The Donkey Sanctuary.

Podle Suzi by určitě mohlo pomoci informování společnosti o tom, kde se ejaio skutečně bere a tím tak ovlivnit výběr zákazníků.

Upraveno z The Dodo