Policie našla vyděšené outloně uschované v krabicích

Překupník se zvířaty v Indonésii právě dokončil svojí práci – zabalil osm outloňů váhavých do dvou malých bílých krabic. Do každé napěchoval čtyři zvířata. Nějaký zákazník si je právě koupil a tak je muž připravoval k odeslání k jejich kupci, který žije v jiné části Indonésie.

Zvířata se těsnila v krabicích a vyděšeně se tulila jedno k druhému. V malých přepravkách byli outloni ukryti bez vody a překupník jim hodil jen pár kousků odpadků z jídla.

out1
Nalezené přepravky s vystrašenými zvířaty.

Policie dorazila do domu muže, který outloně prodával a to v části západní Jávy, ve městě Majalengka. Muž byl okamžitě zatčen a zvířata zachráněna. Následně byli outloni převezeni do centra organizace pro záchranu a péči o divoká zvířata, International Animal Rescue (IAR).

Outloni byli identifikováni, jedná se o outloně jávského, jednoho z pětadvaceti nejvíce ohrožených primátů na světě, podle IUCN.

Navzdory jeho ohrožení, je právě outloň jedním z nejčastějších obětí trhu s mazlíčky. Překupníci a pašeráci je unášejí z jejich přirozeného prostředí a následně je prodávají po celém světě jako roztomilé mazlíčky.

Shodou okolností se den před tímto hrůzným odhalením podařilo zachránit 19 dalších outloňů. Tým IAR objevil další oběti černého trhu s mazlíčky – 16 dospělých, 2 mláďata a 1 čerstvě narozené mládě outloňů, v soukromém sídle v Cirebonu na západní Jávě. Člověk, který zvířata držel, se také přiznal k prodávání zvířat jako mazlíčků na internetu.

Naneštěstí novorozenec nepřežil cestu do záchranného centra.

out2
Malé novorozeně cestu do centra nepřežilo, následky zajetí byly fatální.

Obvykle je číslo úmrtnosti outloňů zabavených pašerákům velmi vysoké, „řekla Christine Rattel, poradkyně v IAR. „Pytláci je nastrkají do malých, přeplněných přepravek poté, co je unesou z přírody. To způsobuje těmto citlivým zvířatům obrovský stres, zranění a někdy i velmi časté zdravotní potíže, kterým pak mohou podlehnout.“

Podle Christine dokonce až 80 procent unesených outloňů nepřežije ani cestu na trh nebo ke kupujícímu. To znamená, že pokud si někdo koupí na nelegálním trhu jednoho outloně a chová ho jako mazlíčka, čtyři další při tomto procesu zemřeli.

out3
Pašeráci se zvířaty zacházejí naprosto otřesně, zvířata málokdy cestu přežijí. 

Naštěstí si většina outloňů zachráněná z Majalengka a dalších 18 z Cirebonu vede poměrně dobře. Jejich zdravotní stav už je stabilizovaný i navzdory jejich velmi vážné dehydrataci z nevhodných podmínek.

Další skvělou zprávou je ta, že zabavená zvířata měla v pořádku své zuby. Bohužel ve většině případů jim totiž pašeráci zuby vytrhávají, aby nemohl nový zábavný mazlíček majitelům ublížit. Bez jakékoliv anestezie jim zuby trhají kleštěmi a nebo nůžkami.

(Náš rozhovor s programem Kukang pro záchranu outloňů)

Díky tomu, že mají svůj chrup všichni zachránění v pořádku, je velká naděje, že se je povede v pořádku navrátit do jejich přirozeného prostředí, podle veterinářky organizace, Wendi Prameswari.

„Doufáme, že tato zvířata zvládneme brzy navrátit tam, kam patří,“ dodala.

Ačkoliv  se těchto pár šťastlivců podařilo zachránit, díky černému trhu s outloni a pytlákům je tento druh v obrovském nebezpečí a jen malý krůček od vyhynutí. Do následujících pěti let by tak následkem ohavného jednání lidí měla příroda přijít o veškerou populaci tohoto krásného zvířete.

Existuje naděje – IAR v současné době spolupracuje s policií a úřady vlády, aby se pokusili zastavit obchodování s outloni.

„Online obchodování se zvířaty se stalo novým hitem číslo jedna pro pašeráky na černém trhu,“ řekla Karmele Llano Sanchez, ředitelka IAR. „Tento obchod se stal celosvětovým problémem a ohrožuje spousty druhů divokých zvířat. Proto jsme velmi vděční ministerstvu životního prostředí a lesů a také policii za tyto úspěšné operace. Vládní nařízení a nové zákony jsou nezbytné pro zastavení trhu se zvířaty.“

Upraveno z The Dodo